Cieszyn Kultura i rozrywka

W skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Przewrotny jubileusz filmowy

Fot. Unsplash.com

Filmowa przestrzeń Skoczowa zmieni na trzy dni swoje oblicze. Wszystko za sprawą jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Filmów Przewrotnych w Teatrze Elektrycznym. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprasza na interesujące i zaskakujące projekcje kinowe, świetny koncert zespołu „The Afronauts” oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży. Warto zarezerwować sobie weekend od 30 września do 2 października!

Skoczowski festiwal za każdym razem jest okazją do łamania kinowych trendów i odejścia od filmowych hitów, dyktowanych głównie przez duże wytwórnie, modę, współczesną popkulturę oraz powszechne gusta widzów. Festiwal Filmów Przewrotnych to święto kina niebanalnego, ambitnego, artystycznego i… przekornego, a zatem bliskiego wszelkim nurtom niezależnej ekspresji i odkrywczego obrazowania. Przez 15 lat taką stylistyką się rządził i z powodzeniem udawało się utrzymywać podczas każdej edycji wysoki poziom artystyczny, o czym niezbicie świadczył dobór filmowych tytułów.

Jubileuszowa edycja festiwalu wierna jest formule „przewrotności” pod kilkoma względami. Wszystkie zaplanowane filmy zostały nakręcone w konwencji czarno-białej. Widzowie będą mogli zobaczyć aż 16 obrazów, w których próżno szukać kolorów. Ale czy aby na pewno?

– Pytanie wydawać się może przewrotne, ale odpowiedź jeszcze bardziej. 14 z proponowanych filmów powstało na początku złotego wieku kinematografii. W czasach, gdy reżyserzy tylko śnili o kolorach. Tych 14 filmów stało się jednak, po prawie 120 latach, inspiracją dla współczesnych twórców filmowych do ciekawego zwrotu i częstego obecnie sięgania właśnie po obrazowanie czarno-białe w kinie. Przykładów takiego resentymentu można znaleźć bardzo wiele wśród nagradzanych i uznanych dzieł kinematografii XXI wieku. Skąd ta tęsknota? 15. edycja Festiwalu Filmów Przewrotnych w Skoczowie będzie dla widzów okazją do znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Jeśli nie wprost, to na pewno przez różnego rodzaju sugestie, zestawienia tytułów, bohaterów filmowych i nazwisk samych twórców! Jubileusz jest więc również pod tym względem wyzwaniem przygotowanym przez organizatora dla jego uczestników. Przewrotnie dajemy do myślenia, ale nie dajemy prostych odpowiedzi – mówi Edyta Molęda, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie.

Filmy to jednak nie wszystko. Poza czarno-białą konwencję wychodzą dwie pozostałe festiwalowe propozycje. To po pierwsze koncert zespołu „The Afronauts”, podczas którego będzie można doświadczyć pełnej koloratury dźwięków, i po drugie – seanse dla dzieci i młodzieży w kapsule mobilnego planetarium, które wyląduje na scenie Teatru Elektrycznego 2 października. – Skoro na Ziemi twórcy filmów ogłaszają swoimi dziełami sympatię do czarno-białego obrazowania z początków XX wieku, to dziecięcą potrzebę świata barwnego przenieśliśmy w kosmos! Stąd cztery seanse z filmami pełnymi ferii kolorów, znaczeń, sensów i przyszłościowych wizji – podkreśla Edyta Molęda.

Bilety do kupienia na stronach: teatrelektryczny.pl, mckskoczow.pl, biletyna.pl oraz bezpośrednio w kasie kina każdego dnia godzinę przed każdym seansem czy wydarzeniem.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bb
Bb
1 rok temu

I zero linkow do repertuaru