Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

W tym roku czerwiec bez strat dla emerytów

Fot. Pixabay.com

ZUS ma w tym roku dobrą wiadomość dla osób, które chciałyby przejść na emeryturę w czerwcu. Nie muszą one obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek, mającej wpływ na wysokość świadczenia. Zgodnie bowiem z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., ZUS wyliczy emeryturę, o którą zawnioskuje się w czerwcu, w ten sam sposób, jak emeryturę wnioskowaną w maju.

– W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego na emeryturę, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku o świadczenie do lipca z uwagi na niekorzystny sposób waloryzacji. Różnica w wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu, w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu, czasami wynosiła nawet 300 zł. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w Tarczy Antykryzysowej 3.0. przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Moment przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to indywidualna sprawa dla każdego. Trzeba pamiętać o tym, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem. – Nie jest tajemnicą fakt, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki, bo im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane, po drugie – im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury – tłumaczy rzeczniczka.

W związku z występowaniem epidemii, wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku świadczeniobiorca wskaże, że chciałby, by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia.

– Przed złożeniem wniosku o emeryturę, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. To może nam pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest moment przejścia na świadczenie – podpowiada Beata Kopczyńska.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Podmiejski filozof
Podmiejski filozof
3 miesięcy temu

Ot natura człowiecza. Dziecko myśli sobie “Kiedy będę duży to…..” Młodzieniec też sobie obiecuje “Kiedy będę dorosły to…..” Gdy wreszcie dorośnie, myśli…. “Kiedy przejdę na emeryturę to …..” A gdy osiągnie wreszcie wiek emerytalny, ogląda się już tylko za siebie na drogę, którą przebył w życiu.

M. Luter
M. Luter
3 miesięcy temu

Dzieci są szczególnym błogosławieństwem i stworzeniem Bożym. Kinder sind Gottes sonderlicher Segen und Geschopf.

Góral małopolski
Góral małopolski
3 miesięcy temu

Ścienna Z tym długim pracowaniem W Polsce są grupy uprzywilejowanych które po 15 latach mają 2 razy więcej niż normalni po 50 latach pracy

Tadeusz
Tadeusz
3 miesięcy temu

Ciężkie jest życie jelenia.Jeleń chodzi po rykowisku i ryczy.Hirsch sind Gottes sonderlicher Segen und Geschopf(jakby powiedział niejeden Luder,zacierając łapki)

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Jak w tym żydowskim kawale z brodą. Najpierw trzeba kozę wprowadzić do ciasnej izdebki, później wyprowadzić i standard Żydowi się polepszy. Dobrze by było aby rzeczniczka jeszcze wytłumaczyła dlaczego w większości pracownicy nie czekają na wyższą emeryturę. Może zna warunki dzisiejszej pracy niekoniecznie w urzędzie.