Wydarzenia Bielsko-Biała Oświęcim

Umowa na odcinek S1 Dankowice – Oświęcim podpisana!

Fot. GDDKiA

Po kilkunastu latach oczekiwań Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dzisiaj (14 maja) umowę na budowę pierwszego z trzech odcinków drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała węzeł Suchy Potok – Mysłowice węzeł Kosztowy II! GDDKiA zapowiada, że odcinek ten, jak i cała ekspresówka mają być gotowe w 2023 roku.

Podpisana dzisiaj umowa dotyczy odcinka Dankowice – węzeł Oświęcim o długości 15,1 km.

Ekspresówkę wybuduje konsorcjum firm PORR i Mota-Engil Central Europe za 989 mln 751 tys. 443,10 zł. Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”, co oznacza, że w ramach zadania w pierwszej kolejności zostanie ona zaprojektowana, następnie w oparciu o wykonany i zatwierdzony projekt wybudowana wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji pozwalających na użytkowanie tej trasy. Wykonawca będzie miał za zadanie wybudować między innymi dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe: Brzeszcze, Wola i Oświęcim, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z umową zostaną ukończone w terminie nie dłuższym niż 33 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, które trwają pomiędzy 15 grudnia a 15 marca. Czas projektowana nie jest objęty wyłączeniami. Ta umowa, to pierwsza z trzech, które planujemy podpisać w najbliższym czasie. W pozostałych dwóch przetargach badanie i ocena dokumentów złożonych przez wykonawców znajduje się już w końcowej fazie. Przewidujemy, że do wyboru najkorzystniejszej oferty może dojść na przełomie maja i czerwca. Te odcinki również realizowane będę w formule „Projektuj i buduj” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Pozostałe odcinki S1 Bielsko-Biała węzeł Suchy Potok – Mysłowice węzeł Kosztowy II

1. Bielsko-Biała węzeł Suchy Potok – Dankowice:

– droga ekspresowa o długości 12 km

– dwa węzły drogowe: Suchy Potok i Stara Wieś

– miejsce obsługi podróżnych: Dankowice

2. węzeł Oświęcim – Mysłowice węzeł Kosztowy II:

– droga ekspresowa o długości 12,8 km

– obwodnica Bierunia o długości 2,1 km

– trzy węzły drogowe: Bieruń, Lędziny i Kosztowy II
– miejsce obsługi podróżnych: Lędziny

W ramach budowy drogi S1 powstanie jeszcze jeden odcinek drogi krajowej o długości nieco ponad 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 miesięcy temu

Dziękujemy brawo