Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ułatwienie dla seniorów. Wniosek o emeryturę z datą wstecz

Fot. z archiwum ZUS

Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość. Nie ominęła ona również spraw związanych z emeryturami. ZUS wprowadził wiele ułatwień, które sprawiają, że wniosek o świadczenie można złożyć bez wychodzenia z domu. Również online można skonsultować się z doradcą emerytalnym, który pomoże wybrać najlepszy termin przejścia na świadczenie. Teraz z wnioskiem o emeryturę nie trzeba się aż tak spieszyć, bo ZUS może przyznać świadczenie z datą wsteczną.

Emerytury, renty i inne świadczenia o charakterze długoterminowym są przyznawane, jak też ponownie ustalana jest ich wysokość lub podjęcie wypłaty, na podstawie wniosku osoby zainteresowanej. – Jeżeli taki wniosek zostanie złożony najpóźniej 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z Covid-19, to ZUS może ustalić prawo do świadczenia, ponownie ustalić jego wysokości lub podjąć jego wypłatę od dnia, w którym wnioskodawca spełnił wymagane do tego warunki. Jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 roku – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Aby było to możliwe, klient musi do składanego wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. – W tej sytuacji można skorzystać z przygotowanego przez ZUS gotowego formularza – druku oświadczenia ERO- wyjaśnia rzeczniczka.

W przypadku przedłożenia oświadczenia, wniosek w sprawie świadczenia ZUS zakwalifikuje tak, jakby był złożony w dacie spełnienia warunków do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 roku.

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments