Cieszyn Kultura i rozrywka

W Strumieniu doceniono koła gospodyń wiejskich

Fot. UM Strumień

Jesienią minionego roku rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu “Piękna wieś województwa śląskiego”. Podczas niedawnego spotkania w sali widowiskowej Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, w obecności Beaty Białowąs członka zarządu województwa śląskiego nastąpiło oficjalne podsumowanie wojewódzkiej rywalizacji.

Celem konkurs “Piękna wieś województwa śląskiego” jest m.in. pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego. Gmina Strumień idealnie wpisuje się w te założenia. Tego samego zdania było również jury konkursu nagradzając drugim miejscem w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje, tak pieczołowicie pielęgnowany od 2013 roku zwyczaj wielkanocnych stołów.

Przypomnijmy, że impreza, organizowana jest przez panie z kół gospodyń wiejskich, a na prezentowanych przez nie wielkanocnych stołach królują potrawy przekazywane z pokolenia na pokolenie. To wyjątkowe wydarzenie licznie przyciąga nie tylko lokalną społeczność, ale także gości z zaprzyjaźnionych gmin z Czech i Słowacji. Dzięki takim inicjatywom stare tradycje kulinarne regionu są przekazywane kolejnym pokoleniom.

O przeznaczeniu nagrody pieniężnej w wysokości 5 tys. zł zdecydowały Koła Gospodyń Wiejskich z sołectw gminy Strumień, które zakupiły na potrzeby działalności potrzebny sprzęt kuchenny. Zakupione akcesoria, aktywne panie wykorzystywać będą podczas wydarzeń organizowanych dla mieszkańców. Podczas ostatniego spotkania w emgoku przedstawicielki poszczególnych KGW dokonały prezentacji zakupionego sprzętu i naczyń. Wydarzenie było okazją do złożenia im podziękowań i gratulacji. W spotkaniu wzięli udział również burmistrz Strumienia Anna Grygierek i przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Greń.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments