Pokazy, spektakle, performance, artystyczne spotkania rangi masterclass, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe, showroomy, a także konkurs skierowany do młodych adeptów świata mody – wszystko to czeka nas podczas nowego Festiwalu Sztuki i Mody „UrBBan Fusion”, który potrwa od 1 do 3 grudnia w Bielsku-Białej.
UrBBan Fusion to splot, specyficzna konwergencja różnych sposobów ekspresji, ale mających wspólne DNA artystyczne. Bielsko-Biała jest miastem otwartym na kreatywność i nowe pomysły, więc jest najwłaściwszym miejscem na taki właśnie festiwal. Dlatego na jednej wspólnej przestrzeni spotkają się różne pokolenia, różne dziedziny sztuki i przedstawiciele różnych narodowości. To wyjątkowa fuzja artystycznych zdarzeń w mieście powstałym z dwóch różnych jednostek urbanistycznych, z dwóch różnych regionów. Mieście, które może poszczycić się wzmiankami dotyczącymi tkactwa na swoim terenie pochodzącymi aż z 1564 roku!
UrBBan Fusion tworzony jest z inicjatywy władz miasta i według pomysłu oraz pod dyrekcją artystyczną uznanej w świecie projektantki – Natashy Pavluchenko, tworzącej na co dzień właśnie w Bielsku-Białej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Bielskie Centrum Kultury, kierowane przez Małgorzatę Chełchowską-Rak. Nową inicjatywę w szczególności zaadresowano do młodych ludzi – z zamierzeniem wspierania ich w życiowych wyborach, podpowiedzi w ich podejmowaniu, czy pozwalając po prostu na spotkanie z kreatywnością i doświadczeniem cenionych już – tak polskich, jak i międzynarodowych – przedstawicieli świata sztuki, mody, fotografii, muzyki i innych dziedzin artystycznych.
Program Festiwalu przewiduje pokazy-spektakle, performance, artystyczne spotkania rangi masterclass, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe, showroomy, a także konkurs skierowany do młodych adeptów świata mody – osób, które nie ukończyły 31. roku życia, z nagrodą główną o pokaźnej wartości, przyznawaną w dwóch kategoriach (uczeń i profesjonalista), a także nagrody specjalne.
Podczas pierwszej edycji Festiwalu po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowana kolekcja „Biała/Everlasting” autorstwa Natashy Pavluchenko, a dedykowana Bielsku-Białej. Cała rygorystycznie i wyłącznie w kolorze białym. To kolejna odsłona prac projektantki inspirowanych historią i sztuką. Artystka sięgnęła do wnętrz znakomicie zachowanego bielskiego kościoła pw. św. Stanisława, czerpiąc z jego dekoracji i wiążąc je jednocześnie z tradycją włókienniczą miasta. Goście Festiwalu będą mieli okazję zobaczyć także inną kolekcję projektantki, pochodzącą z linii kreatywnej łączącej modę i sztukę, a nazwanej „Maria D’Anglona”, opartej na ornamentach średniowiecznej Bazyliki w Tursi, w regionie Bazylikata na południu Włoch.
Natasha Pavluchenko:
Pomysł samej nazwy powstał nagle, podczas spotkania z przedstawicielami Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Bielska-Białej, choć znacznie wcześniej zastanawiałam się, jak ująć to, co chcemy przekazać poprzez ten Festiwal.
Impulsem ostatecznym, decydującym o jego powstaniu, były wizyty w Rzymie podczas ostatniej edycji Altaroma, a następnie przy realizacji wydarzenia przy Ambasadzie Polskiej w Rzymie. Wspaniały odbiór, z jakim spotkało się pokazanie naszej mody i sztuki we Włoszech potwierdził, że pomysły i zamiary są dobre, że należy ten Festiwal tutaj stworzyć. Że należy pokazywać nasze dokonania artystyczne, jak również zapraszać ludzi z zagranicy i się tym chwalić.
Ponieważ Festiwal w dużym stopniu jest skierowany do młodych osób – uczniów, studentów, absolwentów szkół artystycznych – przypomniałam sobie, jak nazywała się moja pierwsza kolekcja, która dała mi możliwość dalszego rozwoju. Była to URBAN FUSION. Dzięki niej zdobyłam pierwszą nagrodę podczas Smirnoff Internatinal Fashion Award w Moskwie. Przez nią otworzyły się dla mnie drzwi do rozwoju zawodowego oraz możliwości szerszej prezentacji na scenie artystycznej w Europie. Z nagrodą wiązała się bowiem możliwość pokazania swoich projektów podczas światowych targów mody w Dusseldorfie.
