Wydarzenia Żywiec

W Świnnej skontrolują kompostowniki

Fot. UG Świnna

Od poniedziałku (8 listopada) w Świnnej rozpoczyna się kontrola przydomowych kompostowników.

Jak informuje wójt gminy Świnna Henryk Jurasz kontrole przeprowadzać będzie upoważniony do tego pracownik Urzędu Gminy Świnna.

Celem będzie weryfikacja faktycznego posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. Właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić dokonanie oględzin. W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył deklarację o posiadaniu przydomowego kompostownika, nie posiada kompostownika, nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku lub uniemożliwia upoważnionej przez wójta osobie dokonanie oględzin nieruchomości, wójt stwierdzi w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Utrata prawa do zwolnienia, nastąpi od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przedstawionych przesłanek – podkreśla wójt Henryk Jurasz.

Dodajmy, że obecnie miesięczna stawka opłaty za odbiór śmieci w gminie Świnna wynosi 28 zł od osoby, a w przypadku, gdy mieszkaniec nie oddaje odpadów bio i posiada kompostownik płaci 25 zł.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tak tam pytam
Tak tam pytam
9 miesięcy temu

To że co mam stary komputer utylizować w ogródku aż się zbiodegraduje ? I potem za to 3zł?

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

Obniżają 3 zł i zarabia mieszkaniec lecz spokojna głowa, gminie się opłaca bardziej. Piękny ten kompostownik na zdjęciu, lśni od nieużywania.

Hermenegilda
Hermenegilda
9 miesięcy temu

Są uregulowania w gminie jak ma wyglądać kompostownik, gdzie stać itp.? A może kompostowniki mają rejestr? Podejrzewam, że nie, na żywioł a kontrola.

Kompostownik
Kompostownik
9 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

A co z Lipową?? Tam ceny już po 35 złotych!!! Czy wójt oszalał???

Góral
Góral
9 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

A dziura w ziemi wystarczy,czy musi być pięknie i drogo,a ekologia gdzie bo to na zdjęciu z plastyku?