Wydarzenia Wadowice

Wadowice: lokum dla jeża

Przez kilka miesięcy pod okiem fachowców cięli, strugali, skręcali i zbijali. Za materiał i szkolenia zapłaciła Unia Europejska. Efekt pracy junaków z 6-11 Hufca Pracy Wadowice można zobaczyć, acz wymaga to poszukiwań oraz narażenia się na podarcie odzieży.

Wolontariusze 6-11 Hufca Pracy Wadowice zbudowali pod okiem doświadczonego stolarza domki dla jeży. Wcześniej na szkoleniach zdobyli sporą wiedzę o kolczastych mieszkańcach lasów, parków i ogrodów. Gdy były gotowe, drewniane skrzynie rozłożono między krzewami na terenie Bulwarów nad Skawą oraz w ogródku przy Wadowickim Centrum Kultury.

– Cywilizacja sprawia, że jeże potrzebują ludzkiej pomocy – wyjaśnia Jolanta Zacny, komendantka 6-11 Hufca Pracy Wadowice. – Coraz trudniej żyje im się szczególnie w mieście. Niełatwo jeżom znaleźć bezpieczne i zaciszne schronienie. A przecież jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami. Pomagają człowiekowi w walce ze szkodnikami i gryzoniami i należy je chronić. Stąd nasze zaangażowanie – wyjaśnia Zacny.

navigate_before
navigate_next

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
2 miesięcy temu

Spotkał w lesie jeż jeżyne i zdziwioną zrobił mine ,zauważył bowiem jeż że jeżyna kłuje też 🙁

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Ile domków zrobili junacy?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Ile Unia zapłaciła?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Było działanie w kierunku domków dla jerzyków, kolej na jeże. Oprócz mieszkania w domkach, jeże też wędrują, lubią nocą i o tym musieli dowiedzieć się junacy podczas szkolenia. I widać wiele jeży rozjechanych na drogach. Dla wiewiórek pomyślano o mostach linowych, biedne jeże.

Oset
Oset
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Moim zdaniem powinny być organizowane na koszt UE przewozy jeżyków busami w miejscach szczególnie niebezpiecznych ,noi jeszcze gdyby była ustawa sejmowa że jeż ma pierwszeństwo na drodze to zmniejszyła by się liczba kolizji drogowych z udziałem jeży , ale jeż zbiera jabłka ,qurde chyba nie na jabcok

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

To mit, że jeż zbiera jabłka. Może dlatego, że jak się tarza pod jabłonią no to spadom lepiej na grzbiecie jeża niż gnić.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

Co do przewożenia jeży busami – nie da się. Najpierw europarlamentarzyści muszą uchwalić normę unijną. Myślę, że lepsze od busów byłyby helikoptery. Te lżejsze jeże, wszystkie młoda – transport dronami.