Ta kolekcja i ta nazwa przyniosły mi szczęście. Takie właśnie wydarzenia są dla młodych ludzi ważne i stają się okazją do zrobienia kroku w prawdziwe artystyczne i zawodowe życie, służą do potwierdzenia czy też zweryfikowania – w przyjaznym dla nich środowisku – ich życiowych wyborów i trudnej drogi, jaką chcą obrać. Pomyślałam więc dlaczego nie nazwać naszego nowego Festiwalu Sztuki i Mody w taki właśnie sposób: UrBBan Fusion Art & Fashion Festival.
Festiwal będzie bardzo mocno odróżniał się od wielu innych inicjatyw, które istnieją już w Polsce. Mocny nacisk pojawia się dookreślenie – Art & Fashion Festival.
Nie jest to kolejny festiwal modowy jak te, które już są w innych miastach czy nawet krajach. Głównym tematem będzie ART/SZTUKA w różnym wydaniu. Każda z prezentowanych podczas UrBBan Fusion osób musi być artystą. Czy to projektant, czy fotografik, czy aktor… Wszystko ma się opierać na bardzo głębokim wyznawaniu przez nich „artystycznej religii”. Uważam, że w dobie różnych możliwości i dużych projektów komercyjnych, podkreślanie znaczenia słowa ART jest bardzo istotne, dlatego, że artystyczna wizja i artystyczna kreacja tego co tworzymy, nawet w dużych projektach komercyjnych, ma ogromne znaczenie. Stąd moje ogromne życzenie, by ten Festiwal miał profil typowo artystyczny.
Bardzo bym chciała, by pokazane zostały wielorakie płaszczyzny twórczości związane z modą, fotografią, grafiką, aktorstwem, tańcem, a kluczową ideą jest łączenie ich wszystkich. Również pokazanie mody będzie miało miejsce w sposób inny, nietypowy – bardziej artystyczny. Będziemy łączyć projektantów artystów i artystów wizualnych, graficznych, ruch taneczny i aktorstwo, wokal… Wszystko to na jednej przestrzeni, na jednej scenie.
Stwarzając nowe możliwości dla młodych osób, równocześnie będziemy pamiętać o tych, którzy już dali swój wkład w sztukę, modę, fotografię, we wszelakie inne działania artystyczne, choć często o tych ludziach zapominamy. Dlatego FUSION wyraża się w tym, że chcemy pokazywać na jednej przestrzeni różne pokolenia, rożne narodowości, sięgając także do innych krajów. Wspaniale, że w naszym mieście możemy się spotkać z pięknymi pomysłami, ideami, w jednej wspólnej przestrzeni. Bo sztuka łączy. Starajmy się o tym pamiętać.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU
1 grudnia/środa – Metrum Jazz Club, godz. 19.00
Wernisaż wystawy Biała
Roman Hryciów/Michał Obrycki
Kurator wystawy: Iwona Purzycka
Oprawa muzyczna: Dawid Broszczakowski
2 grudnia/czwartek – Teatr Polski, godz. 19.00
Gala Otwarcia
Wystąpienia zaproszonych gości
Koncert performatywny Anny Guzik Bez/senna połączony z premierowym pokazem mody Biała/Everlasting autorstwa Natashy Pavluchenko
Reżyseria: Jacek Bończyk
Prowadzenie wieczoru: Conrado Moreno
3 grudnia/piątek – Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
12.00-17.00 Pokazy, warsztaty, showroomy
12.00 Pokaz kolekcji autorstwa uczniów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru
12.40 Masterclass: Natasha Pavluchenko, Hairdressers Wella, Rafał Stanowski – „Jak przebić się w świecie mody?”
14.00 Pokaz kolekcji autorstwa uczniów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru
14.40 Masterclass:
Maria Cristina Rigano (w j. angielskim): „Have a look as Fashion Show Backstage”
dr Paulina Żmijowska
16.00 Pokaz kolekcji autorstwa uczniów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru
19.00 – Gala Finałowa
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród
Spektakl performatywny z wykorzystaniem kolekcji modowych i prezentacją kolekcji Maria D’Anglona autorstwa Natashy Pavluchenko.
Reżyseria: Jacek Bończyk
Prowadzenie: Conrado Moreno
Więcej informacji o festiwalu, zaproszeniach i biletach znajdziesz na stronie
urbbanfusion.com