Wydarzenia Bielsko-Biała

Wielka wycinka w Hałcnowie. Ogromne kłody i stosy konarów leżą wśród wykopów. Był sobie Księży Las | ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płużek

Trzy miesiące temu ruszyła budowa długo oczekiwanej trasy ekspresowej S1 na odcinku z Bielska-Białej do Mysłowic. Skala wycinek budzi jednak wątpliwości mieszkańców.

Kiedy w końcu, po latach, udało się ustalić przebieg drogi i roboty ruszyły, nie wszyscy się ucieszyli. „Proponuję przyjechać i zobaczyć jak zdewastowano Księży Las pod zakrętem idiotów” – napisał do redakcji chcący zachować anonimowość Czytelnik. Faktycznie ogromny obszar położony na północ od trasy S52 (północna obwodnica miasta), na wysokości wspomnianego „zakrętu idiotów” przypomina księżycowy krajobraz. Tymczasem jeszcze niedawno obszar ten porastały drzewa i krzaki, wśród których hasały sarny i bażanty, a okoliczni mieszkańcy chodzili tam na spacery. Teraz wszystko wycięto w pień. Ogromne kłody i stosy konarów leżą w błocie wśród wykopów i hałd ziemi.

Drogowcy: to konieczne

Ta „dewastacja” ma oczywiście związek ze wspomnianą wcześniej ogromną inwestycja drogową. W miejscu dawnego Księżego Lasu – bo tak nazywany jest ten zakątek Hałcnowa – powstanie już niedługo ogromny węzeł drogowy łączący powstającą trasę S1 z trasą S52. Poza tym poprowadzona zostanie tamtędy również całkiem nowa droga o lokalnym charakterze, mająca spełniać rolę obwodnicy centrum Hałcnowa. Dlatego to jeszcze nie koniec planowanych w tym rejonie miasta wycinek. Drogowcy przekonują, że wycinki są konieczne, żeby tak oczekiwana droga w końcu powstała. I to prawie na całym przebiegu nowo wytyczonej ekspresówki. W kilku miejscach droga została tak poprowadzona w terenie (to efekt wielu kompromisów), że przecina większe lub mniejsze leśne kompleksy. Między innymi wycięto z tego powodu spory fragment pięknego dębowego lasu w pobliskich Janowicach, a w niedalekich Brzeszczach pod topór poszła popularna Bórkówka. Ten sam los spotkał teraz Księży Las w Hałcnowie, choć trzeba też zaznaczyć, że było to kilka niewielkich zagajników rozciągających się na przestrzeni kilkuset metrów, oddzielonych od siebie łąkami, polanami i nieużytkami. Cały ten zalesiony teren poprzecinany był głębokimi jarami i wąwozami, a porastały go zarówno okazałe drzewa (głównie buki), jak i zwykłe chaszcze.

Kaplica zostaje

Pośrodku obecnego ogromnego placu budowy wciąż stoi samotna kapliczka. Co się z nią stanie? To pytanie mieszkańcy Hałcnowa zadawali sobie już od dawna, zanim jeszcze wycięto otaczające kapliczkę zarośla i drzewa. Teraz pytanie jest jeszcze bardziej na czasie, gdy wokół cały teren przeorały buldożery. Kapliczka pochodzi z 1945 roku i od „zawsze” była chętnie odwiedzana przez mieszkańców tej bielskiej dzielnicy. Gdy stało się jasne, iż Księży Las czeka zagłada, wiele osób niepokoiło się, co stanie się z kapliczką, która została całkiem niedawno odnowiona wysiłkiem działaczy Akcji Katolickiej. Długo nie było wiadomo (pisaliśmy o tym w maju) czy kapliczka pozostanie na swoim miejscu, czy konieczne okaże się jej przeniesienie. Teraz wszystko jest już jasne: kapliczka pozostanie tam gdzie stoi, bo jej lokalizacja nie koliduje z realizowaną przed drogowców inwestycją – tak przynajmniej wynika z deklaracji projektantów kreślących nowy układ drogowy.

