W Ustroniu przyjęto program zdrowotny w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Obejmie on mieszkańców ustrońskiej gminy i będzie realizowany w latach 2017-2022.
Burmistrz miasta zwrócił się do Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji o wyrażenie opinii dotyczącej programu. Opinia była pozytywna, ale z zastrzeżeniem, żeby zawęzić programu do osób najbardziej narażonych na zachorowanie, czyli leśników i rolników.
– Nie zgodziliśmy się z taką opcją, ponieważ zasadniczym celem programu zdrowotnego w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców naszej gminy, jest zwiększenie liczby osób mieszkających na terenie miasta, które będą uodpornione na tę chorobę. Opracowując projekt programu zakładaliśmy, aby został skierowany do jak najszerszej liczby mieszkańców – mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.
Argumenty są takie, że Ustroń charakteryzuje się dużymi zasobami leśnymi, które stanowią 46 proc. terenu, a ponadto przez miasto przebiega wiele szlaków turystycznych i spacerowych. Tymczasem zwiększa się systematycznie ilość kleszczy na terenie Polski i rozszerzają się tereny endemiczne. Program szczepień ma stanowić więc długotrwałe zabezpieczenie mieszkańców przed zakażeniami.
Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu znajduje się w wykazie zalecanych szczepień ochronnych Ministerstwa Zdrowia, ale nie jest refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Można zaszczepić się na własny koszt. W Ustroniu będzie to robione za budżetowe złotówki. Roczny koszt badań lekarskich i zakupu szczepionek ma wynieść ponad 30 tys. zł. Za cały sześcioletni okres realizacji programu wydatki wyniosą blisko 200 tys. zł.