Wydarzenia Cieszyn Żywiec

W Katowicach nie tylko obejście Węgierskiej Górki. Podpiszą trzy kluczowe umowy!

Fot. Artur Grabski

Jak się okazuje jutro (10 października) w Muzeum Śląskim w Katowicach podpisana zostanie nie tylko umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli obejścia Węgierskiej Górki. Podpisane będą jeszcze dwie inne kluczowe umowy dla naszego regionu.

Jak informuje wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda jutro w Muzeum Śląskim w Katowicach, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, odbędzie się spotkanie podsumowujące efekty dwóch lat realizacji “Programu dla Śląska”. O 16.30 podpisana zostanie umowa na budowę obejścia Węgierskiej Górki. Szerzej piszemy o tym w materiale: “Wyborczy cud i podpisanie umowy na obejście Węgierskiej Górki”

To oczekiwana od lat inwestycja, która przyczyni się do odkorkowania trasy, a tym samym poprawi komfort podróży. Inwestycja ma także bardzo ważny wymiar lokalny. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości poprawi jakość życia mieszkańców, a zmniejszenie liczby pojazdów poruszających się po Węgierskiej Górce znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – podkreśla wiceminister Grzegorz Puda.

Kolejną ważną umową dla naszego regionu będzie wpisanie projektu odmulenia Jeziora Żywieckiego do “Programu dla Śląska”. Inwestycja będzie polegać na wydobyciu i wywiezieniu 2,7 milionów metrów sześciennych mułu i osadu z dna zbiornika. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 181 milionów złotych.

Wody Polskie prowadzą obecnie prace przygotowawcze do tego projektu. Właściwe prace, związane z tą inwestycją, planowane są na lata 2021 – 2027. Wpisanie tego zadania do “Programu dla Śląska” pokazuje, że projekt ten znajduje się wysoko na liście priorytetów rządu, co będzie miało znaczenie przy programowaniu
perspektywy na lata 2021 – 2027. Po odmuleniu jeziora będzie można zająć się zagospodarowaniem linii brzegowej. Wokół jeziora można stworzyć zaplecze turystyczno-rekreacyjne, które będzie służyć nie tylko
mieszkańcom pobliskich miejscowości, ale podniesie też atrakcyjność tego miejsca i przyciągnie turystów. Jezioro Żywieckie ma ogromny potencjał turystyczny
– uważa wiceminister Grzegorz Puda.

Kolejna ważna umowa to zapewnienie środków na modernizację projektu „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce”. Będzie on realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jego koszt to ponad 565 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 324 mln zł, a kwota pochodząca z budżetu państwa wynosi około 43 mln zł.

Projekt zakłada wymianę prawie 52 kilometry torów. Będą nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co sprawi, że zwiększy się przepustowość tej linii. Pociągi pojadą szybciej i częściej. Ponadto zmodernizowane zostaną 23 perony na 19 stacjach i przystankach. Na peronach pojawią się nowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne, nowe oznakowania i stojaki na rowery. Planowane zakończenie projektu to koniec grudnia 2021 roku – zaznacza wiceminister Grzegorz Puda.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu

To co Prawo i Sprawiedliwość realnie zrobiło dla Polaków i dla Polski w ostatnich 4 latach, z racjonalnego, zdroworozsądkowego punktu widzenia zasługuje na 70% poparcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych. To, że tacy ludzie jak Schetyna, Neumann, Budka, Biedroń, Lubnauer, Gasiuk-Pichowicz, Czarzasty, Kosiniak-Kamysz, Bosak, Korwin-Mikke czy Kukiz nadal funkcjonują w polskiej polityce świadczy o tym, że propagandowo-medialna machina oparta na agenturalno-biznesowych układach działa u nas bardzo skutecznie. I nadal potrafi robić wodę z mózgu kilkudziesięciu procentom Polaków.

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu

To co udaje opozycję to nicość. ! Trup który od jakiegoś czasu gnije, i zasmradza nam kraj. W Polsce nie ma opozycji. To coś co się pałęta w społecznym obiegu jest komunistycznym kożuchem brudu, bełtu i mętów wszelkiej maści i rodzaju. To jest pozaprawne i pozapaństwowe zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo jako takie. Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym i politykiem.

Urna W.
Urna W.
7 miesięcy temu

To już nawet nie kiełbacha wyborcza, to jest JAD KIEŁBASIANY, oczywiście PLUS !
a ciemnogród go łyka.

Stan
Stan
7 miesięcy temu

Przed wyborami wszyscy wszystkim będą cuda obiecywać. Najbardziej podoba mi się odmulenie Jeziora Żywieckiego z pislamskiej głupoty.

olp
olp
7 miesięcy temu

Pogońmy Matusznego i Pępkową z sejmu bo nic nie zrobili dla Żywiecczyzny.

Zuza
Zuza
7 miesięcy temu

Dzisiaj podpisują, jutro zapomną, będą przeciągać, kombinować manewrować, byle nie dotrzymać umów, a po 4 latach, o ile wygrają, znów będą przed wyborami podpisywać. Grunt to naobiecywać w świetle jupiterów. Może elektorat PiSu znów to kupi?

baca
baca
7 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Spadaj dziecko do piaskownicy

piaskowy dziadek
piaskowy dziadek
7 miesięcy temu
Reply to  baca

Żeby dołączyć do ciebie?

Fidelus Castro
Fidelus Castro
7 miesięcy temu

Na ul Południowej dzisiaj miało miejsce otwarcie Biedronki po remoncie! Czy wasz sołtys wraz z funkcjonariuszem kk był podobnie jak w przypadku McDonald’s ???

Kri_
Kri_
7 miesięcy temu

Projekt zakłada wymianę prawie 52 kilometry torów -słowa v-ce ministra – na pewno nie od edukacji…

marek
marek
7 miesięcy temu

Tu pan Puda w poprzednim …pan Matuszny ,faktycznie dobrze mieć posłów z regionu.Tylko to już nie sa pierwsze wybory z obiecankami a posłowie dalej grzeją stołki w sejmie .I taka prośba do wszystkich kandydatów te fotki na bilbordach wypada aktualizować bo jak widzę rzeczywisty wygląd pana, pani to nie wiem kto jest kto? żozna korzystać z fotoszopu ale z umiarem bo wychodzicie na idiotów albo sknerów co zrobili se fotke na wybory 20 lat temu i dalej ją używają.

krycha
krycha
7 miesięcy temu

A gdzie rewitalizacja linii kolejowej Bielsko – Skoczów- Cieszyn? To by naprawdę miało sens.

Olson
Olson
7 miesięcy temu

Minister Puda w praktyce, bravo!!!

Tadeusz
Tadeusz
7 miesięcy temu

Jak pech to pech.I jeszcze ma być pogoda w niedzielę.Ta ostatnia niedziela.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Pech to również, że podpisanie aż 3 umów jest na 3 dni przed pogodną niedzielą. Dlaczego podpisanie kluczowych umów w deszczowy, zimny dzień? Co w tym nadzwyczajnego, że podpisywana jest umowa na obejście Węgierskiej Górki, które powinno już być wykonane? Podpisanie umowy z perspektywą 2027 r gdzie dalej jest mowa o planie? Nie pomylono umowy z perspektywą, planem? Czy umowę nie podpisuje się tuż przed realizacją?