Z wypowiedzi Bronisława Szafarczyka, bielskiego radnego reprezentującego lokalną społeczność, a zarazem mocno zaangażowanego w ochronę tożsamości tej dzielnicy Bielska-Białej wynika, że po zakończeniu robót kapliczka będzie stała pomiędzy trasą ekspresową S1 (ogromnym węzłem drogowym) a powstającą równolegle do niej obwodnicą Hałcnowa. Przy czym – przyznał radny – dzięki interwencjom w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udało się ująć w projekcie inwestycji także budowę niewielkiego odcinka chodnika stanowiącego w przyszłości wygodne i bezpieczne dojście do kapliczki.

Pamięć o miejscu

To, że Księży Las w praktyce zniknął już z pejzażu Hałcnowa, nie oznacza, że zniknie też pamięć o tym miejscu. Już pięć lat temu radny Szafarczyk apelował do władz miasta, aby dokonały inwentaryzacji całego obszaru wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej, w celu zachowania dla potomnych pamięci o bogatej historii Księżego Lasu, jego wyglądu i topografii, a także walorów przyrodniczych. Takie materiały – wynika z naszych informacji – są w ratuszu przygotowywane i gromadzone, a efektem tych prac ma być książkowa monografia dokumentująca zarówno historię, jak i wygląd Księżego Lasu na przestrzeni lat.

Przez długie lata grunty te były własnością Kościoła, stąd nazwa. Pod koniec XVIII wieku należący do rodziny Pruszyńskich, ówczesnych właścicieli wsi, las został przez dziedzica Adama Pruszyńskiego przekazany władzom kościelnym, jako uposażenie dla mającej powstać w Hałcnowie samodzielnej parafii (w tym czasie rozpoczęto też budowę tamtejszego kościoła). Księży Las był mocno związany z historią miejscowości również z innych powodów. W czasach kontrreformacji nabożeństwa odprawiali tam potajemnie protestanci. Z kolei pod koniec XIX i na początku XX wieku las stał się dla okolicznej ludności miejscem przechadzek i wypoczynku. Na polanach organizowano zawody strażackie, festyny i biesiady. Młodzież szkolna przychodziła na wycieczki, rozgrywano mecze piłkarskie oraz inne zawody sportowe. Pod koniec II wojny światowej w lesie okopały się oddziały niemieckie próbujące powstrzymać nacierającą od wschodu na Bielsko Armię Czerwoną.

Warto dodać, iż wspomniana obwodnica centrum Hałcnowa budowana będzie w dwóch etapach przez dwóch inwestorów. Jej wschodni odcinek (od ulicy Wyzwolenia na wschodzie do ulicy Księży Las) wybuduje GDDKiA. Przygotowano już teren pod przyszłą drogę. Natomiast budowę odcinka zachodniego (od ulicy Księży Las do ulicy Wyzwolenia na zachodzie) wzięło na swoje barki miasto. Ta część inwestycji jest dopiero na etapie projektowym. Trudno powiedzieć kiedy może rozpocząć się realizacja tego zamierzenia, lecz na pewno nie stanie się to prędzej niż w przyszłym roku, a to też jest bardzo optymistyczny scenariusz. Kiedy i tam ruszą już roboty drogowe konieczne będą kolejne wycinki, tym razem w zagajnikach położonych bardziej na zachód od ulicy Księży Las.

Co z tym drewnem?

Pozostaje jeszcze pytanie o to, co dzieje się z drewnem pozyskanym w trakcie wycinek? To pytanie – jak mogliśmy się sami przekonać – zadaje sporo osób, spoglądając na ogromne stosy dopiero co ściętych pni, jakie zalegają przyszły plac budowy. Zapytaliśmy w GDDKiA. Gdy wycinka dotyczy Lasów Państwowych, zanim teren przyszłej budowy przejmą drogowcy, drewno jest pozyskiwane przez leśników w ramach prowadzonej przez nich gospodarki leśnej i to oni je później sprzedają. W przypadku mniejszych obszarów leśnych, zagajników, pojedynczych skupisk drzew itp., drzewa przejmowane są (za odszkodowaniem) przez drogowców wraz z terenem nabywanym pod przyszłe drogi. Tak pozyskane drewno staje się własnością GDDKiA i jest sprzedawane przez drogowców na organizowanych przez nich przetargach (informacje o nich można znaleźć w internecie). Jest to jednak sprzedaż hurtowa, gdzie jeden duży nabywca kupuje od razu całe pozyskane w ramach danej wycinki drewno.

     

Tak miejsce to wyglądało wiosną

google_news
58 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KraKraKra
KraKraKra
1 rok temu

Walcie się zielone, lewackie ludki. Najlepiej to nic nie robić, nie?

Dziad z Bielska
Dziad z Bielska
1 rok temu

Dobrze ze w Bielsku nie wycinaja. Glcyjjska biała ok.

Bialanin
Bialanin
1 rok temu

to tacy jak ty sprowadzili na nas tę hanyską okupację

prawda
prawda
1 rok temu

Wkrótce problemy z wycinkami lasów mogą się skończyć. Eurokraci z Unii Niemieckiej wymyślili żeby lasy wyłączyć spod juryzdykcji państw narodowych i przekazać pod zarząd UE. Brukselskich łapówkarzy oczywiście POparła eurotargowica.Szczególnie w Polsce przypilnują ,żeby żadnego drzewa więcej nie wyciąć.

Magda
Magda
1 rok temu
Reply to  prawda

No bo nasi prawi i sprawiedliwi lasow nie wycinają kpina tylko ta zla europa a nasi rzadowi gangsterzy to cacy

Lolo
Lolo
1 rok temu
Reply to  Magda

eurołapówkarze niech sobie brudne paluchy wsadzą w d..ę a nie w nasze lasy

taka prawda
taka prawda
1 rok temu
Reply to  Magda

lasy państwowe realizują obecnie plan wycinek opracowany za rządów platfusich szkodników ,oszustów i złodziei

4x4 Beskid off road team
4x4 Beskid off road team
1 rok temu

Robią źle nie robią też zle:))) jak byś się nie obrucił d…z tyłu

Bolo
Bolo
1 rok temu

Precz z kaczką

Lolo
Lolo
1 rok temu
Reply to  Bolo

Precz z pustym łbem

Anna
Anna
1 rok temu

Księży las,moje dzieciństwo, bardzo przykry widok 😔

Rafał
Rafał
1 rok temu

Ej ludzie ludzie. Nie daliście sobie wyburzyć domu pod budowę nowej drogi więc teraz nie róbcie zdziwionych min że wycinają lasy pod drogę. Wycinają bo przez osiedla wioski nie pozwoliliście żeby szła droga. Skończcie z hipokryzja !

Tururu
Tururu
1 rok temu

To zwykła kradzież drewna w imieniu prawa. Okradane jest całe społeczeństwo

MIESZKANIEC
MIESZKANIEC
1 rok temu

Odnosząc się do dyskusji , odrazu uprzedzam , mam samochód i nim jeżdzę i wiem że drogi są ważne. Postęp jest jak najbardziej wskazany ale w sposób rozsądny . Ale w okolicach Księżego Lasu dokonała się dewastacja środowiska. Za chwilę będzię tam asfalt i mało kto będzie pamiętał że był tam piękny las. Jesteśmy ( niestety) w takim momencie pędu cywilizacyjnego że już się nie zatrzymiemy, ba! wielu nie stać nawet na refleksję. Ale sami jesteśmy temu winni , nie głosujemy , nie udzielamy się lokalnie , nie trzymiemy się razem, potrafimy tylko płakać nad rozlanym mlekiem. Czekam tylko kiedy… Czytaj więcej »

Hala
Hala
1 rok temu

Na litość ! Nie róbcie dokumentacji dla potomnych. Wstyd

Hala
Hala
1 rok temu

A jakie Państwo potrzebuje tej inwestydewacji ? Można zapytać ?

Sebix
Sebix
1 rok temu
Reply to  Hala

Odpowiedź: będzie droga do kłapouchej do Brzeszcz, a drewno na sprzedaż, podobno do Chin sporo wywożą

KraKraKra
KraKraKra
1 rok temu
Reply to  Hala

Ty z księżyca czy blondynka?

Darek
Darek
1 rok temu

Obok mojego miasta Zawiercia budują obwodnicę i dzieje się podobnie. Nie ma za grosz poszanowania przyrody. Wycięli wszystko na szerokości kilkuset metrów. No przecież LP muszą przy okazji zarobić…

Tururu
Tururu
1 rok temu
Reply to  Darek

To zwykła kradzież

Rafał
Rafał
1 rok temu
Reply to  Darek

Nie pozwoliłeś wyburzyć swojego domu więc nie dziw się że idzie droga przez las

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

W niedziele byłem z synem tam przy kapliczce jest ona bardzo pożądnie zabezpieczona… Ludzie co wy chcecie drogę czy spacernik? W oczy kole co gdzie kto korzysta pracuje tam sztab ludzi uszanujcie to potezna inwestycja dla nas dla naszych dzieci wnuków i dalszych pokoleń.

