Wydarzenia Sucha Beskidzka

Więcej ekologicznego prądu i ciepła

Fot. www.vailant.pl

W powiecie suskim rusza kolejny w ostatnich latach wielki program ekologiczny. Dziś w suskim starostwie podpisano umowę na mocy której, w 546 domach zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, a w 89 pompy ciepła.

Przez kilka w powiecie suskim w ramach Programu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy jakości powietrza w obrębie obszarów Natura 2000 powiatu suskiego” zamontowano łącznie 3007 instalacji solarnych w budynkach prywatnych oraz w suskim szpitalu. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Szwajcarsko-Polski Program Współpracy oraz Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, które wyłożyły łącznie około 30 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy pokrywali jedynie 15 proc. kosztów inwestycji.

Firma, która teraz wygrała przetarg na montaż proekologicznych źródeł energii ma zainstalować 546 instalacji fotowoltaicznych (wytwarzają prąd z energii słonecznej) do końca grudnia przyszłego roku i zainkasuje za to 7,5 mln. Jeszcze szybciej bo w grudniu tego roku ma zakończyć się montaż 89 pomp ciepła, co kosztować będzie 899,7 tys. Przedsięwzięcie realizowane przez Wydział Środowisk suskiego starostwa zostało dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, a także gminy Stryszawa, Zawoja, Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów (gmina wiejska) i Jordanów – miasto. W rezultacie kwota dotacji wynosi 70,5 proc. (w gminach, które przystąpiły do projektu) i 55,2 proc. w gminach, które nie udzieliły dotacji.

Wykonawca robót ma jeszcze siedem dni na przedstawienie starostwu sposobu prowadzenia prac montażowych,  tym samym podanie parametrów technicznych zastosowanych urządzeń, udostępnienie kart materiałowych dla każdego z zastosowanych materiałów celem ich zatwierdzenia. Na 11 i 15 października zaplanowano spotkania z mieszkańcami (w siedzibie starostwa). Do tego czasu mają oni otrzymać harmonogram prowadzenia robót oraz ostateczne wyliczenie kosztów.

Szczegółowych informacji w sprawie instalacji fotowoltaicznych udzielają Sylwia Knapczyk i Ewelina Krupiak (pok. 116, tel. 33 875-79-31), a w sprawie pomp ciepła Izabela Sikora i Marek Mrugacz (pok. 110, tel. 33 875-79-37).

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o