Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wielka akcja dla Michała i innych chorych

Fot. Fundacja DKMS

W najbliższy weekend odbędzie się jedna z największych na Podbeskidziu akcji dedykowana osobom chorym, oczekującym na szpik kostny, a zwłaszcza na rzecz 28-letniego Michała.

Młody mężczyzna pochodzi z Kęt (na zdjęciu z żoną), rozpoczął karierę naukową w Wielkiej Brytanii. Kończy doktorat, tyle tylko, że w kwietniu zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina. W związku z tym kęckie liceum, popularny „Wyspian”, wraz z fundacją DKMS organizują Dni Dawcy Szpiku. Przeszczep może okazać się jedynym ratunkiem dla Michała. Aby zwiększyć na to szansę i pomóc także innym chorym, w kilku miejscowościach Podbeskidzia będą prowadzone rejestracje potencjalnych dawców do bazy danych. Mogą nimi zostać osoby w wieku 18 – 55 lat, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Polegać to będzie na pobraniu wymazu z jamy ustnej i wpisaniu do specjalnego rejestru. Udział w akcji nie oznacza automatycznie, że zostanie się dawcą szpiku. Przeciwnie, prawdopodobieństwo wynosi jak 1 : 20 000 i więcej. Między dawcą a biorcą musi wystąpić zgodność w zakresie komórek macierzystych.

Akcja odbywać się będzie:

17 listopada tj. w sobotę w kęckim „Wyspianie” (w godz. 10.00 – 16.00), w Galerii „Sfera” w Bielsku-Białej (9.00 – 21.00), w NZOZ „Medican” w Andrychowie przy ul. Krakowskiej 91 (10.00 – 14.00);

18 listopada w kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach (9.00 – 14.00), kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach (9.00 – 15.00) oraz w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły w Kozach (9.00 – 14.00).

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
2 lat temu

Podmieniono zdjęcie Michała samodzielnie a teraz jest z żoną i to lepiej.