Krystian
Krystian
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Porządnie.

Kala
Kala
1 rok temu

dojdzie do tego ze ludzie Wszystko wytną, zwierzęta wybiją a później się skapna ze pieniędzmi się nie idzie najeść.. a wtedy będzie za późno bo nic już nie będzie prócz gołej ziemi ..

Rafał
Rafał
1 rok temu
Reply to  Kala

Teraz zmierza wszystko w drugą stronę nie wycinać drzew nie zabijać zwierząt. Nie nawozić pól rolnych. Korniki i grzyby zawsze sobie radę dadzą ale ludzie też jakoś muszą żyć. 60% drewna zużywamy na papier który jest taki eko !

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Po tym lesie tyle człowiek chodził, znał każdy zakątek. Teraz nawet rozpoznaje pewne miejsca, ale to nie to samo. Smutne.

Darek
Darek
1 rok temu

Może droga będzie lewitowac w powietrzu ponad drzewami, się do cholerny zdecydujcie ludzie czego chcecie, zielone ludki zawsze znajdą sposób by siać zamęt.

wania
wania
1 rok temu

Resztka zieleni w Hałcnowie została wycięta tam gdzie dzieci chodziły na spacer z przedszkola i szkoły tylko beton się liczy teraz atrakcją będzie obwodnica z kapliczką cisza spokój.

Kris
Kris
1 rok temu
Reply to  wania

Debbilu, masz samochód? Chyba nie bardzo

Łotr
Łotr
1 rok temu
Reply to  Kris

Dlatego wolę drzewa niż takich ludzi jak ty ślepo zapatrzonych w siebie.

ktoś
ktoś
1 rok temu
Reply to  wania

Dzieci z przedszkola wreszcie będą mogły wyjść do ogrodu przy przedszkolu na swój plac zabaw. Teraz jest to niemożliwe z powodu hałasu i smrodu spalin przejeżdżających tam bez przerwy samochodów.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Biomasa do olektrowni musi być to się tnie na potęgę,czasem jak nie potrzeba i tak piły w ruch

Grzegorz.
Grzegorz.
1 rok temu

Jeżeli chcemy drogi to musimy coś poświęcić a nie jak Niemcy u siebie pobudowali co chcieli a w Polsce najlepiej jak by pozostał skansen.

Krystian
Krystian
1 rok temu

Bywa, że po zakończeniu inwestycji okazuje się, że nie trzeba było tak agresywnie ogołacać terenu. Zobaczymy, jak tu będzie.

zobaczy się
zobaczy się
1 rok temu
Reply to  Krystian

Może posadzą nowe drzewa w miejscu ubytków?

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Drzewa zostały wycięte bo kolidowały z budową. Kapliczka została bo nie koliduje. Proste. Ale mi się wydaje, że kapliczli nie da się sprzedać w drodze przetargu.
A drewno z wycinki?

Praktyczny
Praktyczny
1 rok temu

Był las, nie było nas
Nie będzie nas, będzie las 🤷‍♂️

drwal ni pieszy ni pojazd
drwal ni pieszy ni pojazd
1 rok temu

Jeśli na znaku jest zakaz ruchu pieszych a nad znakiem tabliczka, że nie dotyczy to pojazdów budowy drogi S1 – musieli wejść z wycinką drwale, ich to nie dotyczy.

??
??
1 rok temu

Pozwij ich

???
???
1 rok temu
Reply to  ??

co ma piernik do wiatraka z pozywaniem?

szok
szok
1 rok temu

Tak , a Beskidzka Droga Integracyjna z Bielska w stronę Krakowa została zablokowana przez ekologów z Katowic , tutaj protestów nie ma ,wszak taka droga przyczyni się do śląskiej kolonizacji

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  szok

zgadza się ,koło Andrychowa,wywalić tych panoszących się hanysów na zbity ryj

Izabela
Izabela
1 rok temu
Reply to  Mały

A kto im tak chętnie działki wyprzedaje?? Oczywiście miejscowi a potem narzekanie na przyjezdnych.

