Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uwaga na burze z gradem i możliwe podtopienia!

Grafiki: IMGW

Dzisiaj pogoda może dać nam mocno w kość! Prognozowane są burze z gradem i silnym wiatrem, a niewykluczone są i podtopienia.

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla całego regionu. – Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Miejscami grad – informują synoptycy.

Jednocześnie wydano ostrzeżenie hydrologiczne niemal dla całego regionu. – W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – wyjaśniają w IMGW. – Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – precyzują.

Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje od dzisiejszego południa do jutra (do g. 2.00). Ostrzeżenie hydrologiczne jest ważne od południa do jutra (do g. 5.00).

google_news