Wydarzenia Cieszyn

W krainie kopciuszków i traszek… Na spacer między blokami a ekspresówką

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Jeśli macie ochotę na spacer w miłych okolicznościach przyrody, koniecznie wybierzcie się do Skoczowa. Oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku kolejna część parku na Górnym Borze, z pierwszymi tchnieniami wiosny zaczyna pokazywać swoje uroki, a to dopiero początek zielonych cudów, które się tam wydarzą w ciągu całego roku. Miejsce utworzone wokół stawów, w sąsiedztwie bloków z wielkiej płyty i drogi ekspresowej, potrafi pozytywnie zaskoczyć!

Wędrówkę można zacząć z kilku miejsc, zarówno od strony ulicy Górny Bór, jak i Gustawa Morcinka, Harcerskiej czy Gołęszyców. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się kilka małych parkingów, gdzie najlepiej zostawić samochód, ale można też zaparkować nieco dalej, na przykład w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek, boiska sportowego czy kościoła Matki Bożej Różańcowej, i dotrzeć pieszo nad stawy Farski oraz Morcinkowy. Ścieżki w starszej części parku są brukowane, te w nowszej, liczące łącznie około 1,7 km, utwardzono klińcem. Jest to nieprzypadkowe działanie, gdyż założenia programu, z którego gmina Skoczów pozyskała pieniądze na realizację leśnego parku, przewidywały jak najmniejszą ingerencję w naturalny, dobowy, rytm życia fauny i flory. Dlatego alejki spacerowe wykonane są z materiałów naturalnych i nie montowano tam latarni, by nie zakłócać życia zwierząt.

A mieszkańców parku jest całkiem sporo. Najbarwniejszych i najgłośniejszych – ptaków – warto wypatrywać w gałęziach drzew. Część z nich to prawdziwe indywidualności, wyróżniające się pięknym śpiewem, ciekawym ubarwieniem czy zwinnym lotem. Na Górnym Borze gniazdują bogatki, czarnogłówki, kowaliki, kosy, rudziki, sójki, zięby, kopciuszki, modraszki, raniuszki, grzywacze, gile, szczygły, śpiewaki, dzięcioły i wiele innych. Na tablicach edukacyjnych można dokładnie zobaczyć, czym się wyróżniają. Dla bardziej ciekawskich pokazane są także ich jajka. Patrząc w górę z pewnością zauważymy również różnego rodzaju budki lęgowe, które zamontowano na drzewach właśnie z myślą o stworzeniu przytulnych mieszkań dla poszczególnych gatunków ptaków, a także nietoperzy. Z kolejnej planszy dowiemy się, jakie budki preferują konkretne ptaki, co może nam pomóc w wybudowaniu kilku z nich i umieszczeniu w swoim ogrodzie. Ptakom na Górnym Borze można przyjrzeć się bliżej dzięki panoramicznej lunecie widokowej. Sprzęt ten umożliwia także obserwację Księżyca, planet czy głębokiego nieba.

Oprócz ptaków, teren położony w sąsiedztwie trzech stawów i Bładnicy, nad którą skądinąd wybudowano nową kładkę, zamieszkują także różnego rodzaju płazy, gady i ssaki. Można tam spotkać żabę wodną, ropuchę szarą, traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, jaszczurkę, zaskrońca, padalca, żmiję, zająca, kreta, wiewiórkę, a czasami nawet i sarnę. Interesujące jest ponadto stanowisko omawiające różne gatunki drzew, prezentujące podstawowe informacje o nich wraz z kawałkami drewna pozyskanymi z okazów. Można zobaczyć, czym różnią się od siebie, jaką mają korę i… jaki wydają dźwięk.
Z innych ciekawostek, w Skoczowie stworzono stację wiatrową i zegar słoneczny, których działanie również można poznać. Nie brakło ponadto miejsca na łąkę kwietną, domki dla owadów i wiele ławek ze stolikami, przy których można odpocząć. Z myślą o uczniach postawiono także dużą tablicę kredową, otwierając przed nauczycielami możliwość organizacji lekcji w plenerze. Dzieciom spodoba się z pewnością ścieżka zmysłów, którą będą mogły pokonać boso, odczuwając na własnej skórze właściwości różnego rodzaju materiałów pochodzenia naturalnego – szyszek, kory, igliwia, piasku, kamieni, liści czy trawy.

Twórcy parku leśnego nie zapomnieli także o osobach niewidomych i słabo widzących, z myślą o których każda tablica zawiera część z opisem wykonanym alfabetem Braille’a. Perełką starszej części parku, oddanej do użytku w 2015 roku i doskonale już znanej mieszkańcom Skoczowa i turystom, jest estetycznie zagospodarowana wyspa zlokalizowana na stawie Morcinkowym, na którą prowadzi drewniany pomost. To w jej sąsiedztwie oraz lawendowych rabat odbywają się projekcje w ramach kina plenerowego w Skoczowie, a ciekawa architektura zachęca do relaksu. Jak więc widać, chcąc się poruszać, nie trzeba jechać daleko. Można zajrzeć pod Kaplicówkę!

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Witam.
Szukam wszędzie w internecie już od dłuższego czasu informacji na temat kto jest zarządcą tego stawu. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Wyjść z internetu, popytać w realu.

Antoś
Antoś
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Skontaktuj się z lokalnym oddziałem koła wędkarskiego, który hoduje tam ryby – oni pewnie wiedzą.