Wydarzenia Bielsko-Biała

Wapienica daje ratuszowi wielki minus w sprawie spalarni (wideo)

Fot: Kuba Jarosz

Ratusz chciał dyskusji o strategii rozwoju Bielska-Białej do roku 2030, ale mieszkańcy Wapienicy mieli inne zdanie. Tłumy ludzi na dzisiejszym spotkaniu chciały dyskusji o spalarni śmieci. Niestety nikt z władz nie podjął rękawicy i skończyło się na blisko dwóch godzinach wyrażania zdecydowanego sprzeciwu wobec ewentualnej inwestycji.

Na spotkaniu pojawiło się tylu mieszkańców, że nie wszyscy się zmieścili w auli wapienickiej szkoły. Ludzie przyszli tak licznie, bo mieli nadzieję, że władze zaczną z nimi rozmowę o tym, co jest dla nich najistotniejsze – o spalarni śmieci, o której już wcześniej, podczas jednej z sesji Rady Miejskiej powiedziano, że być może mogłaby ona powstać właśnie w Wapienicy.

Gorącą atmosferę próbował na początku ochłodzić nieco wiceprezydent Piotr Kucia tłumacząc, że spotkanie ma inny cel:

– Mamy rozmawiać o strategii rozwoju – przekonywał Kucia.

– A my chcemy rozmawiać o spalarni! – krzyczeli zebrani. – Po to tutaj przyszliśmy. To wy jesteście dla nas, a nie odwrotnie.

Wiceprezydent w końcu usiadł, a inicjatywę przejęli mieszkańcy tłumacząc, że nigdy nie zgodzą się na lokalizację spalarni w okolicy własnych domów. Przytaczano rzeczowe argumenty o szkodliwości spalarni, jednocześnie domagając się jakiejkolwiek odpowiedzi na nie od władz miasta. Niestety nikt nie podjął rękawicy.

Spotkanie w Wapienicy dotyczące strategii rozwoju miasta

Opublikowany przez Beskidzka24.pl Czwartek, 20 lutego 2020

Opublikowany przez Beskidzka24.pl Czwartek, 20 lutego 2020


Trzeba przyznać, że ratusz nie docenił mieszkańców Wapienicy licząc na to, że wystarczy ogłosić, iż spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi niż spalarnia. Skoro już się wywołało do tablicy Wapienicę, należało zrobić krok następny i jednak spotkać się z mieszkańcami właśnie w najważniejszej, jakby nie było, dla nich sprawie.

Mówienie teraz, że nie ma jeszcze mowy o budowie spalarni, a tym bardziej o jej lokalizacji, nikogo już, jak się okazało, nie przekonuje.

 

53
Skomentuj

avatar
21 Komentarzy
32 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
53 Komentarzy
KskskEwaDumnyPawełNie dumny. Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ksksk
Gość
Ksksk

Wy tępe dzidy którzy popieracie budowę spalarni. Myślicie że ten syf, dym i smród który będzie produkowała ta spalarnia do was nie dojdzie???? Nawet jak mieszkacie w centrum czy w Kozach to i tak pogorszy jakość powietrza niemal w całym Bielsku. Bo to tylko km różnicy! Tak więc zastanówcie się.

Janusz
Gość
Janusz

Szczerze, to poziom dyskusji katastroficzny.

Ewa
Gość
Ewa

Szczerze wapienica to teren od 100 lat przemysłowy i taki zostanie zobacz ul Międzyrzecką Regera,Cieszyńska Dworcowa itp i tam pasuje spalarnia nowoczesna nie ruiny i syf.

Chop z wonsem
Gość
Chop z wonsem

Chińczycy budują tame na rzece i przenoszą 100000000 ludzi… Da się? Da się. A w Kartofelstanie jak chcą coś wybudować to zaraz pojawiają się niezadowoleni i blokują inwestycje… Najlepiej jakby nic nie budowali a potem płacz że nie ma rozwoju, pracy, inwestycji. Dlatego budować spalarnie jak najszybciej

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Wons nie pasuje, zgolić

olek
Gość
olek

Niech buduja ale zdala od zabudowan człowieku to jest rejon turystyczny ciekaw jestem czy bys tak myslał jakby chcieli budowac pod twoim domem ,

Janusz
Gość
Janusz

Region turystyczny?

Jan z Busa.
Gość
Jan z Busa.

Jaki teren turystyczny 1 km koło zapory a reszta to brud i syf 2-3 razy w tygodniu jestem przejazdem po tej dzielnicy tragedia zaorać albo zalać.

Paweł
Gość
Paweł

z jakiej dzielnicy jesteś Janie, sorry Januszu?

Eko....Men
Gość
Eko....Men

Dzisiaj spotkali się ludzie z kasą z terenu Wapienicy w swoim gronie .Nikt nie popiera spalarni w naszej dzielnicy .Biznesmeni zadeklarowali kwotę miliona na akcję przeciw tej Inwestycji. Problem jest ogromny dla nas możecie być pewni że taczki są już przygotowane dla każdego kto chce rozpocząć tą inwestycję,jak będzie trzeba Wapienica z powrotem zostanie Gminą i będzie jedną z najbogatszych w Polsce więc niech przestańcie oszacować w Urzędach Bielskich i nie wysyłajcie tych emisariuszy już do nas bo się ośmieszyli na całej długości….
Wapienica zawsze wolna od Śmieci i smrodu

Sławomir
Gość
Sławomir

W elektrociepłowni zbudować spalarnię i podłączyć ją do systemu cieplowniczego miasta

olek
Gość
olek

Ludzie ogarnijcie sie to jest rejon turystyczny kto do nas przyjedzie jak bedzie spalarnia .cała polska broni sie od tego a wy chcecie spalarni

Były mieszkaniec brudnej Wapienicy.
Gość
Były mieszkaniec brudnej Wapienicy.

Spotkali się emeryci doprowadzili Wapienicę do ruiny jeden syf brud i dzielnicy przemysłowej kto może z młodych to ucieka a spalarnie na całym Świecie to normalka ale specjaliści 70 + lubią robić sensację widać to na zdjęciach.

Przemek
Gość
Przemek

Właśnie sobie wystawiłeś świadectwo totalnej ignorancji. W stanach połowa spalarni już jest zamknięta. Planują zamykanie kolejnych. Czemu? Bo okazało się że kontrolą emisji zajmuje się kto? Firmy pracujące na zlecenie spalarni. Francja planuje rezygnację ze spalarni do 2025 roku. Tylko jedna awaria spowodowała że z powodu awaryjnego wyrzutu pary wodnej zutylizowano 3,5 tyś zwierząt hodowlanych. Czemu francuskie firmy przyjechały na wschód europy? Bo tylko na wschodzie można popychać jeszcze deasle i spalarnie.
Chcesz coś jeszcze powiedzieć? Nawet nie miałeś odwagi podpisać się imieniem.

Mariusz
Gość
Mariusz

Baju baju dla ciemnoty moherowej kto jeszcze mieszka z młodych w tym syfie za 10 lat będzie to puste każdy młody ucieka z takiej dziury.

olo
Gość
olo

Cwaniaku ale jestes młody baran

Krystyna Mojżesz
Gość
Krystyna Mojżesz

Francuskie lobby odbiło się w Żywcu od ściany wiec szukają naiwmych .Otwieramy Stowarzyszenie przeciw tej Inwestycji ,odlaaczymy Wapienice od Bielska tylko tak możemy cofnąć to szaleństwo spod naszych domów.

Ela
Gość
Ela

BB bez Wapienicy to miliony w kasie a Wapienica bez BB to ciemnota i wiocha.

Dumna Wapienica
Gość
Dumna Wapienica

Droga Eli, jesteś tępą dzidą. Nie obrażaj Wapinicy, bo to dzielnica nie dla takich pustaków jak Ty. Siedź cicho w swoich 40 m i popijam kapuczynę i nie zabieraj głosu w sprawach w których jesteś za mało rozwinięta.

Nie dumny.
Gość
Nie dumny.

Mam piękny domek 220 metrów i 21 ar działkę nie w takiej dziurze jak ty tępa dzido kiedyś mieszkałem w Wapienicy w rejonie Gagarina i już nigdy bym tam nie wrócił ani myślami.

Dumny
Gość
Dumny

Nikt cię tu nie zaprasza. Ani po Gagarinie, ani po tobie nie ma już śladu i niech tak zostanie.

olek
Gość
olek

ciemnota to ty jestes

Marek
Gość
Marek

Władza jest wybrana przez wyborców i jej psim obowiązkiem jest robić to, co wyborcy każą, nigdy odwrotnie. Konstytucja stwierdza wyraźnie, że władza zwierzchnia należy do NARODU. Urzędnicy tylko ją wykonują.

Tomek
Gość
Tomek

Kto da gwarancję braku podwyżki cen śmieci

Przemek
Gość
Przemek

Na tym spotkaniu jeden z radnych powiedział że ta spalarnia odpowie za 2-3zł kosztów które płacimy. Realnie zatrzyma podwyżkę o pół roku. Czemu? Bo tylko 30% śmieci nadaje się do spalenia. A przez segregację ten procent będzie mniejszy.
Planowane jest spalanie około 10tys ton z Bielska a przyjmować planujemy 110tys ton z innych miast
W razie awarii inne miasta które będą miały z Bielskiem kontrakt na przyjmowanie śmieci dostaną odszkodowanie za nie odbieranie.

Przemek
Gość
Przemek

Zastanowiliście się gdzie będą wywożone popioły ze spalarni? Dokładnie 40tys ton rocznie. Popioły i żużel, który w Austrii wywożony jest do nieczynnej kopalni głęboko pod ziemię bo ten popiół i żużel klasyfikowany jest jako odpad niebezpieczny. Ten popiół pierwotnie przechowywany jest w bunkrze. Sprawdźcie jakie stężenie kadmu, ołowiu i innych pierwiastków jest w popiołach po spalaniu.
Pokażcie mi miasto które odbierze te popioły. Będziemy zwozić to do Lipnika.
Lipnik stolica odpadów niebezpiecznych.
Wiatr zachodni zepchnie to wszystko na stare bielsko polskich skrzydeł i wojska polskiego.

PS
Gość
PS

Proponuję porządnie odsłuchać sesji rady w temacie spalarni śmieci, po co siać zamęt wśród ludzi?
Chyba, że te wpisy mają jakiś cel.

Przemek
Gość
Przemek

Z jakiej dzielnic pan pisze?

PS
Gość
PS

Z Polskich Skrzydeł

Przemek
Gość
Przemek

Polecam ci artykuł na temat awarii spalarni we Francji których było kilkadziesiąt w ciągu ostatnich kilku lat i co wypuszczano z powodu tzw awaryjnego wypustu pary wodnej. Poczytaj też dla czego w stanach zjednoczonych zamknięto już połowę wszystkich spalarni. Poczytaj dla czego do 2025 planują zrezygnować ze spalarni we Francji. Czy wiesz że badania spalin ze spalarni robione są na zlecenie spalarni w terminie który spalarnia wyznacza? Czy wiesz że kiedy zlecano niezależne badania normy były przekraczane nawet 1000%. Zapraszam do lektury. Ośmieszając ciemnogrodem sami sobie wystawiacie świadectwo.

Jan
Gość
Jan

Przemek poczytaj o popiołach w Austrii i na Świecie na co idą i do czego jest wykorzystywany przerobiony popiół a przy temperaturze ponad 1000 stopni nie ma żadnych odpadów niebezpiecznych idą do przerobów ale popelinę trzeba robić i straszyć emerytów.

Przemek
Gość
Przemek

Na materiały budowlane? To poczytaj proszę jaka jest zawartość metali typu kadm, nikiel w cemencie hutniczym, w pustakach z cementu hutniczego i czemu nikt z tego nie buduje domów.

Przemek
Gość
Przemek

A może ty budowałeś z szarego pustaka? Nie ty nie. Niech budują inni. To zdrowe dla wszystkich ale ty nie.

Awatar
Gość
Awatar

Pato Wapienica

Paczka
Gość
Paczka

twoja stara

john
Gość
john

To było spotkanie fanklubów Biedronki i Lidla.Jak za śmieci przyjdzie zapłacić 150 złotych za osobę miesięcznie to się obudzicie.

paczka
Gość
paczka

Na szczęście wtedy nie tylko my zapłacimy, Wapienica chyba nie jest jedynym miejscem gdzie mozna ta spalarnie stworzyć. Szkoda ze zamiast podac jakies alternatywne miejsce wolicie jechac po mieszkancach Wapienicy ze sa przeciwni.

