Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wakacje na Lanzarote, Fuerteventurze czy Teneryfie?

Wyspy Kanaryjskie to ikona turystyki światowej i prawdziwa ozdoba Oceanu Atlantyckiego, w kierunku której każdego roku zmierzają nieskończone tłumy żądnych wrażeń turystów z całej Europy i świata. Atrakcyjnie położony archipelag (na północny-zachód od wybrzeży Maroka) należy administracyjnie do Hiszpanii, co tylko podbija jego turystyczną atrakcyjność w oczach rzesz turystów z całego globu. W końcu nie od dziś wiadomo Hiszpania równa się udane wakacje – i nie inaczej jest w przypadku popularnych Kanarów.

Archipelag tworzący Wyspy Kanaryjskie jest pochodzenia wulkanicznego, co tylko zwiększa jego atrakcyjność wakacyjną, bo wiążą się z tym cudowne panoramy krajobrazowe roztaczające się na każdej z trzynastu górzystych wysp tworzących ten obszar. Mieszka tu łącznie ponad dwa miliony osób (!), a największe miasta to: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife, których rozmiar można porównać z dużymi polskimi miastami.

Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie?

Z racji na wyspiarskie położenie popularnych Kanarów zdecydowanie najlepszym sposobem dostania się na nie jest droga lotnicza. Rzecz jasna można również wybrać się w luksusowy rejs statkiem wycieczkowym, jednak są to atrakcje wymagające sporego zasobu budżetu i dużej ilości wolnego czasu.

Samolotem dotrzemy na Wyspy Kanaryjskie z wielu polskich miast – niektórzy przewoźnicy oferują stałe loty z polskich portów lotniczych, dużo jest też połączeń sezonowych i czarterowych. Główny port lotniczy wysp (i jednocześnie jedno z ważniejszych lotnisk całej Hiszpanii) znajduje się na Gran Canaria, kilkanaście kilometrów od stołecznego miasta Las Palmas de Gran Canaria. Na wyspach znajdują się jednak również liczne inne lotniska, więc powinniśmy bez większego trudu (ewentualnie z przesiadką) dostać się na wyspę docelową, tam gdzie planujemy nasz urlop.

Wyspy Kanaryjskie pogoda – kiedy jechać na wakacje?

Podzwrotnikowy, oceaniczny klimat Wysp Kanaryjskich decyduje o absolutnie wyjątkowych warunkach pogodowych panujących w tym miejscu przez cały rok. Wahania temperatur są tu niewielkie i przez cały właściwie rok pozostają na podobnym poziomie (ok. 20-23 stopni na plusie to typowa średnia temperatura ). Do tego bardzo nieznaczne są opady i możemy się na nie natknąć w zasadzie tylko na najwyższych wzniesieniach archipelagu.

Na Wyspach Kanaryjskich występują tylko dwie pory roku: sucha i deszczowa, przy czym zdecydowanie dłuższa i ważniejsza jest ta pierwsza. Stałość świetnych temperatur panujących na tutejszych wyspach jest jednym z powodów, dla których Kanary zdobyły w toku dziejów taką popularność i stały się mekką europejskiej turystyki. Co znaczące, również temperatury wody pozostają przez cały rok na zbliżonym poziomie – od 18 do 22 stopni ciepła.

Wszystko to sprawia, że wybierając się na wakacje na Wyspach Kanaryjskich w dowolnym miesiącu roku możesz być pewnym, że trafisz na dobrą pogodę. Najlepsze warunki do wypoczynku na plaży panują tu jednak od maja do listopada (a nawet grudnia). Wtedy możemy być pewni, że udając się na wczasy na ten archipelag pogoda będzie czynnikiem sprzyjającym powodzeniu naszych wakacji.

