Wydarzenia Wadowice Oświęcim

Uziemiony wyciąg

Nieczynny wyciąg krzesełkowy w Ośrodku Czarny Groń. Fot. Bogdan Szpila

Uruchomiony przed kilku laty nowoczesny wyciąg krzesełkowy na szczyt Pracicy w Rzykach w tym sezonie nie przewozi narciarzy.

Zarząd spółki Czarny Groń wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym między innymi informuje: „Zainwestowaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce w najnowocześniejszą, bezpieczną kolej krzesełkową. Aktualnie nasz wyciąg jest w pełni sprawny i gotowy w każdej chwili do działania. W związku z nowymi formalnościami, które są wymagane przez organy odbierające wyciągi, potrzebujemy czasu na ich dopełnienie. Stanie się to z naszej strony w najkrótszym możliwym terminie”.

Zarząd spółki nie wyjaśnia, na czym polegają „nowe formalności”, informuje tylko, iż „liczymy na to, że wkrótce problemy związane z rozwojem tego miejsca (Czarnego Gronia – przyp. red.) zostaną rozwiązane.” Jednocześnie zarząd spółki ogłasza, że kupione w promocji jednodniowe vouchery „Black Weekend” (do jednej z 5 stacji narciarskich) można zwrócić za pośrednictwem listu elektronicznego do dnia 25.02.2019 r. W przypadku reklamacji związanych z „Karnetem 365 Dni”, zarząd prosi o kontakt mailowy…

O wyciągu krzesełkowym (tzw. kanapowym) w ośrodku Czarny Groń głośno było przed kilku laty, gdy stowarzyszenia związane z ochroną przyrody zarzucały właścicielowi nadmierną ingerencję w otoczenie oraz brak niezbędnych pozwoleń na funkcjonowanie urządzenia. Przeszkody pokonano, a wyciąg był ogromną atrakcją dla narciarzy ceniących sobie kameralność ośrodka.

Warunki śniegowe na stoku Pracicy są wyśmienite. Fot. Bogdan Szpila

W tym roku wyciąg nie został dopuszczony do eksploatacji, a stało się tak za sprawą Transportowego Dozoru Technicznego. – Kolej linowa „Czarny Groń” (…) jest samowolą budowlaną, w sprawie której toczy się obecnie postępowanie legalizacyjne – informuje Antoni Mielniczuk, rzecznik prasowy TDT wyjaśniając, że „dokumentacja rejestracyjna, a konkretnie oświadczenie kierownika budowy, została podważona. O nieprawidłowościach TDT został poinformowany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wadowicach w marcu 2018 roku. Zanim procedury o zakazie używania wyciągu zostały wprowadzone w życie, narciarski sezon się skończył. Dokumentacja nie została jednak uzupełniona przed sezonem 2018/2019, toteż kolejka ku rozczarowaniu narciarzy nie jeździ.

Fot. Bogdan Szpila

Trudno dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, czy spółce Czarny Groń uda się (i kiedy) skompletować niezbędne pozwolenia. Legalizacja tzw. samowoli budowlanej zgodnie z polskim prawem jest możliwa pod warunkiem, że są spełnione dwie podstawowe zasady Prawa budowlanego: „zgodność z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Nieoficjalnie wiadomo, że wyciąg spełnia wszystkie wymogi techniczno-budowlane…

 

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
Kazimierz
3 lat temu

Skoro Pan Redaktor pisze, że Spółka Czarny Groń względem nieczynnego wyciągu spełnia wszystkie wymogi techniczno-budowkane to dlaczego Gmina Andrychów wystawiła do publicznej konsultacji ocenę oddziaływania na środowisko zrealizowanej inwestycji w postaci wyciągu, systemu zaśnieżania stoku i oświetlenia? Czy właśnie ten dokument nie jest kluczowy do wydania pozwolenia na budowę?

WC Babcia
WC Babcia
3 lat temu

Nie z dykty, nie z kartonu ale z toaletowego papieru to państwo.

