Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Uwaga na fałszywe maile z ZUS!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega wszystkich klientów przed oszustami, którzy w fałszywych wiadomościach mailowych podszywają się pod pracowników ZUS-u.

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS-u otrzymali maile o tytule “Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Informacja ma pochodzić z ZUS, a w adresie nadawcy widnieje rozwinięcie “gov.pl”. Powinno to zwrócić naszą uwagę, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych używa całkiem innego adresu. Każdy z fałszywych maili ma załącznik, który rzekomo ma zawierać szczegółowe informacje o błędnych składkach. Otwarcie załącznika grozi zainfekowaniem komputera i kradzieżą wrażliwych danych.

ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. – Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. ZUS ostrzega, aby w żadnym wypadku nie otwierać takich maili i nie otwierać załączników. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do nadawcy wiadomości, można skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00).  

 

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o