Wydarzenia

Wchodząc w życie „Krok po kroku”

Agnieszka ma 32 lata. Jest w drugim miesiącu ciąży i od kilku tygodni próbuje zerwać z uzależnieniem od alkoholu i leków uspokajających. Pochodzi z niewielkiej miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznej pomocy jest ograniczony. Dodając wykluczenie komunikacyjne jej miasteczka, wsparcia właściwie nie ma. Agnieszka dorastała w rodzinie, w której „za kołnierz się nie wylewało”… Dochodziło do przemocy, zaniedbań, okresów przepełnionych strachem. W dorosłym życiu wielokrotnie próbowała się usamodzielnić, ale powielane schematy i brak stabilnego wsparcia spychały ją z powrotem w uzależnienie.

Agnieszka obecnie mieszka sama w wynajmowanym pokoju. Utrzymuje się z zasiłku i dorywczych prac. Nie ma stałej opieki medycznej, a dojazdy do ośrodków terapeutycznych są kosztowne i czasochłonne. Zmaga się z poczuciem winy, lękiem o zdrowie dziecka i brakiem zaufania do instytucji. Boi się, że po porodzie może zostać jej odebrane dziecko.

Jednak Agnieszka chce walczyć! O siebie i o dziecko. To właśnie informacja o ciąży zatrzymała ją i zmobilizowała do zmiany. Napotyka szereg barier: stygmatyzację społeczną, niestabilność finansową, samotność i trudności w uzyskaniu pomocy systemowej. Mimo to, Agnieszka wciąż wierzy, że może zapewnić swojemu dziecku lepszy start niż miała ona sama.

Agnieszka nie istnieje. Wymyśliliśmy ją na potrzeby tego artykułu. Ale istnieje wiele innych kobiet, których sytuacja wygląda podobnie lub prawie tak samo, jak opisana wyżej historia. Faktem natomiast jest to, że mamy możliwość pomóc osobom w sytuacji Agnieszki czyli uzależnionym od alkoholu/substancji psychoaktywnych kobietom w ciąży (lub z dzieckiem do lat 6). Przez rok czasu można dużo zmienić, jeśli są ku temu odpowiednie warunki. Zapewniamy je w ramach programu „Krok po kroku” dofinansowanemu z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, a realizowanego przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż.

Ciąża i macierzyństwo to szczególny czas dla kobiety i dziecka. Zmiany jakie zachodzą w funkcjonowaniu obejmują wiele aspektów życia. Idealnie jest kiedy tym zmianom towarzyszy wspierająca rodzina, przyjaciele i ogólnie środowisko. Wiemy, że niestety nie zawsze tak się dzieje. Gdy oprócz niesprzyjających warunków, osoba zmaga się z uzależnieniem, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.

Właśnie do kobiet w takich okolicznościach adresowany jest projekt realizowany przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż. Chcemy pomóc osobom w tak szczególnym czasie, poukładać swoje życie, umocnić w abstynencji, wesprzeć w zdobywaniu kompetencji wychowawczych. Pośrednio pomoc trafia do samego dziecka. Możliwość rozwoju w stabilnym środowisku, z odbarczoną od stresów mamą ma ogromne znaczenie dla dziecka.

Uzależnienie jest chorobą demokratyczną. Każdy może się uzależnić, choć nie każdy dopuszcza do siebie taką możliwość. Jeśli chodzi o alkohol, kobiety ze względu na swoją budowę, uzależniają się szybciej niż mężczyźni. Mogą pić o połowę mniej alkoholu i w krótszym okresie niż mężczyzna, by wystąpiły objawy uzależnienia.

Alkohol czy inne substancje psychoaktywne mają negatywny skutek na rozwijający się płód. To co może być nietrudnym do realizacji ograniczeniem u osób zdrowych (nieuzależnionych) w tym szczególnym czasie, u osoby uzależnionej może łączyć się z trudnym do opanowania przymusem zażycia substancji. Bo tak to jest w uzależnieniu.

Krok po kroku – program reintegracji społecznej i zawodowej dla kobiet uzależnionych od substancji psychoaktywnych będących w ciąży oraz matek dziecka do lat 6

Kto może wziąć udział w projekcie:

– kobieta w ciąży uzależniona od substancji psychoaktywnych utrzymująca abstynencję (kryterium wykluczającym jest ciąża zagrożona wymagająca specjalistycznej opieki lekarskiej lub hospitalizacji),

– kobieta uzależniona utrzymująca abstynencję, matka dziecka do lat 6, sprawująca opiekę nad dzieckiem (kryterium wykluczającym jest choroba lub niepełnosprawność matki lub dziecka wymagająca specjalistycznej opieki lub hospitalizacji). Z możliwości udziału w projekcie mogą skorzystać matki max. z jednym dzieckiem.

 

MIEJSCE POBYTU UCZESTNIKÓW PROJEKTU:

Dom Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy

ul. Paderewskiego 3,
43-200 Pszczyna

woj. śląskie

 

KONTAKT:

telefon: 510-185-065

e-mail: [email protected] i [email protected]
w temacie e-mail: „projekt – kobiety”

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych

na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

google_news