Wydarzenia Cieszyn Żywiec

W Katowicach nie tylko obejście Węgierskiej Górki. Podpiszą trzy kluczowe umowy!

Fot. Artur Grabski

Jak się okazuje jutro (10 października) w Muzeum Śląskim w Katowicach podpisana zostanie nie tylko umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli obejścia Węgierskiej Górki. Podpisane będą jeszcze dwie inne kluczowe umowy dla naszego regionu.

Jak informuje wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda jutro w Muzeum Śląskim w Katowicach, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, odbędzie się spotkanie podsumowujące efekty dwóch lat realizacji “Programu dla Śląska”. O 16.30 podpisana zostanie umowa na budowę obejścia Węgierskiej Górki. Szerzej piszemy o tym w materiale: “Wyborczy cud i podpisanie umowy na obejście Węgierskiej Górki”

To oczekiwana od lat inwestycja, która przyczyni się do odkorkowania trasy, a tym samym poprawi komfort podróży. Inwestycja ma także bardzo ważny wymiar lokalny. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości poprawi jakość życia mieszkańców, a zmniejszenie liczby pojazdów poruszających się po Węgierskiej Górce znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – podkreśla wiceminister Grzegorz Puda.

Kolejną ważną umową dla naszego regionu będzie wpisanie projektu odmulenia Jeziora Żywieckiego do “Programu dla Śląska”. Inwestycja będzie polegać na wydobyciu i wywiezieniu 2,7 milionów metrów sześciennych mułu i osadu z dna zbiornika. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 181 milionów złotych.

Wody Polskie prowadzą obecnie prace przygotowawcze do tego projektu. Właściwe prace, związane z tą inwestycją, planowane są na lata 2021 – 2027. Wpisanie tego zadania do “Programu dla Śląska” pokazuje, że projekt ten znajduje się wysoko na liście priorytetów rządu, co będzie miało znaczenie przy programowaniu
perspektywy na lata 2021 – 2027. Po odmuleniu jeziora będzie można zająć się zagospodarowaniem linii brzegowej. Wokół jeziora można stworzyć zaplecze turystyczno-rekreacyjne, które będzie służyć nie tylko
mieszkańcom pobliskich miejscowości, ale podniesie też atrakcyjność tego miejsca i przyciągnie turystów. Jezioro Żywieckie ma ogromny potencjał turystyczny
– uważa wiceminister Grzegorz Puda.

Kolejna ważna umowa to zapewnienie środków na modernizację projektu „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce”. Będzie on realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jego koszt to ponad 565 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 324 mln zł, a kwota pochodząca z budżetu państwa wynosi około 43 mln zł.

Projekt zakłada wymianę prawie 52 kilometry torów. Będą nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co sprawi, że zwiększy się przepustowość tej linii. Pociągi pojadą szybciej i częściej. Ponadto zmodernizowane zostaną 23 perony na 19 stacjach i przystankach. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne, nowe oznakowania i stojaki na rowery. Planowane zakończenie projektu to koniec grudnia 2021 roku – zaznacza wiceminister Grzegorz Puda.

15
Skomentuj

avatar
12 Komentarzy
3 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
15 Komentarzy
TadeuszTadeuszpiaskowy dziadekUrna W.Stan Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tadeusz
Gość
Tadeusz

To co Prawo i Sprawiedliwość realnie zrobiło dla Polaków i dla Polski w ostatnich 4 latach, z racjonalnego, zdroworozsądkowego punktu widzenia zasługuje na 70% poparcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych. To, że tacy ludzie jak Schetyna, Neumann, Budka, Biedroń, Lubnauer, Gasiuk-Pichowicz, Czarzasty, Kosiniak-Kamysz, Bosak, Korwin-Mikke czy Kukiz nadal funkcjonują w polskiej polityce świadczy o tym, że propagandowo-medialna machina oparta na agenturalno-biznesowych układach działa u nas bardzo skutecznie. I nadal potrafi robić wodę z mózgu kilkudziesięciu procentom Polaków.

Tadeusz
Gość
Tadeusz

To co udaje opozycję to nicość.

! Trup który od jakiegoś czasu gnije, i zasmradza nam kraj.

W Polsce nie ma opozycji. To coś co się pałęta w społecznym obiegu jest komunistycznym kożuchem brudu, bełtu i mętów wszelkiej maści i rodzaju.
To jest pozaprawne i pozapaństwowe zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo jako takie.
Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym i politykiem.

Urna W.
Gość
Urna W.

To już nawet nie kiełbacha wyborcza, to jest JAD KIEŁBASIANY, oczywiście PLUS !
a ciemnogród go łyka.

Stan
Gość
Stan

Przed wyborami wszyscy wszystkim będą cuda obiecywać. Najbardziej podoba mi się odmulenie Jeziora Żywieckiego z pislamskiej głupoty.

olp
Gość
olp

Pogońmy Matusznego i Pępkową z sejmu bo nic nie zrobili dla Żywiecczyzny.

Zuza
Gość
Zuza

Dzisiaj podpisują, jutro zapomną, będą przeciągać, kombinować manewrować, byle nie dotrzymać umów, a po 4 latach, o ile wygrają, znów będą przed wyborami podpisywać. Grunt to naobiecywać w świetle jupiterów. Może elektorat PiSu znów to kupi?

baca
Gość
baca

Spadaj dziecko do piaskownicy

piaskowy dziadek
Gość
piaskowy dziadek

Żeby dołączyć do ciebie?

Fidelus Castro
Gość
Fidelus Castro

Na ul Południowej dzisiaj miało miejsce otwarcie Biedronki po remoncie! Czy wasz sołtys wraz z funkcjonariuszem kk był podobnie jak w przypadku McDonald’s ???

Kri_
Gość
Kri_

Projekt zakłada wymianę prawie 52 kilometry torów -słowa v-ce ministra – na pewno nie od edukacji…

marek
Gość
marek

Tu pan Puda w poprzednim …pan Matuszny ,faktycznie dobrze mieć posłów z regionu.Tylko to już nie sa pierwsze wybory z obiecankami a posłowie dalej grzeją stołki w sejmie .I taka prośba do wszystkich kandydatów te fotki na bilbordach wypada aktualizować bo jak widzę rzeczywisty wygląd pana, pani to nie wiem kto jest kto? żozna korzystać z fotoszopu ale z umiarem bo wychodzicie na idiotów albo sknerów co zrobili se fotke na wybory 20 lat temu i dalej ją używają.

krycha
Gość
krycha

A gdzie rewitalizacja linii kolejowej Bielsko – Skoczów- Cieszyn? To by naprawdę miało sens.

Olson
Gość
Olson

Minister Puda w praktyce, bravo!!!

Tadeusz
Gość
Tadeusz

Jak pech to pech.I jeszcze ma być pogoda w niedzielę.Ta ostatnia niedziela.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Pech to również, że podpisanie aż 3 umów jest na 3 dni przed pogodną niedzielą. Dlaczego podpisanie kluczowych umów w deszczowy, zimny dzień? Co w tym nadzwyczajnego, że podpisywana jest umowa na obejście Węgierskiej Górki, które powinno już być wykonane? Podpisanie umowy z perspektywą 2027 r gdzie dalej jest mowa o planie? Nie pomylono umowy z perspektywą, planem? Czy umowę nie podpisuje się tuż przed realizacją?