Wydarzenia Bielsko-Biała

Większość z 240 małych pacjentów tego oddziału „Wojewódzkiego” to wcześniaki. Dziś ich święto

Fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W ostatnim roku w Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej leczonych było 240 dzieci, z czego większa część z nich to wcześniaki.

Dr Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego podkreśla, że placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem. Wysokiej klasy specjaliści pracujący w tym oddziale stale poszerzają wiedzę na temat leczenia wcześniaków. – W ostatnich latach dodatkowo borykaliśmy się z problemami dzieci urodzonymi przez kobiety, które przeszły w ciąży COVID-19. Część z tych dzieci demonstrowała po urodzeniu cechy infekcji wrodzonej lub przebytego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Prawdopodobnie kolejne lata pokażą, jakie będą długofalowe konsekwencje przebytego przez matkę zakażenia na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko – wyjaśnia dr Zimmer.

Dzieci, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka. – Już od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV – dodaje Danuta Zimmer.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia, wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje późne wcześniaki, które rodzą się blisko terminu porodu, tj. między 34 a 37 tyg. ciąży oraz te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28 tyg. ciąży. Te skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1 000 g, wymagają szczególnej troski, intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale – przybliża Anna Szafrańska, rzecznik bielskiego szpitala.

Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju zależą od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat, ale również od wielu czynników chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych, którymi dziecko jest obciążone. To znaczy – im wcześniej dziecko było urodzone, tym bardziej narażone jest na powikłania w postaci krwawień i zmian w zakresie układu nerwowego, dysplazji oskrzelowo-płucnej, retinopatii wcześniaków, przetrwałego przewodu tętniczego czy martwiczego zapalenia jelit.

W dniu święta wcześniaków Oddział Patologii Noworodka dekorowany jest na fioletowo. Stroje w tym kolorze noszą również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami. Fioletowy dedykowany jest osobom wrażliwym, wyjątkowym oraz walecznym.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
19 dni temu

Jaki procent Wcześniaków rodzi się w Polsce, regionie czyli jaki jest procent potencjalnych pacjentów Oddziału? Byłam kiedyś wcześniakiem.

Hermenegilda
Hermenegilda
19 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Byłam wcześniakiem, ale Światowa to niestety nie jestem.

Hermenegilda
Hermenegilda
19 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Dzisiaj też świętuję, ubrałam się w fioletowy sweter – jako że jestem wrażliwa, wyjątkowa, waleczna.