Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

W czechowickiej rafinerii: Fuzja i co dalej? Na razie – niepokój

Fot. Grupa Lotos

Wiele kontrowersji, a przede wszystkim obaw, wzbudza wśród pracowników rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Rozmowy na temat przyszłości pracowników wydają się ciągnąć w nieskończoność.

Poseł Małgorzata Pępek (PO) mówi, że przy tej skomplikowanej operacji przejęcia trwają rozmowy na temat propozycji gwarancji dla pracowników między innymi dla tych, którzy przejdą do spółki Lotos Asfalt i tych, których przejmie PKN Orlen. Jak zaznacza posłanka, 12 lipca doszło do spotkania przedstawicieli związków zawodowych czechowickiej rafinerii i reprezentantów PKN Orlen w sprawie gwarancji pracowniczych.

O efekty tego spotkania poseł zapytała wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina (PiS). Chciała też wiedzieć, dlaczego proponowany przez PKN Orlen projekt porozumienia dotyczy jedynie grupy pracowników przechodzących z Grupy Lotos do Lotos Asfalt oraz kiedy będą podjęte konkretne kroki gwarantujące pracownikom rafinerii dalszą pracę? Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że po apelu przedstawicieli Lotosu związki zawodowe wyraziły zgodę na prowadzenie dialogu społecznego zgodnie z propozycją pracodawców.

Zadeklarowana została wówczas wola prowadzenia dalszych negocjacji nad treścią porozumienia transferowego dla pracowników w zakresie planowanego wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej gdańską rafinerię, kompleks elektroenergetyczny i logistykę z Lotosu do spółki Lotos Asfalt. PKN Orlen i Grupa Lotos wyjaśniły, że proponowane stronie społecznej rozwiązania są strukturyzowane i konkretyzowane zgodnie z planowanymi działaniami gospodarczymi i podlegają etapowaniu. Na obecnym etapie propozycje dla strony społecznej obejmują w szczególności okresowe gwarancje warunków zatrudnienia pracowników, którzy w ramach porozumienia transferowego zmienią pracodawcę z Grupy Lotos na Lotos Asfalt. Natomiast rozmowy w zakresie kolejnych etapów, m.in. mających docelowo doprowadzić do funkcjonowania gdańskiej rafinerii jako joint-venture z partnerem wybranym przez Orlen, będą podlegały dalszym uzgodnieniom, podczas których propozycje strony społecznej powinny być odpowiednio uwzględniane. Według zapewnień otrzymanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych od PKN Orlen w toku dalszych prac i rozmów negocjowane będą porozumienia zabezpieczające miejsca pracy i obowiązujące warunki zatrudnienia – stwierdził m. in. wicepremier Jacek Sasin.

Zaniepokojonym pracownikom czechowickiej rafinerii nie pozostaje nic innego jak czekać na dalszy rozwój sytuacji i trzymać za słowo wicepremiera Sasina. Ale jak niestety wiemy z doświadczenia, ze słowem danym przez polityków bywa różnie…

google_news
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Ja na mojej rencie inwalidzkiej spokojnie śpię. Dobranoc.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

na brzuchu czy na plecach? Jeśli na plecach – musisz chrapać więc nie ma spokoju podszywacz.

Real
Real
2 lat temu

Sasin to dzisiejszy Midas, czego nie dotknie zamienia sie w zloto. Daje mu rok jak wykupi shell i bp

bajtel
bajtel
2 lat temu
Reply to  Real

Masz bielmo na oczach,chyba w g@wno.

Marian
Marian
2 lat temu

Zlikwidować tą bombę ekologiczną a tam utworzyć nowy lepszy zakład nie truciciela.

M
M
2 lat temu
Reply to  Marian

Znasz tę firmę czy tylko tak sobie piszesz ?

zet
zet
2 lat temu

Rafinerii?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Trzymanie za słowo jest ryzykowne. Np. słowo to “proponowane stronie społecznej rozwiązania są strukturyzowane i konkretyzowane zgodnie z planowymi działaniami gospodarczymi i podlegają etapowaniu” lub prościej “propozycje strony społecznej powinny być odpowiednio uwzględniane”. Co to znaczy “odpowiednio” – kto to wie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Ja czekam aż Tadeusz, który wychynął, wytłumaczy w komentarzu własnym co znaczy dla pracowników przejęcie, myślę, że wyjaśni wszystkim a i cytaty – z przejęciem.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie cytaty to i nie pisaty. Z przejęciem podziwiam oczekiwanie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Cytaty i pisaty gdyby pojawiły tu się teksty polityczne, wtedy byłoby przejęcie w kierunku żydokomuny, bolszewizmu itp. jak na histeryka przystało. Problem pracowniczy perspektywy dalszej pracy to nie problem dla Tadeusza a Tadeusz podziwia bo nic nie kosztuje taki unik. Lepiej ustosunkować się do komentarza koniecznie wyszukując Hermenegildy niż dać komentarz własny.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

…”Korrida jak życie się toczy
Wygrywa kto w porę uskoczy
A kark pod nóż da w końcu ten Co ciągle prze na oślep łbem”…(Wojciech MłynarskiBallada o torreadorze)

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Młynarskiego cytujesz, nie był czasem komuchem lub nie da się dogrzebać Tadeuszowi do jakichś wypowiedzi w tym kierunku i cytaty? I kiedy to Tadeusz pisze? – w nocy, noc do spania przecież – to Tadeusz dobrze wie co w nocy mają robić inni, nie pisać komentarzy ale nie dotyczy Tadeusza.

taka prawda
taka prawda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Nie umie czytać, nie umie pisać. Hermenegilda

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  taka prawda

Pożal się Boże merytoryczność od “taka prawda”, nie po raz pierwszy.

niepiśnięty
niepiśnięty
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Tańcowały dwie fujary,jeden Tadeusz,drugi :taka prawda.