Porady i inspiracje Na czasie

Wakacje w Kostaryce – dlaczego warto odwiedzić ten malowniczy kraj?

Kostaryka to dziś jeden z popularnych wakacyjnych kierunków, chętnie wybierany przez miłośników malowniczej, lecz nieco dzikiej przyrody. Niewielkie państwo, położone w Ameryce Środkowej, pomiędzy Nikaraguą i Panamą oferuje mnóstwo atrakcji, które doceni każdy turysta decydujący się na wakacje w Kostaryce. Swój unikatowy klimat kraj zawdzięcza swojej lokalizacji, ponieważ obszar Kostaryki z dwóch stron otoczony jest wodami Morza Karaibskiego oraz Oceanu Spokojnego. Jaka jest Kostaryka? Dlaczego warto odwiedzić ją w ramach wakacyjnego wyjazdu? Jak bezpiecznie dostać się do Kostaryki? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części tekstu!

Jaki klimat panuje w Kostaryce?

Przez wzgląd na swoje położenie, Kostaryka znajduje się w strefie klimatu podrównikowego. Oznacza to, że na obszarze kraju występują stosunkowo wysokie temperatury, natomiast ilość opadów jest zróżnicowana. Pogoda na wschodnim wybrzeżu Kostaryki jest w znacznym stopniu efektem działania wiatrów pasatowych, wyjątkowo aktywnych w rejonie wybrzeża karaibskiego. Skutkiem takowej sytuacji są dosyć obfite deszcze, z którymi trzeba liczyć się przez cały rok. Z kolei zachodnia część kraju charakteryzuje się mniejszymi opadami deszczu, a przez spory fragment roku, występują tu prawdziwe susze. Pora sucha przypada na miesiące od grudnia do kwietnia, z kolei przez pozostałą część roku opady mogą być dosyć obfite. Na jaką temperaturę mogą liczyć turyści wybierający się na wakacje w Kostaryce?

Według statystyk średnia roczna temperatura na wybrzeżu wynosi około 26 stopni Celsjusza. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, że poza wysokimi temperaturami, występuje tu także wysoka wilgotność powietrza. Sytuacja kształtuje się jednak nieco inaczej w głębi kraju, gdzie przeważają rejony górskie. Tam średnia roczna temperatura jest o kilka stopni niższa i zazwyczaj mieści się w przedziale od 18 do 20 stopni Celsjusza.

Fascynuje Cię przyroda? Kostaryka to propozycja dla Ciebie!

Jedną z głównych atrakcji Kostaryki, cenioną przez turystów, jest wyjątkowa, piękna, a zarazem dzika przyroda, z którą możesz obcować niemalże w dowolnym miejscu na obszarze kraju. Lasy oferują tu naprawdę bujną roślinność, a wśród zwierząt zamieszkujących te tereny znajdują się prawdziwie egzotyczne gatunki, których nie spotkasz w Europie. Badania naukowe wykazały, że Kostarykę zamieszkuje ponad 500 tysięcy różnorakich istnień – roślin, zwierząt czy grzybów. Przy czym aż 300 tysięcy spośród nich stanowią owady! Kostaryka to kraj aktywny wulkanicznie. Na terenie państwa znajduje się siedem wulkanów, które po dziś dzień wykazują aktywność. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2000 roku, jednak obecnie kostarykańskie wulkany są popularną atrakcją. Organizowane są specjalne wycieczki, podczas których turyści mogą na własne oczy obejrzeć kratery!

Malownicze wybrzeże zachęca turystów piaszczystymi plażami!

Nie sposób nie wspomnieć też o atrakcji, jaką są wyjątkowe, urokliwe plaże, które uprzyjemnią wakacje (https://justexplore.com/) w Kostaryce. Piękno oceanicznej wody, połączone z piaszczystym wybrzeżem to gwarancja wyjątkowego nastroju, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom wypoczynku. Podczas wylegiwania się na piasku o komfort podróżnych dbają nie tylko szumiące fale oceanu, ale także liczne gatunki ptaków, które zamieszkują pobliskie lasy, nazywane wręcz dżunglami. Karaibskie wybrzeże zaliczane jest do grona najpiękniejszych plaż świata. Z pewnością nie bez powodu!

Jak dostać się na wakacje w Kostaryce?

Kostaryka zlokalizowana jest w Ameryce Centralnej, dlatego chcąc wybrać się na wakacje w te rejony, najlepiej zdecydować się na podróż samolotem. O bezpośredni lot z Polski będzie raczej trudno, jednak do Kostaryki regularnie latają europejskie linie lotnicze, między innymi z Hiszpanii, jednak możemy odnaleźć również loty ze znacznie bliższego regionu, na przykład z Niemiec. Inną opcją jest podróż drogą lądową, w tym przypadku tak czy tak musimy jednak najpierw dostać się do Panamy lub Nikaragui, by ruszyć w dalszą podróż. Z tego względu jedyną rekomendowaną opcją są przeloty samolotem. Największy port lotniczy znajduje się w San Jose, czyli stolicy Kostaryki. To miasto jest również doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania nawet najdalszych regionów kraju.

Czy wyjeżdżając do Kostaryki trzeba mieć wizę?

Wybierając się na wakacje w Kostaryce, nie potrzebujesz wizy, ani żadnego specjalnego zezwolenia, uprawniającego do wjazdu na teren kraju. Wystarczy jedynie posiadać ze sobą paszport, którego ważność będzie odpowiadać terminowi naszej podróży. Mowa tu oczywiście o wizycie w celu turystycznym, w przypadku której nie będziesz przebywać na terenie Kostaryki przez dłużej niż 90 dni. Co ważne, wybierając się na wakacje w Kostaryce, warto mieć z góry zarezerwowany hotel oraz bilet powrotny. Podczas kontroli na lotnisku, oficerowie straży granicznej mogą oczekiwać okazania miejsca Twojego noclegu. Równie częstym przypadkiem jest pytanie o bilet powrotny. Jeżeli będziesz posiadać go ze sobą, z pewnością unikniesz jakichkolwiek problemów. Pracownicy kontroli granicznej są zobowiązani do tego rodzaju czynności w celu zapobiegania nielegalnej imigracji, dlatego istotna jest dla nich możliwość potwierdzenia długości pobytu, właśnie poprzez termin, na który przypada bilet powrotny do kraju.

Więcej przeczytasz tutaj :  https://bielsko.biala.pl/firmy/porady/2397/zachwycajace-plaze-tuz-pod-pasmem-gorskim-wybierz-sie-na-emocjonujace-wakacje-w-kostaryce

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia
Klaudia
16 dni temu

Nie byłam nigdy, ale jest na mojej podróżniczej liście 😉 Na ostatnie wakacje poleciałam enterem do Portugalii a w tym planuję Egipt 😉

Piotr
Piotr
20 dni temu

Zapomnieliście napisać,że Kostaryka to najdroższy kraj Ameryki środkowej,nie polecam!