W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, 12 września, odbyły się główne uroczystości w 400. rocznicę śmierci św. Jana Sarkandra. Przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka, który modlił się w asyście biskupów ołomunieckich, z przewodniczącym Episkopatu Czech abp. Janem Graubnerem.
Uroczystości rozpoczęły się od litanii ku czci męczennika ze Skoczowa, przy bocznym ołtarzu św. Jana Sarkandra z jego relikwiami. Przed błogosławieństwem końcowym abp Graubner wręczył medal i dyplomy osobom zasłużonym dla archidiecezji ołomunieckiej. Za działalność naukową popularyzującą postać św. Jana Sarkandra srebrny medal z podobizną męczennika, wybity przez mennicę praską, otrzymał ks. prof. Józef Budniak z Cieszyna, bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu. Wśród gości z diecezji bielsko-żywieckiej obecny był proboszcz skoczowskiej parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła, ks. Witold Grzomba. Otrzymał on relikwie św. Jana Sarkandra oraz specjalny drewniany krzyż dla biskupa Romana Pindla. Pamiątka ta wykonana została z resztek skrzypca – narzędzia tortur, na którym męczono świętego.
Jan Sarkander urodził się w Skoczowie. Po studiach w Ołomuńcu, Pradze i Grazu przyjął święcenia kapłańskie i prowadził aktywną działalność duszpasterską na Śląsku i Morawach. W 1620 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Ołomuńcu, po czym fałszywie oskarżony o sprowadzenie na Morawy polskich oddziałów najemnych, tzw. lisowczyków. Okrutnymi torturami próbowano zmusić go również do zdrady tajemnicy spowiedzi, jakiej wysłuchał od wielkorządcy Moraw Władysława Lobkovica. Nieugięty kapłan zmarł miesiąc później, 17 marca 1620 roku, na skutek ran zadanych przez oprawców.
Uroczystości w ołomunieckiej katedrze odbyły się dzień po 161. rocznicy wyniesienia św. Jana Sarkandra na ołtarze przez papieża Piusa IX. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II podczas pielgrzymki w Ołomuńcu. Było to 21 maja 1995 roku.