Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Wiosną rozbiórka mostu w Porąbce. Na razie bez utrudnień

FOT. STAROSTWO POWIATOWE W BIELSKU-BIAŁEJ

Umowa podpisana, przekazano plac budowy warszawskiej firmie, roboty przy rozbiórce mostu w Porąbce powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.

14 grudnia przekazano warszawskiej firmie plac budowy. Roboty w terenie – przy rozbiórce tymczasowej przeprawy – mają ruszyć prawdopodobnie na wiosnę. Do tego czasu ma nie być żadnych utrudnień dla kierowców i pieszych. – Cieszę się, że tak wyczekiwana inwestycja wreszcie rusza. Mogę zapewnić, że most na pewno nie zostanie rozebrany na święta. Razem z wójtem gminy przygotowujemy tak połączenia komunikacyjne, żeby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Utrudnienia jednak będą, dlatego już proszę o wyrozumiałość – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowego mostu na Sole. Zaprojektowana przeprawa to obiekt łukowy o długości prawie 130 m – podwieszony stalowo-żelbetowy pomost z ruchem puszczonym dołem. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe. Koszt całości robót to ponad 43,3 mln zł. Wykonawca zadania ma 23 miesiące na jego realizację.

Paweł Zemanek, wójt Porąbki przypomina, że obecna przeprawa w centrum Porąbki miała być obiektem tymczasowym. – Obecnie praktycznie cały ruch odbywa się koroną zapory. Po zakończeniu inwestycji zyskamy nowy most bez ograniczeń tonażu i ruchu. Będziemy mieli chodniki i ścieżki rowerowe, więc zyskamy w pełni funkcjonalny obiekt – mówi samorządowiec.

Powiat Bielski pozyskał środki zewnętrzne na sfinansowanie dokumentacji technicznej przedsięwzięcia z rządowego programu „Mosty dla regionów”. Na realizację udało się zdobyć ponad 23 mln zł z Rządowego Funduszu Dróg. Po unieważnionym pierwszym przetargu, powiatowy samorząd zdobył kolejne 15 mln zł z Polskiego Ładu.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Logik
Logik
3 miesięcy temu

Nie lepiej nowy wybudować a potem stary rozebrać ? Kto powiedział że nowy powinien powstać na miejscu starego ?

zainteresowany.
zainteresowany.
3 miesięcy temu

Szkoda że nie podano okresu zakończenia robót.

porządek jak nie należy
porządek jak nie należy
3 miesięcy temu

Wójt co ma do gadania?, powiat realizuje inwestycję. U mnie w gminie jest pełny porządek, wójt przesyła zadania dotyczące dróg, mostów na terenie gminy do Starosty i się dalej nie interesuje. Interpelacje radnych jeszcze łatwiej przesunąć do Starosty. A że później Starosta znajduje wójta to już inna sprawa.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Fiu, fiu ake ty ośle mądry jesteś. Ciekawe czemu tylko za babę na forum robiłeś?

odpowiedź prosta
odpowiedź prosta
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

“Baby” też są mądre podszywacz, wiele mądrzejszych od Ciebie.