Specyficzną cechą klimatu Wysp Kanaryjskich są zdarzające się od czasu do czasu burze piaskowe, za które odpowiedzialny jest wiatr przychodzący na archipelag znad obszaru Sahary. Wówczas na wyspach panuje naprawdę gorący klimat –  upał dochodzący do 40 stopni i niemal piekący wiatr. Takie zjawiska udowadniają i przypominają o tym, jak blisko Afryki położony jest ten hiszpański zakątek na Oceanie Atlantyckim. To zresztą jedna z cech tworzących piękno Kanarów – połączenie europejskości z afrykańskimi panoramami i oceanicznymi atrakcjami. Być może właśnie temu ta atlantycka grupa wysp zawdzięcza swoją wielką popularność wśród turystów.

Wakacje na Kanarach – historia archipelagu

Wyspy Kanaryjskie znane były już w starożytności, a ich ponowne odkrycie nastąpiło pod koniec średniowiecza. Pierwszy w nowych czasach okres rozwoju archipelagu przypadł na dobę wielkich odkryć geograficznych, kiedy to – za sprawą swego strategicznego położenia na drodze z Europy do Ameryki – wyspy odgrywały znaczącą rolę.

Wkrótce archipelag Wysp Kanaryjskich przeszedł pod kolonialne władanie Hiszpanii, pod której zwierzchnictwem pozostaje zresztą do dziś, tworząc tym samym oazę europejskości u wybrzeży Afryki. Po latach zupełnej dominacji Hiszpanii w 1982 roku nastąpiła istotna zmiana i od tej pory na wyspach funkcjonuje – w znacznym stopniu – autonomia. Kanary mogą pochwalić się m.in. niezależnymi organami władzy publicznej.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – którą wyspę wybrać na letni wypoczynek?

W skład Wysp Kanaryjskich wchodzi łącznie aż trzynaście wysp i wysepek, jednak najistotniejszą rolę odgrywa siedem głównych. To one są też najpopularniejsze wśród turystów i w zasadzie przez cały rok cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem gości z Europy oraz z całego świata. Jednak jeśli nie dysponujemy niesamowicie długim, wielotygodniowym urlopem nie jest możliwe odwiedzenie wszystkich wysp podczas jednej wizyty.

Aby więc odpowiednio wybrać miejsce do spędzenia wymarzonych wakacji na Wyspach Kanaryjskich przygotowaliśmy zestawienie informacji o najważniejszych zaletach i atrakcjach kilku najbardziej popularnych wysp Kanarów. Ułatwi ono wybór naszego wymarzonego miejsca na wypoczynek na tym pięknym hiszpańskim archipelagu.

Wczasy na Teneryfie – atrakcje i zalety

Teneryfa to zdaniem wielu turystów najpiękniejsza plaża Wysp Kanaryjskich. Oferuje ona turystom przede wszystkim wielką różnorodność panoram i krajobrazów, a także wielość innych atrakcji. Tutaj nikt nie będzie się nudził!
Zwieńczeniem całej wyspy jest imponujący wulkan Teide, który stanowi jednocześnie najwyższy szczyt całej Hiszpanii (ponad 3700 m. n.p.m.)! Góra ta dominuje krajobrazowo nad całym obszarem Teneryfy, budząc respekt i podziw. Jej widok pozostanie z nami w pamięci na długo!

Ciekawą atrakcją Teneryfy jest również słynny wodny park rozrywki Siam Park, który stanowi największy tego typu obiekt w całej Europie! Co ciekawe, stylistyka parku inspirowana jest architekturą Tajlandii. Tak więc wypoczywając na Wyspach Kanaryjskich, można łatwo zapomnieć się i poczuć jak… w innym rajskim miejscu, w dalekiej Azji. To z całą pewnością ciekawe połączenie.
Wakacje na Teneryfie należy polecić turystom lubiącym aktywnie spędzać czas i którzy są gotowi odkrywać piękno tej wyspy podczas samochodowych bądź też pieszych wypraw. Powinni się tu więc udać ludzie łaknący kontaktu z przyrodą, ale także ci, którzy nie chcą jedynie leżakować na plaży i pragną wgryźć się w głąb naturalnego cudu, jakim jest ta wyspa.

