Wydarzenia Bielsko-Biała

Willa Langera ma być perłą Jaworza

Na zdjęciu willa „Langer” na pocztówce z 1911 r.

Jaworze szykuje się do ambitnego przedsięwzięcia. Lokalne władze chcą wyremontować zabytkową willę Langera. O planach poinformował Radosław Hudziec, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy Urzędu Gminy.

Charakterystyczny żółty budynek, z półokrągłym tarasem, obecnie jest siedzibą m.in. gminnej biblioteki. Samorząd dysponuje już kompletną dokumentacją techniczną remontu. – Jest też pozwolenie na budowę. Będziemy starali się pozyskać pieniądze unijne w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Nabór wniosków planowany jest w drugiej połowie roku. Szacunkowy koszt prac związanych zarówno z bryłą obiektu, jak i adaptacją pomieszczeń, szacujemy pomiędzy 6 a 7 mln zł – poinformował Radosław Hudziec w rozmowie z PAP.

Zabytkowa willa ma stać się nowoczesnym centrum kultury. Projekt zakłada kompleksową modernizację obiektu wraz z adaptacją wnętrz. Największym problemem jest więźba i dach nad główną salą, który jest zarazem tarasem. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, nie można z niego korzystać.

Wszystkie prace muszą zostać uzgodnione z konserwatorem zabytków. Plan modernizacji zakłada, że wewnątrz budynku powstanie przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych – wystaw, koncertów i warsztatów. W części obiektu nadal mieścić się będzie biblioteka.

Willa Langera, zwana także „Pod Goruszką”, to jeden z najokazalszych obiektów Jaworza. Wzniesiona w latach 80. XIX wieku, pełniła funkcję restauracji przez wiele dziesięcioleci. Od 1945 roku była własnością spółdzielni Samopomoc Chłopska. Jeden z najbardziej znanych budynków Jaworza, wzniesiony został jeszcze w czasach, gdy miejscowość była uzdrowiskiem.

Od 2011 roku gmina dzierżawiła budynek od gminnej „Samopomocy”. Willę „Langer” czy po prostu budynek „Pod Goruszką” za nieco ponad 1,3 mln zł kupił miejscowy samorząd w listopadzie 2020 r. Pieniądze, które złożyły się na ten zakup, pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19. Dzisiaj nieruchomość stanowi siedzibę Gminnej Biblioteki, mieści klasę SP nr 1, a także pełni funkcję sali ślubów i dawnej sali sesyjnej Rady Gminy Jaworze.

google_news