Wydarzenia Cieszyn

Ustrońska placówka na rzecz dzieci opuszczonych. Była rocznica – ZDJĘCIA

Fot. Wioski Dziecięce

Przez te lata otoczył opieką i wsparciem 252 dzieci z powiatu cieszyńskiego i innych części woj. śląskiego. „Sindbad” Rodzinny Dom Czasowego Pobytu w Ustroniu 14 czerwca br. obchodził 17-lecie działalności.

„Sindbad” to Rodzinny Dom Czasowego Pobytu w Ustroniu, który jest częścią Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jest to placówka opiekuńczo – wychowawcza typu interwencyjnego, do której dzieci trafiają tylko na krótki okres, w momencie wystąpienia kryzysu w rodzinie.

Celem Rodzinnego Domu Czasowego Pobytu jest zapewnienie całkowitej opieki dzieciom opuszczonym, osieroconym, sprawiającym problemy wychowawcze, z rodzin niewydolnych wychowawczo, o nieuregulowanej sytuacji prawnej.
Czas pobytu dzieci uzależniony jest od znalezienia im docelowej formy opieki, tj.: powrotu do rodziny naturalnej, adopcji, rodziny zastępczej lub umieszczenie w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Do Rodzinnego Domu Czasowego Pobytu są przyjmowane osoby od 10 roku życia. Od pierwszych chwil pobytu opiekunowie pracują nad samodzielnością dzieci, zaczynając od nauki, obowiązków domowych, poprzez edukację, aż do uczenia odpowiedzialności. Przekazują im dobre wzorce, z których dzieci będą mogły korzystać w dorosłym życiu.

– Zapewniamy dzieciom warunki zbliżone do warunków domu rodzinnego, dlatego wszystkie obowiązki domowe wykonują wychowawcy wspólnie z dziećmi. Przygotowujemy dzieci do dorosłego życia, uczymy gotować, sprzątać, prać i prasować, uczymy gospodarować pieniędzmi. Jednym z ważniejszych obowiązków dzieci jest nauka i nadrabianie zaległości szkolnych. Dla urozmaicenia wolnego czasu organizujemy wycieczki piesze, górskie, rowerowe, wyjazdowe, zajęcia sportowe, plastyczne, kulinarne. Uczestniczymy w kulturze, chodzimy do kina, teatru, na koncerty. W każde wakacje dzieci wyjeżdżają na kolonie. Organizujemy też wspólne, kilkudniowe wyjazdy dzieci z wychowawcami- wylicza Elżbieta Grabowska – Jabłońska, dyrektor Sindbada.

Podczas całego pobytu dziecka opiekunowie SOS pracują również z rodzicami biologicznymi, aby dzieci mogły wrócić do domu rodzinnego. Motywują ich do poprawy warunków w domu i sytuacji rodzinnej.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce kojarzone jest głównie z pieczą zastępczą. Tymczasem od 10 ponad lat prowadzi również Programy Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, czyli działania skierowane do dzieci i rodzin w potrzebie.

– W listopadzie 2021 roku rozszerzyliśmy nasze działania w powiecie cieszyńskim i w gminie Brenna uruchomiliśmy Program Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Program ten, to działanie o charakterze profilaktycznym, mające na celu zapobieganie rozpadowi rodziny doświadczającej trudnej sytuacji życiowej i umożliwienie dziecku dorastania w jego rodzinie. Chcemy być partnerem dla władz lokalnych w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań pomocy dzieciom i rodzinom. Wieloletnia praca z dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej pokazała nam jak wiele jest do zrobienia na polu działań profilaktycznych i prewencyjnych – dodaje Elżbieta Grabowska – Jabłońska.

Na rocznicę złożyły się oczywiście dziecięce zabawy i okolicznościowy tort. W radosnej imprezie wziął udział burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rrrrrrrr
Rrrrrrrr
1 miesiąc temu

Haha byłam w tym ośrodku 365 dni i nic co napisane nie jest prawdą 😂😂😂😂 najlepiej w nocy zamknąć mała dziewczynkę na pierwszy korytarz obok spiżarni na boso na baczność pozdro

dlaczego nie czarnnej winylowej?
dlaczego nie czarnnej winylowej?
1 miesiąc temu

Na pierwszym zdjęciu pod tekstem chłopiec słucha płyty?