Wydarzenia Bielsko-Biała

Widziane z Senatu

Osoby wierzące w naszym kraju doświadczyły w ostatnich tygodniach wielu przykrości. Profanacja wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej oraz 3-majowe wystąpienie redaktora naczelnego pisma „Liberté!” Pana Leszka Jażdżewskiego w sposób jednoznaczny pokazały, że wielu środowiskom w Polsce przeszkadza – wciąż mocno chrześcijański – charakter naszego kraju.

Niestety zauważyłem, że wielu Polaków, także niektórych praktykujących katolików, próbuje zaklinać rzeczywistość i wmawiać sobie oraz wszystkim wokoło, że „nic wielkiego się nie stało”, „tęcza nie obraża”, to wszystko jest „normalne” i powinniśmy nad tymi i podobnymi „incydentami” przejść do porządku. Nie mogę się zgodzić z takim postawieniem sprawy. Zauważmy, że pierwszy przypadek rozklejenia sprofanowanego wizerunku Maryi miał miejsce w nocy z 26 na 27 kwietnia, a plakaty i nalepki znalazły się wtedy m.in. na… koszach na śmieci i przenośnych toaletach… Zresztą już sam fakt ingerowania w wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, nawet jeśli przyjąć, że byłaby to ingerencja w „dobrej wierze”, jest nie na miejscu. Teolog prof. Grzegorz Łęcicki słusznie zauważył: „nanoszenie zmian na wizerunku, który ma określony charakter w polskiej religijności i historii, jest niemalże znakiem identyfikacyjnym, nie tylko dla ludzi wierzących – to jest profanacja. Wizerunek zostaje pozbawiony prawdy, przez te zmiany w aureoli staje się kłamliwy. (…) Nie chodzi o to, czy tęcza sama w sobie jest obraźliwa, czy nie. Problemem jest umieszczenie tego znaku na obrazie, który ma konkretny kształt, kolor i formę”.

Bardzo mocne i nieuzasadnione oskarżenia pojawiły się z kolei w wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego. W wystąpieniu redaktora pisma „Liberté!” Kościół urasta do potężnej, niemal demonicznej siły kierującej naszym państwem i mającym od stuleci negatywny wpływ na jego funkcjonowanie. Zostaje on przedstawiony jako instytucja kierowana przez niemoralnych ludzi, którzy nie mają żadnego moralnego prawa nauczać i prowadzić innych. Staje się swego rodzaju „hamulcowym” postępu i nowoczesności. Instytucją, muszącą odejść w zapomnienie. Strukturą, z dala od której powinni się trzymać wszyscy ludzie prawi i moralni. Pomni na ponadtysiącletnią obecność Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie, na jego państwowotwórczą i cywilizacyjną rolę nie możemy się zgodzić na oszczerstwa i kłamstwa kierowane w jego stronę. Nie możemy się także zgodzić na wszelkie próby polaryzacji i dzielenia narodu. Dziś Polsce potrzebna jest jedność i współpraca wszystkich obywateli, niezależnie od ich wyznania bądź jego braku, przekonań politycznych, wykształcenia czy statusu materialnego.

Dobrze wiemy, że oprócz przykrych wydarzeń w naszym kraju dzieje się także wiele dobrego. Rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie realizuje swoje obietnice i już niedługo miliony podatników odczują pozytywne zmiany w swoich portfelach. Także rodzice – dzięki wprowadzeniu programu 500+ na pierwsze dziecko będą mieli dużo mniej trosk niż dotychczas. Prace nad wprowadzeniem tego świadczenia są już bardzo zaawansowane – na ostatnim, majowym posiedzeniu Senatu prezentowałem – jako senator sprawozdawca – stanowisko Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Komisja była za przyjęciem ustawy bez poprawek.

Kolejną dobrą informacją jest wyjątkowo niska liczba bezrobotnych. Pod koniec kwietnia br. liczba bezrobotnych wyniosła 939,7 tys. osób. To o 45 tys. mniej niż przed miesiącem i o ponad 102 tys. mniej niż pod koniec kwietnia 2018 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,6 proc. Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu tego roku.

26 maja wybierzemy swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Z listy Prawa i Sprawiedliwości w naszym województwie (które w całości jest jednym okręgiem wyborczym) startuje reprezentant naszego regionu – wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Stanisław Szwed jest znanym i zasłużonym parlamentarzystą. Współtwórcą najważniejszych programów społecznych rządu takich jak Rodzina 500+, Emerytura+, minimalna stawka godzinowa 14,70 zł, powrót do wieku emerytalnego 60/65 oraz Dobry Start. Stanisław Szwed jest także członkiem Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, dobrym ojcem i dziadkiem. Człowiekiem godnym zaufania, który na pewno będzie godnie reprezentował naszą ziemię i walczył o nasze interesy w Brukseli. Głos oddany na 10-tkę listy Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim na pewno nie będzie głosem zmarnowanym.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OR
OR
1 rok temu

No to do jesiennych wyborów , podziękujemy wam przy urnach pis iorki!

Zibi
Zibi
1 rok temu

Według badań Kantar Millward Brown na potrzeby raportu “Portfel statystycznego Polaka”, co miesiąc statystyczne gospodarstwo domowe ma do zapłaty zobowiązania na kwotę 1572 zł, podczas gdy trzy lata temu było to 976 zł. Według deklaracji, kwoty comiesięcznych rachunków, w porównaniu do badania z 2015 roku, wzrosły zatem o 61%. Według deklaracji respondentów, wszystkie opłaty, jakich dokonują co miesiąc, wzrosły w przeciągu trzech ostatnich lat. Począwszy od 20% wzrostu w przypadku opłat za telewizję kablową, do nawet 188% dla opłat za energię cieplną. Rachunki za gaz wzrosły o 73%, za prąd (wzrost o 65%), wodę (wzrost o 56%), telefon (wzrost o… Czytaj więcej »