Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

W tym roku czerwiec bez strat dla emerytów

Fot. Pixabay.com

ZUS ma w tym roku dobrą wiadomość dla osób, które chciałyby przejść na emeryturę w czerwcu. Nie muszą one obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek, mającej wpływ na wysokość świadczenia. Zgodnie bowiem z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób, jak emeryturę wnioskowaną w maju.

– W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego na emeryturę, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku o świadczenie do lipca z uwagi na niekorzystny sposób waloryzacji. Różnica w wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu, w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu, czasami wynosiła nawet 300 zł. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w Tarczy Antykryzysowej 3.0. przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Moment przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to indywidualna sprawa dla każdego. Trzeba pamiętać o tym, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem. – Nie jest tajemnicą fakt, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki, bo im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane, po drugie – im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury – tłumaczy rzeczniczka.

W związku z występowaniem epidemii, wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku świadczeniobiorca wskaże, że chciałby, by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia.

– Przed złożeniem wniosku o emeryturę, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. To może nam pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest moment przejścia na świadczenie – podpowiada Beata Kopczyńska.

5
Skomentuj

avatar
4 Komentarzy
1 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
5 Komentarzy
TadeuszPodmiejski filozofM. LuterGóral małopolskiHermenegilda Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Podmiejski filozof
Gość
Podmiejski filozof

Ot natura człowiecza. Dziecko myśli sobie “Kiedy będę duży to…..” Młodzieniec też sobie obiecuje “Kiedy będę dorosły to…..” Gdy wreszcie dorośnie, myśli…. “Kiedy przejdę na emeryturę to …..” A gdy osiągnie wreszcie wiek emerytalny, ogląda się już tylko za siebie na drogę, którą przebył w życiu.

M. Luter
Gość
M. Luter

Dzieci są szczególnym błogosławieństwem i stworzeniem Bożym. Kinder sind Gottes sonderlicher Segen und Geschopf.

Góral małopolski
Gość
Góral małopolski

Ścienna Z tym długim pracowaniem W Polsce są grupy uprzywilejowanych które po 15 latach mają 2 razy więcej niż normalni po 50 latach pracy

Tadeusz
Gość
Tadeusz

Ciężkie jest życie jelenia.Jeleń chodzi po rykowisku i ryczy.Hirsch sind Gottes sonderlicher Segen und Geschopf(jakby powiedział niejeden Luder,zacierając łapki)

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Jak w tym żydowskim kawale z brodą. Najpierw trzeba kozę wprowadzić do ciasnej izdebki, później wyprowadzić i standard Żydowi się polepszy. Dobrze by było aby rzeczniczka jeszcze wytłumaczyła dlaczego w większości pracownicy nie czekają na wyższą emeryturę. Może zna warunki dzisiejszej pracy niekoniecznie w urzędzie.