Wydarzenia Cieszyn

W Pogórzu szanują historię. Przypomną ją również 11 listopada

Fot. FB Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza / Agnieszka Buzek

Pogórze i historia. Historia i Pogórze. To dwa elementy, które łączą się ze sobą bardzo mocno. To w oparciu o przeszłość skoczowskie sołectwo buduje swoją teraźniejszość. Pikniki historyczne i widowiskowe rekonstrukcje latem przyciągają do Pogórza tłumy miłośników militariów. W pozostałych porach roku również atrakcji nie brakuje.

Pogórze jest pełne śladów historii, o których przypominają coraz to nowe tablice stawiane w miejscowości. – Przy różnych uroczystościach tworzymy tablice historyczne na temat mieszkańców Śląska, którzy walczyli o niepodległość. Mamy ich już 13, w dużej mierze dotyczących tego co najważniejsze w historii najnowszej. W przyszłym roku, mam nadzieję, dodamy jeszcze tablicę w rocznicę powstania warszawskiego – mówi Mariusz Rodenko, sołtys Pogórza i szef Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza.

Fot. FB Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza / Agnieszka Buzek

Poza ścieżką historyczną, przez Pogórze prowadzi też ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. To kolejnych 11 tablic, które opisują przyrodę Pogórza. Wszystkie są nie tylko świetnym pretekstem do spacerów, w czasie których można odkryć wiele ciekawostek, ale służą do organizowania m.in. gier terenowych, w których uczestniczą szkoły z całego regionu.

11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości – warto wybrać się do Pogórza. O 15.30 nastąpi tam złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. ks. Stanisława Gawlasa, upamiętniającym żołnierzy 202. Pułku Piechoty rez. 1. Batalionu 4. Pułku Strzelców Podhalańskich i 21 Batalionu Artylerii Lekkiej.

Fot. FB Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza

O 18.00 w kościele NMP Królowej w Pogórzu odbędzie się msza św., natomiast o 19.00 rozpocznie się „Wieczornica Niepodległościowa” on-line, jak co roku dofinansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej, przypominająca tym razem wydarzenia sprzed 160 lat i bohaterów powstania styczniowego. Wykładami służyć będą historycy Stefan Król i Maksymilian Stańczak. „Wieczornica Niepodległościowa” udostępniona będzie na stronie internetowej www.pogorze.info.pl i na Facebooku Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza. Działania związane z obchodami 11 listopada w Pogórzu wspierają Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej, 18. Batalion Powietrznodesantowy w Bielsku-Białej, 133. Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie, Orkiestra Wojskowa w Krakowie i Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, a także organizacje społeczne działające w Pogórzu wraz z Radą Sołecką i Ochotniczą Strażą Pożarną.

google_news