Wydarzenia Bielsko-Biała

Veolia krytykuje miasto i Aquę. „Działania bezprawne i siłowe” (WIDEO)

Zdjęcia, filmy: Marcin Kałuski

Veolia, akcjonariusz bielskiej spółki Aqua, ostro krytykuje działania zarządu i władz miasta. Prawnik Veolii uważa, że jeśli jutro zostanie powołana rada nadzorcza Aquy, to odbędzie się to głosami nieważnymi i w sposób siłowy. Straszy też, że kluczowe decyzje spółki mogą zostać uznane za nieważne.

Veolia wydała dziś oświadczenie i zorganizowała konferencję prasową w sprawie konfliktu dotyczącego funkcjonowania spółki Aqua, w tym tego, kto dziś ma w niej decydujący głos. „Veolia kategorycznie sprzeciwia się działaniom zarządu spółki Aqua, uniemożliwiającym wykonywanie praw przysługujących jej jako akcjonariuszowi. Decyzje zarządu stanowią naruszenie przepisów obowiązującego prawa, są dla Veolii dyskryminujące i podają w wątpliwość neutralność zarządu wobec sporu, jaki miasto Bielsko-Biała toczy z Veolią. Veolia wielokrotnie podejmowała próby rozmów z miastem Bielsko-Biała na temat wzajemnej współpracy. Miasto odrzuciło możliwość jakichkolwiek rozmów wskazując, że relacje obowiązujące obu akcjonariuszy regulowane są wyłącznie przez obowiązujące przepisy prawa polskiego, w szczególności Kodeksu spółek handlowych” – oświadczył dziś akcjonariusz.

Przypomnijmy, że – według Veolii – miasto utraciło prawo głosu w spółce „w wyniku niewykonania obowiązku informacyjnego przez strony Porozumienia z 2006 r., tj. United Utilities (Poland) oraz Gminę Bielsko-Biała”. W komunikacie dodaje: „W zawiadomieniu z 8 stycznia miasto odrzuciło twierdzenia Veolii dotyczące utraty przez nie prawa do wykonywania głosu z akcji. Wobec tego Veolia zwróciła się o ocenę do niezawisłego i nieuwikłanego w ewentualne konflikty między akcjonariuszami organu, jakim jest sąd powszechny”.

„Do tej pory w sądzie nie zapadło rozstrzygnięcie tej sprawy. W tym kontekście działania zarządu spółki Aqua stanowią naruszenie prawa oraz budzą najwyższe zdumienie i zaniepokojenie” – stwierdzają w Veolii. Skarżą się przy tym na pozostawienie bez odpowiedzi ich wniosków dotyczących organizacji walnych zgromadzeń. „Działania zarządu spółki Aqua nie mają uzasadnienia w przepisach prawa i rodzą pytania ich o motywacje” – oświadczyła Veolia.

– Jeżeli jutro stanie się to, czego się obawiamy, że zostanie powołana rada nadzorcza, której mandat będzie absolutnie kwestionowany, to te problemy będą się nawarstwiać. Zostanie wybrana głosami nieważnymi, w sposób siłowy – mówił podczas dzisiejszej konferencji Wojciech Dmochowski, dyrektor departamentu prawnego Veolii w Polsce. – Spółka od listopada, zamiast zajmować się działalnością, to duży procent działań kieruje na walkę z jej akcjonariuszem. Tracimy wartość. Spotykamy się z jasnym i bezprawnym działaniem zarządu, który – w mojej ocenie – popełnia błąd. Jeżeli wyrok będzie taki, jaki myślimy, że będzie, to nie mamy rady nadzorczej, zarządu i wszystkie zawarte umowy są nieważne. Ta sytuacja jest ze szkodą dla spółki, w której my mamy 33 procent – wskazywał prawnik.

Władze miasta od początku stoją na stanowisku, że Aqua funkcjonuje prawidłowo. Wskazują przy tym, że podczas sądowego postępowania uchylono zabezpieczenie, które skutkowało odebraniem miastu prawa głosu i kontroli nad spółką.

Stanowisko władz miasta w tej sprawie publikujemy w artykule „Półprawdy i zatajanie faktów”. Zdecydowana odpowiedź władz Bielska-Białej po konferencji Veolii.

 

Pełne oświadczenie Veolii:

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Mam rozbitą ciu kę – postawi ktoś flachę berbeluszki? To raptem 6,5 zł. pls……

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nie, podszywacz, bo flachę rzucisz w trawę.

Aneta
Aneta
3 miesięcy temu

A czemu miasto i veolia nie moga siasc do stolu i ustalic wspolnego frontu? 

Okruszek
Okruszek
3 miesięcy temu
Reply to  Aneta

Bo miasto ma w d… Veolie. Choć patrząc na rozwój sprawy, za chwilę będzie ból d…