Wydarzenia Cieszyn

W Skoczowie pamiętają o Gustawie Morcinku. W tym roku mija 60 lat od jego śmierci

Fot. UM w Skoczowie

W tym roku mija 60 lat od śmierci Gustawa Morcinka. W Skoczowie, z którym był związany, wspominano jego postać. Uroczystość odbyła się w muzeum noszącym imię pisarza. Wzięły w nim udział znakomite postaci świata nauki, znawczynie twórczości Gustawa Morcinka.

Rozalia Wawronowicz, kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, zaprosiła do udziału w spotkaniu wspomnieniowym poświęconym “piewcy Śląska” prof. dr hab. Krystynę Heskę-Kwaśniewicz, prof. dr hab. Olgę Płaszczewską, prof. Lucynę Sadzikowską i dr Joannę Jurgałę-Jureczkę. Panie podkreślały ogromny wpływ Morcinka na postrzeganie Śląska w innych częściach kraju, a także jego rolę w przybliżaniu historii, tradycji i zwyczajów tego regionu.

Fot. UM w Skoczowie

Dr Joanna Jurgała-Jureczka przekazała skoczowskiemu muzeum wyjątkowy prezent – oryginały listów miłosnych autorstwa Gustawa Morcinka. Poprowadziła też panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. Krystyny Heski-Kwaśniewicz oraz dr hab. Lucyny Sadzikowskiej. Na koniec uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z prezentacją, przygotowaną przez prof. dr hab. Olgę Płaszczewską, która nie mogła osobiście dotrzeć na uroczystość pod Kaplicówką.

60. rocznica śmierci Gustawa Morcinka, wybitnego polskiego pisarza, autora m.in. “Łyska z pokładu Idy”, nauczyciela skoczowskiej “Jedynki” i znanego mieszkańca trytonowego grodu, przypada 20 grudnia. Zmarł w wieku 72 lat.

Fot. UM w Skoczowie

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bielsko
Bielsko
2 miesięcy temu

Droga Redakcjo,
czy można prosić, aby informacje o tego typu spotkaniach ogłaszać wcześniej a nie tylko po fakcie.
dziękuję

nie wiadomo
nie wiadomo
2 miesięcy temu

Smutne czemuś są panie na zdjęciu

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Wali ci?