Wydarzenia Oświęcim

Umowa na dokumentację projektową obwodnicy Brzeszcz

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Urząd Gminy Brzeszcze i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie podejmą wspólnie działania i przygotują dokumentację na zadanie „Budowa Obwodnicy Brzeszcz”.

W piątek (28 kwietnia) w Urzędzie Gminy Brzeszcze marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski (PiS) i Iwona Gibas (PiS), członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz burmistrz Brzeszcz Radosław Szota podpisali umowę na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych.

To pierwszy krok i pierwszy etap prac, którego łączny koszt wynosi ponad 1,3 miliona złotych. Mamy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pokryje większość kosztów ponoszonych w ramach wkładu krajowego – zaznacza marszałek Witold Kozłowski.

Jak podkreśla Iwona Gibas cel budowy obwodnicy to przeniesienie głównego ruchu pojazdów z drogi wojewódzkiej nr 933 i strefy eksploatacji Zakładu Górniczego Tauron Wydobycie poza centrum gminy.

Chodzi o wyeliminowanie uciążliwego ruchu tranzytowego z centrum Brzeszcz i Jawiszowic oraz zapewnienie połączenia lokalnego z węzłem na drodze ekspresowej S1, co poprawi codzienny komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców oraz wpłynie na gospodarczy rozwój Brzeszcz – mówi Iwona Gibas.

Długość obwodnicy Brzeszcz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 933 to około 3,9 km. Nowy odcinek drogi, w wariancie preferowanym, miałby powstać po zachodniej stronie miejscowości przed torami kolejowymi i połączyć budowany węzeł ekspresówki S1 „Brzeszcze” z drogą DW 933. Szacunkowy koszt budowy, wraz z wykupem gruntów, to ponad 82 mln zł.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Z Brzeszcz
Z Brzeszcz
1 rok temu

Szot nie Szota!