Urlop na Gran Canaria – atrakcje i zalety

Gran Canaria to wyspa zajmująca miejsce w samym centrum archipelagu Wysp Kanaryjskich (pomiędzy wyspami: Teneryfa oraz wyspą Fuerteventura), nic zatem dziwnego, że to właśnie tu znajduje się stolica całego archipelagu, jak i największe miasto wysp – Las Palmas de Gran Canaria.

Gran Canaria to wyspa przeznaczona przede wszystkim dla osób ceniących sobie wypoczynek na plaży i relaks przy szumu fal oceanu. Znajdziemy tu wiele pięknych plaż i atrakcyjnych kurortów turystycznych, w których w dzień zażyjemy przyjemności plażowania, a potem będziemy mogli oddać się rozrywkom nocnego życia miasta.

Uważa się, że łącznie na wyspie jest aż sześćdziesiąt kilometrów przestrzeni plażowej – to chyba najlepsza rekomendacja i potwierdzenie wcześniej podawanych opinii o tej niezwykłej wyspie, stanowiącej swoiste centrum i bijące serce Wysp Kanaryjskich.
Wakacje na Gran Canaria  to zatem znakomity pomysł dla wszystkich miłośników dobrego plażowania, ale również intensywnego życia porą nocną. Znajdziemy tu wiele fantastycznych do tego okoliczności, a także infrastrukturę nastawioną na prawdziwie udaną zabawę, dedykowaną turystom z całego świata.

Wczasy na Lanzarote – co zobaczyć? Zalety wyspy

Lanzarote to najbardziej na północ wysunięta wyspa archipelagu. Jej charakter związany jest z pochodzeniem całych wysp, a więc wulkanicznym rodowodem Kanarów. Na każdym kroku natkniemy się tutaj na ślady działalności i aktywności wulkanicznej, która ukształtowała wyjątkowe krajobrazy wyspy. Jednocześnie znajdziemy atrakcyjne dla turystów plaże oraz infrastrukturę dobrą na przykład dla miłośników rozmaitych sportów wodnych.

Temperatury na wyspie należą do znakomitych – zwłaszcza dla miłośników słońca. Latem jest tu około 30 stopni Celsjusza, a opady w zasadzie nie pojawiają się wcale. Przybywając tu mamy pewność długiego, intensywnego, ciepłego (momentami gorącego) dnia pod bezchmurnym niebem. Brzmi rajsko? Taka właśnie jest Lanzarote.

Choć Lanzarote to stosunkowo mało popularna wyspa Kanarów to jednak zdecydowanie warto jest się tu wybrać i odwiedzić ten mniej oblegany skrawek archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest tu wiele interesujących atrakcji, które powinny zaspokoić szeroką gamę turystów i ich oczekiwań. Wakacje na Lanzarote to zdecydowanie trafiona inwestycja.

Wakacje na Fuerteventura – atrakcje i zalety

Na koniec wyspa o suchym i gorącym klimacie, które to cechy sprawiają, że jest to świetne miejsce dla wszystkich miłośników słońca i kąpieli słonecznych. Dodatkowym – i powiązanym z tym atutem popularnej wyspy – są fantastyczne plaże, jakie tu napotkamy. Są one gwarancją udanego wypoczynku i błogich godzin spędzonych w promieniach słońca. Pod względem plaż Fuerteventura jest zresztą jedną z najlepszych plaż w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Fuerteventura to również znakomite miejsce do oddawania się pasji sportów wodnych – a zwłaszcza pokochają Fuerteventurę miłośnicy windsurfingu. Jest to bowiem jedno z nielicznych miejsc w całej Europie, gdzie można z powodzeniem uprawiać ten sport – nie tylko amatorsko, ale również na zupełnie zawodowym poziomie.

Wszystkie opisane cechy wyspy sprawią, że wakacje na Fuerteventurze będą absolutnie niezapomnianym i fantastycznym przeżyciem. Można zaryzykować tezę, że Fuerteventura to istna definicja tego, co Kanarach najlepsze i esencja najwspanialszych zjawisk, które tylko możemy sobie wymarzyć wybierając się w ten region świata.

 

 

KB_lody
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments