Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Warsztaty i pokazy w Muzeum w Wiśle – tradycyjne zdobnictwo

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego w Wiśle z wielką radością zaprasza na kolejny cykl warsztatów i pokazów związanych z tradycją Górali Śląskich.

Projekt „Ożywiona nieobecność – zapomniane ludowe piękno” realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu przybliżenie postaci Andrzeja Podżorskiego, nauczyciela i założyciela naszego muzeum, który przez wiele lat badał i dokumentował kulturę materialną Górali Śląskich, skupiając się przede wszystkim na tradycyjnym zdobnictwie. Dzięki swojej skrupulatności i niezwykłemu talentowi odwzorowywał motywy i ornamenty charakterystyczne dla regionu. Za pomocą rysunku dokumentował zdobienia wykonane na sprzętach codziennego użytku m.in. na skrzyniach wiannych, narzędziach, meblach. Jego działalność w istotny sposób wpłynęła na ich zachowanie.

Realizowane w ramach projektu warsztaty i pokazy, będą nawiązywać do spuścizny tego fenomenalnego badacza, przybliżą uczestnikom dawne rzemiosło i stworzą możliwość do twórczej inspiracji archaicznym zdobnictwem.

Wszystkich chętnych zapraszamy na pokazy połączone z prelekcją, na których prezentowana będzie:

– snycerka, zdobienie w drewnie – pokaz poprowadzi wiślański artysta ludowy, rzeźbiarz i snycerz Jarosław Gluza;

– kucie w kuźni i zdobienie w metalu – zaprezentuje kowal Zbigniew Michałek wywodzący się z wielopokoleniowej rodziny kowalskiej z Jaworzynki;

– wykonanie zdobień na gajdach beskidzkich – zademonstruje multiinstrumentalista, twórca instrumentów ludowych Zbigniew Wałach z Istebnej.

 

Harmonogram pokazów tradycyjnego zdobnictwa:

Soboty w godzinach 10.00 – 14.00

9 lipca
– pokaz snycerki

– pokaz kucia w kuźni i zdobienia w metalu

– pokaz wykonania zdobień z gajd

20 sierpnia
– pokaz snycerki
– pokaz wykonania zdobień z gajd

27 sierpnia

– pokaz kucia w kuźni i zdobienia w metalu

Przeprowadzone będą również warsztaty plastyczne inspirowane tradycyjnym zdobnictwem skrzyni wiannej, które poprowadzi Anna Czyż wiślańska artystka, członek stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”. Uczestnicy za pomocą farb na drewnianej desce postarają się odwzorować motywy i kompozycje bogato zdobiące skrzynie wianne Górali Śląskich. Spotkania będą prowadzone cyklicznie w wakacyjne wtorki.

Haromonogram warsztatów

Wtorek 10.00 – 12.00

5, 12, 19, 26 lipca

2, 16, 23, 30 sierpnia

Udział w warsztatach i pokazach jest bezpłatny, materiały zapewnia organizator.

Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

O innych działaniach podjętych w ramach zadania, będziemy informować na bieżąco na portalu społecznościowym Facebook.

W razie pytań prosimy o kontakt:

e-mail: [email protected]

tel. 0 33 855 22 50

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna w ramach zadania: „Ożywiona nieobecność – zapomniane ludowe piękno”.

 

 

 

 

google_news