Cieszyn Na sygnale

Uważaj na sylwestrowe “lasty”. Policjanci ostrzegają jak się ustrzec przed oszustami

31 grudnia to ostatni dzień starego roku, warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi, tam, gdzie planowaliśmy, uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych.

Policjanci ostrzegają, że możliwych jest kilka wariantów oszustw. Po pierwsze oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje. Po drugie ktoś podszywa się pod właściciela nieruchomości i wynajmuje miejsce na internetowych portalach. Po trzecie oszuści przygotowują stronę łudząco podobną do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu, wyłudzają dane i pieniądze od właściciela wynajmowanego obiektu z wykorzystaniem portali społecznościowych lub sprzedażowych (np. wpłata zaliczki poprzez uznanie karty kredytowej). Policjanci ostrzegają, by z uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów, pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami.

– Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać poprawnie jednak już po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponowie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą – ostrzega Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej policji.

Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

  • atrakcyjność ogłoszenia versus jego cena;
  • lokalizacja miejsca za pomocą kamer i programów umożliwiających podgląd okolicy;
  • zapoznanie się z opiniami innych zainteresowanych szczególnie z tymi negatywnymi;
  • korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych;
  • nigdy nie podawaj danych poufnych takich jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numer karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.
google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments