Wydarzenia Cieszyn

W Dębowcu pamiętają o cichociemnych

Fot. gmina Dębowiec.

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. dokonano pierwszego zrzutu cichociemnych w okupowanej Polsce. Realizując operację „Adolphus” polscy komandosi wylądowali w w okolicach Dębowca. W piątek, 14 lutego, w centrum gminy odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę tego historycznego wydarzenia.

W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, służb mundurowych, harcerze, społeczność szkolna, poczty sztandarowe, radni i sołtysi oraz mieszkańcy gminy Dębowiec. Uroczystość rozpoczęła się od wystrzału z armat w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Bielska-Białej oraz Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego. Z kolei asp. Tomasz Greń zagrał na trąbce utwór „Rozkwitały pąki białych róż”. Odśpiewano hymn cichociemnych „Modlitwę obozową”, nie zabrakło też poezji wojennej oraz pieśni w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu.

„Podczas uroczystości okolicznościową mowę wygłosił wójt gminy Dębowiec Tomasz Branny. Z kolei Sławomir Snopek, miłośnik historii z Wąwolnicy, nawiązał do pierwszego zrzutu cichociemnych, ich osobistych losów oraz Armii Krajowej. Ważnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed kamieniem upamiętniającym pierwszy zrzut cichociemnych” – relacjonują organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu.

Na zakończenie spotkania panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dębowca przygotowały wojskową grochówkę.

Fot. gmina Dębowiec.

Fot. gmina Dębowiec.

google_news