Siwy60
Siwy60
1 rok temu
Reply to  Izabela

Jakoś dudki im nie przeszkadzają

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  Siwy60

z przykrością przyznaję tobie i Izabeli rację

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  Mały

tyle , że nie chodziło mi o normalnych mieszkańców Śląska ,którzy kupują tu działki ale o śląskich pseudoekologów i działaczy

Czeslaw
Czeslaw
1 rok temu
Reply to  Mały

Do ekologow sie strzela jak do kaczek.

do przodu
do przodu
1 rok temu
Reply to  Izabela

I dobrze, że sprzedają chętnie pod potrzebną inwestycję, nie zazdrościć tym co mają działki na trasie S1.

Optymista R.
Optymista R.
1 rok temu
Reply to  Mały

Mały, bez rabunkowej eksploatacji Śląska i Ślązaków nie byłoby w ll RP miasta i portu w Gdyni, magistrali kolejowej Śląsk — Gdynia, Centralnego Okręgu Przemysłowego i wielu innych inwestycji.
Wybierz w Google hasła:
” Polska pozbawiła Ślązaków godności ”
” Strach przed Ślązakami jest strachem postkolonialnego hegemona ”
” Polacy: pamiętamy wam Zgodę ”
” Znikały zabytkowe dzielnice a nawet całe miasta ”
Wybierz w YT hasła:
” Marek Łuszczyna. Mała Zbrodnia ”
” OBÓZ ZGODA ”
” Die Hoelle von Lamsdorf “

Mały
Mały
1 rok temu
Reply to  Optymista R.

A co to ma do rzeczy? Ślązacy niech sobie rządzą na Śląsku a nie zajmują się kolonizacją i hanysyzacją obcych powiatów.Osobiście im źle nie życzę.

hmm
hmm
1 rok temu
Reply to  szok

fundacja z Katowic blokuje drogę pod Andrychowem a nie przeszkadza masakra drzew w stronę Mysłowic?Zastanawiające.

Czeslaw
Czeslaw
1 rok temu
Reply to  hmm

Przed scieciem drzewa wiesza sie na nim ekologa, nigdy odwrotnie.

OrWell
OrWell
1 rok temu

No, szkoda. Czasami trzeba coś poświęcić w imię postępu, ale i tak żal.
Podobnie splądrowano Wały (Valy) przy budowie słowackiej autostrady D3, kawałek od Trójstytku w Jaworzynce.

Iza&Tadeusz&osiolek=Hermenegilda facet
Iza&Tadeusz&osiolek=Hermenegilda facet
1 rok temu

Tylko potem się nie dziwcie że klimat się zmienia i że coraz więcej ludzi choruje na nowotwory, drzewa wyciąć i zalać wszystko asfaltem.

brakuje w nicku Ono, Konstanynopolitańczykówny
brakuje w nicku Ono, Konstanynopolitańczykówny
1 rok temu

beton lepszy przy zalewaniu wodą, podszywacz

Optymista R.
Optymista R.
1 rok temu

Iza&Tadeusz,
Jak prowadziliście przez dziesięciolecia rabunkową eksploatację Śląska to wam wszystko pasowało. Jak niszczyliście dziedzictwo kulturowe Śląska to też nic się nie stało.
Wybierz w YT hasła:
” Utracone piękno Starego Miasta — legnicki Armagedon ”
” Pałac w Kopicach — punkt zapalny cz. 1 ”
” 10 zniszczonych pałaców na dolnym śląsku — 10 powodów do wstydu “, ” Pałace umierają stojąc “, ” Wrogie pałace szły z dymem na Górnym Śląsku “,
Patrz Google: ” Znikały zabytkowe dzielnice a nawet całe miasta ”
” NIE JESTEŚMY NARODEM NIEWINIĄTEK I ŚWIĘTOSZKÓW “

Czeslaw
Czeslaw
1 rok temu

A jak nie bedzie drogi to lekarz do ciebie nie dojedzie.Rusz mozgiem, jezeli masz cos takiego.

Roman
Roman
1 rok temu
Reply to  Czeslaw

Jakoś sto lat temu też dojeżdżali…