Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

W dresie czy w leginsach — czy ubrania do biegania powinny być obcisłe

Jesteś początkującym biegaczem lub dopiero planujesz rozpoczęcie przygody z bieganiem? Dużym wyzwaniem dla nowicjuszy jest skomponowanie stroju. Możesz spotykać się z bardzo skrajnymi opiniami: jedni uważają, że najtańsze szorty z hipermarketu w zupełności wystarczą, inni stoją twardo na stanowisku, że bez profesjonalnych ciuchów na pewno się nie uda. Jak to zwykle bywa, racja leży gdzieś pośrodku. Jeśli więc zastanawiasz się, w jakich ubraniach wyjść po raz pierwszy na jogging i czy muszą to być koniecznie obcisłe legginsy – poświęć trzy minuty na rozwianie swoich wątpliwości.

Obcisłe ubrania – aerodynamika po twojej stronie

Wybór obcisłego kroju sportowych ciuchów to nie tylko lans – a przynajmniej nie zawsze i nie dla osób, które trenują dla siebie, a nie na pokaz. W przypadku biegania ważną kwestią jest aerodynamika. Jeśli zakładasz obszerną koszulkę i luźne spodnie dresowe, to trochę jakbyś biegał z rozłożonym żaglem – każdy podmuch będzie od razu odczuwalny, zwłaszcza te z przodu. Nie jest to komfortowe i na pewno wpłynie zarówno na twój wynik, jak i na ogólną satysfakcję z treningu.
Właśnie dlatego ubrania do biegania męskie Attiq, podobnie jak damskie, są skrojone znacznie bliżej ciała. Nawet przy wietrznej pogodzie nie tworzą one dodatkowego, niepożądanego oporu. To nie znaczy, że dzięki legginsom i ciasnej koszulce staniesz się od razu doskonałym biegaczem – ale ubranie po prostu nie będzie Ci przeszkadzać.
Właściwie dobrane obcisłe ciuchy nie krępują ruchów. A czy nie jest w nich zbyt ciepło? To zależy od klasy ubrań. W marketowych getrach faktycznie może Ci być niekomfortowo – a spocona skóra jest wyjątkowo podatna na urazy. Faktycznie lepiej jest więc wybrać odzież typowo skonstruowaną do biegania, dobrze wyprofilowaną, wykonaną z materiałów odprowadzających wilgoć, z przewiewnymi wstawkami.

Na obcisłe założysz więcej – odzież pierwszej warstwy

Jeśli już złapiesz bakcyla, żadna pogoda nie będzie przeszkodą do biegania – nawet deszcz i mróz. Wtedy jednak musisz odpowiednio skomponować swoją garderobę, aby sport faktycznie równał się zdrowiu, a nie zapaleniu płuc.
Zasada jest prosta: im bardziej obcisła pierwsza warstwa odzieży, tym łatwiej założysz coś na wierzch. Modele termicznych legginsów, koszulek i bielizny przejrzyj na https://attiq.net/53-pierwsza-warstwa. Jednocześnie musisz pamiętać, że obcisła nie znaczy za ciasna – minimalny dyskomfort odczuwany w spoczynku zwielokrotni się w trakcie biegu, może nawet doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych urazów. Zarówno odzież spodnia, jak i wierzchnia, powinny być więc odpowiednio dobrane do twojego rozmiaru. Jeśli dzięki bieganiu planujesz schudnąć, nie kupuj ubrań z myślą o przyszłości – naprawdę lepiej kupić za pół roku nowe legginsy, niż doznać bolesnych otarć i zniechęcić się do biegania po pierwszym treningu.

Wpływ obcisłych ubrań na mięśnie

Im dłuższe i bardziej wymagające staną się twoje treningi, tym lepiej będziesz rozumieć potrzeby własnego ciała związanego z bieganiem. Zapewne nie umknęło Twojej uwadze, że profesjonalni sportowcy biegają w dopasowanych ciuchach. Dlaczego to robią?
Krój ubrania ma wpływ nie tylko na właściwości aerodynamiczne, ale i na mięśnie. Ucisk powoduje lepsze krążenie krwi, a co za tym idzie, wyższe dotlenienie komórek – możesz więc biegać dłużej lub szybciej a mięśnie łatwiej się regenerują.
Coraz większą popularnością cieszą się nie tylko przylegające do ciała koszulki czy legginsy, ale także opaski na łydkę i skarpety do biegania kompresyjne. Trening staje się bardziej efektywny, ale także bezpieczniejszy. Dzięki kompresyjnym skarpetom i opaskom biegać lub uprawiać jogging mogą również osoby cierpiące z powodu problemów żylnych (np. żylaków), ponieważ ucisk usprawnia przepływ krwi i limfy, zmniejszając ryzyko powstawania złogów.

Kto wygląda źle w obcisłych ciuchach biegowych?

Część osób biegających głównie w celu zrzucenia niepotrzebnych kilogramów może mieć negatywny stosunek do obcisłych ubrań, bezlitośnie odsłaniających mankamenty sylwetki. Czy w przypadku biegaczy z nadwagą faktycznie lepiej stosować luźne ubrania?
Absolutnie nie. Podejmujesz aktywność fizyczną w celu poprawy swojego zdrowia lub samopoczucia – to powód do dumy, nie do wstydu. Poza tym, wbrew temu, co Ci się wydaje, inni biegacze naprawdę nie zwracają uwagi na twój wygląd – są zbyt zajęci wysiłkiem, jaki wkładają w trening. Nie musisz więc obawiać się oceniania i potępienia. Każda dyscyplina wiąże się z pewnym rodzajem ubrań – na basen też przecież nie pójdziesz w dresie, a nadmierne kilogramy nie stanowią powodu do rezygnowania z tak dobroczynnej aktywności jak pływanie.

google_news