Wydarzenia Wadowice

W elitarnym gronie

Dr Mateusz Klinowski. Fot. Bogdan Szpila

Wadowiczanin Mateusz Klinowski, radny Rady Miejskiej w Wadowicach, były burmistrz papieskiego grodu został powołany do Rady Klimatycznej najstarszej polskiej uczelni.

Profesor Jacek Popiel, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego powołał dr Mateusza Klinowskiego do 25 osobowej Rady Klimatycznej UJ. Nowo powołane gremium złożone z przedstawicieli akademickiej najstarszej polskiej uczelni będzie wypracowywać rekomendacje oraz organizować działania na rzecz ekologii i ochrony klimatu.

Jestem jednym z niewielu polityków świadomie nie posiadających samochodu i poruszających się na co dzień rowerem i komunikacją publiczną. Już w 2010 r. startowałem w wyborach mając w programie walkę ze smogiem i ochronę środowiska naturalnego wśród głównych postulatów. Dzisiaj to już standard. Wciąż jestem jedynym politykiem domagającym się otwarcie zakazu spalania paliw stałych na terenie całego kraju wprowadzonego jak najszybciej. No i takim, którego możesz regularnie zobaczyć zbierającego śmieci w terenach zielonych. Niestety, okazuje się, że dla wyborców nie są to sprawy ważne. Dla władz mojego uniwersytetu jednak najwyraźniej tak – poinformował Mateusz Klinowski.

Wśród zadań Rady Klimatycznej będzie kształtowanie polityki klimatycznej UJ z uwzględnieniem jej wpływu na działania władz Krakowa, Małopolski i Polski, propagowanie wiedzy na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego i związanych z nimi zagrożeń, opiniowanie i rekomendowanie działań mających na celu przeciwdziałanie kryzysowi klimatyczno-ekologicznemu i adaptację jego skutków, a w szczególności w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz współpraca z polskimi i zagranicznymi uczelniami w zakresie ekologii.

 

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 dni temu

Nie jest to wielkie wydarzenie a sprawa wewnętrzna UJ. Doktor będąc pracownikiem UJ nic dziwnego, że zostaje powołany do Rady Klimatycznej UJ. Kto spoza pracowników UJ jest w Radzie? Jak widać z wypowiedzi powołanego, nie bardzo jest zadowolony z funkcji, która nie ma przełożenia dla polityka w kierunku wyborów. Współpraca z polskimi i zagranicznymi uczelniami to podstawowa rola naukowców.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 dni temu

Można świadomie być w posiadaniu samochodu elektrycznego aby być w zgodzie z ekologią. Komunikacja publiczna też zanieczyszcza środowisko, nie wsiadać.