Jovita
Jovita
3 lat temu

Problem w tym że wyciąg zbiornik na wodę i instalacja sztucznego naśnieżania nie są zgodne z zagospodarowaniem przestrzennym są wybudowane za blisko rezerwatu przyrody i strefy natura 2000 i dlatego były budowane bez zezwoleń bo nikt takich pozwoleń nie mugł by wydać,właściciel myślał że jak ma pieniądze to wybuduje a potem się jakoś zalegalizuje a tu dupa.z tego co się mówi na wsi i w ośrodku to obiekt zostanie rozebrany

No pasaran
No pasaran
3 lat temu
Reply to  Jovita

Po pierwsze primo : przeproś panią od języka polskiego
Po wtóre : wytłumacz dlaczego te same instalacje raz są zagrożeniem dla Natura 2000, a kiedy indziej już nie
Tertio: ekolodzy nie potrafili w dziwny sposób zablokować przekopu mierzeji, wycinki lasu pod trasy w masywne Skrzycznego

Jovita
Jovita
3 lat temu
Reply to  No pasaran

Po pierwsze : gó.no mię obchodzi przekop mierzeji ja się interesuje swoim podwórkiem i moją okolicą,górna kolejka wybudowana jest za blisko Prawem Chronionego Rezerwatu Przyrody “MADAHORA” a w granicach ośrodka w masywie Skrzycznego nie ma rezerwatu tylko Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego a to zupełni coś innego. Po drugie i ostatnie : dzieckiem jesteś wiatru i kurzu

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

jakieś stworzenie, nie stowarzyszenie, nie dostało czego chciało i stąd problemy, jeżdżę na nartach ładnych parę lat i nie widziałem nigdzie takiej hipokryzji jak w naszym kraju, w Austri czy Francji czy też Szwajcarii widziałem zwierzęta spacerujące pod wyciągami i nie przeszkadzała im obecność ludzi, u naszych południowych sąsiadów co miejscowość w górach jest jakiś wyciąg, tylko u nas naukowcy twierdzą że cywilizacja wypędzi zwierzaki, pytanie tylko dokąd uciekną, skoro w zimie same przychodzą do miast….

Kri_
Kri_
3 lat temu

To tylko potwierdza nieudolność urzędniczą i brak odpowiedzialności za swoje decyzje. Wydaje mi się gdyby w ZUS-ach, US, Starostwach i innych Dozorach ktoś odpowiadałby majątkiem za złośliwość, obstrukcję, prześladowania – trochę łatwiej żyłoby się w tym kraju.

Rafał
Rafał
3 lat temu
Reply to  Kri_

Tak, a jak dojdzie do wypadku, to potem nadzór jest odpowiedzialny

Kri_
Kri_
3 lat temu
Reply to  Rafał

Bredzisz. Tu wcale nie chodzi o jakiekolwiek fizyczne niesprawności.

Daniel
Daniel
3 lat temu
Reply to  Kri_

Samowoli budowlane tak właśnie się kończą. Skoro właściciel jest pewien że wyciąg jest bezpieczny i spełnia normy to czymu nie zalegalizowal wszystkiego od razu tylko kombinował.

Paweł
Paweł
3 lat temu
Reply to  Daniel

Czy gdybyś inwestował 2mln.zł w taki interes to ryzykowal bys jakies samowole budowlane ?

Hose
Hose
3 lat temu

To jest skandal raz jest OK a za parę miesięcy jest źle pazernoś niezna granic ktoś zasłania się przepisami a gdzie zdrowy rozsądek dajcie już spokój zróbcie coś dla ludzi jakaś kara i wrućmy do normalności pozdrawiam bywalec z Bielska Białej

Anna
Anna
3 lat temu
Reply to  Hose

Tak? A gdybyś np. był przedsiębiorcą i zatrudniał pracownika z uprawnieniami do obsługi dźwigów, a potem dowiedział się, że to uprawnienie jest sfałszowane, to dalej byś go zatrudniał i narażał, że może spowodować wypadek? To jest mniej więcej ten przypadek.