Wydarzenia Cieszyn Żywiec

Uwaga na odrę!

Grafika z arch. ŚUW

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach ostrzega przed odrą. Do 23 stycznia na Śląsku odnotowano 32 przypadki tej zakaźnej choroby, między innymi w Cieszynie oraz Żywcu.

Liczba osób z objawami klinicznymi (w trakcie badań i w trakcie oczekiwań na badania) – 19. Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS  w Bytomiu, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Sosnowcu, Tychach oraz – na Podbeskidziu – w Cieszynie i Żywcu.

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy się 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13. do 15. miesiąca życia oraz w 6. roku życia (po 5. urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 roku.

Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze to szczepienie przeciwko odrze śwince i różyczce należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96% pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zenek
zenek
5 lat temu

Pani Natalio, proszę o informację na temat zachorowań na szkarlatynę, chorobę bardziej zdradliwą niż odra , a na którą nie ma szczepionki. To artykuł wybitnie reklamujący i promujący szczepionki.

inżynier Łukasz
inżynier Łukasz
5 lat temu

Cieszyn i Żywiec to “Podbeskidzie”?
Litości…