john
Gość
john

To elektrownie dla Wapienicy musicie zbudować i wysypisko śmieci też. Najlepiej żeby Wapienica ogłosiła niepodległość i stała się odrębnym państwem.

olo
Gość
olo

człowieku na tym ucierpi całe bielsko niech wybuduja ci pod twoimi oknami

Marek Andrzejewski
Gość
Marek Andrzejewski

Nigdy nie pozwolimy się truć w Wapienicy wstyd i Hańba że nikt z ludźmi nie rozmawia, kim wy jesteście w tym Ratuszu? Ten wasz delegat Vice słowa nie wykrzesal gdzie Radni z Wapienicy po kątach się chowają? Panie Kochowski jak pan ludziom spojrzy w oczy

PS
Gość
PS

Przecież był tam Pan Łoś -radny, to o co ten krzyk?
Proszę poczytać, doinformowac się w temacie spalarni, funkcjonuje ich już 6 i nikt takich bzdur nie mówi jak zatruwanie środowiska czy smród.

Irena kiedyś z Wapienicy.
Gość
Irena kiedyś z Wapienicy.

A gdzie ten karierowicz rolnik tylko się ustawiać i kasa na plecach ks. brata to jest porażka dla Wapienicy to wy staruchy wybieracie pis na zlecenie ks. to macie.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Prawdą jest też, że nie załatwiono na spotkaniu w dyskusji – sprawy strategii rozwoju szerzej. Że mieszkańcy chcieli rozmawiać o spalarni śmieci o.k. Wyobraźnia jednak niekoniecznie według priorytetu i jednego celu mieszkańców obowiązuje szerzej. Zgoda, UM jest dla mieszkańców ale jak pyta – trzeba odpowiadać, chcieć rozmawiać. Nie do końca jest w porządku. Konkluzja na końcu artykułu niekoniecznie taka.

Miraz
Gość
Miraz

Przecież to banda baranów na pastwisku. Po co Ci wszyscy ludzie tam przyszli, gdzie tu merytoryka?
Siedzą i krzyczą. Nic konkretnego do dyskusji nie wnoszą! Miała być merytoryczna dyskusja o rozwoju miasta o oni jak taka swołocz siedzą i krzyczą jak dziecka w przedszkolu albo gorzej.
Jak ludzie chcą żeby ich szanować skoro zachowują się jak wrzeszczący krzykacze i nie umieją zachować się jak dorośli.
Gadają nie na temat. Tylko spalarnia i spalarnia…

PS
Gość
PS

Jest na to prosta odpowiedź, zostali zaproszeni przez osoby przeciwne inwestycji, które wykorzystają każde spotkanie by siać propagandę przeciwko inwestycji.
Te same osoby blokowały przebudowę Cieszyńskiej i mam nadzieję, że i tym razem nie będzie po ich myśli.

Przemek
Gość
Przemek

Śmiałbym się jakby pisała to osoba z Lipnika albo starego bielska. Przecież do lipnika będzie zwożony żużel efekt spalania który w Wiedniu wywożony jest do kopalni kilometr pod ziemię bo traktowany jest jak odpad radioaktywny.

franciszek
Gość
franciszek

…róża wiatrów jest korzystna dla Wapienicy , powinno być bezpiecznie

paweł gloch
Gość
paweł gloch

Dobry,rzeczowy artykuł,pochwalamy taki sposób dziennikarstwa i zapraszamy na spotkanie 20 marca-bądźcie z nami!

pzdr
Gość
pzdr

Dobry i rzeczowy bo wam pasujący, jak ktoś napisze o korzyściach spalarni to drzecie ryja.

Wapienny
Gość
Wapienny

Brawo beskidzka24 jesteście jedynym dziennikarskim portalem w tym mieście. Reszta to dno nie tylko warsztatowe, ale przede wszystkim informacyjne. Dla nich dzień bez głowy w du…e ratusza to strata.

Bielszczanka
Gość
Bielszczanka

Świetny, rzetelny artykuł

Monika
Gość
Monika

Pięknie dziękuję za rzeczowe podejście do sprawy spalarni śmieci w Bielsku-Białej, w końcu jakiś portal, gdzie można przeczytać prawdę – BRAWO!

Jacek
Gość
Jacek

Widac gołym okiem kto tutaj się nie potrafił zachować. Miało być lepiej inaczej młoda ekipa otwarta na dialog…..