Sport Cieszyn

W Wiśle zapłonął olimpijski znicz. Wspólnota daje siłę

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Wisła jest gospodarzem Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Zawody rozpoczęły się dzisiaj, natomiast wczoraj miała miejsce ceremonia otwarcia międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego. W imprezie bierze udział blisko 450 uczestników z 20 krajów świata. Swoich sił próbować będą w biegach narciarskich, slalomie, slalomie gigancie, zawodach snowboardowych, nordic walking oraz w turnieju rodzinnym.

Ceremonia otwarcia Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych miała miejsce w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle, gdzie spotkali się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Sportu, władze województwa śląskiego i prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Uroczyście zapalony został znicz olimpijski. Nie zabrakło oprawy artystycznej – wystąpiła góralska kapela “Horuk i zespół “Lachersi”.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Sportowe zmagania potrwają do 3 marca. W szranki stanęli przedstawiciele pasjonaci sportu m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, a nawet z RPA. Wisła po raz pierwszy jest gospodarzem polonijnych igrzysk, które odbywają się co dwa lata, a organizuje je Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

– W tych trudnych czasach doceniamy wspólnotę, bo ona daje nam siłę. Dziękuję, że pielęgnujecie tę wspólnotę również poza granicami Polski. Sport jest płaszczyzną, na której możemy budować jedność – mówił w perle Beskidów minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

– Niezmiernie cieszymy się, że to właśnie Wiśle przypadł zaszczyt organizacji tak prestiżowej imprezy. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także szereg interesujących wydarzeń kulturalnych. Nie zabraknie spotkań z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami. Będą też wieczory tematyczne poświęcone Polonii i wycieczki krajoznawcze – zapowiada burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim świetna okazja do integracji dla naszych rodaków rozsianych po całym świecie. – Jest to jednocześnie czas wzruszeń i wielu wspomnień. Niezależnie od długości i szerokości geograficznej, którą zamieszkujemy, łączy nas przecież wspólna ojczyzna. Dziś wszyscy spotykamy się pod flagą biało-czerwoną. Zaś Wisła – jedna z piękniejszych, turystycznych wizytówek województwa śląskiego – to idealne ku temu miejsce. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Światowe Igrzyska Polonijne korzeniami sięgają aż do lat 30. XX wieku. Mają piękną tradycję i historię – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kałuża.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia
Zofia
2 lat temu

Panie Burmistrzu wie Pan koło kogo Pan siedział w amfiteatrze?