Wydarzenia Sucha Beskidzka

Wisienka na torcie

Kilka lat temu Gmina Stryszawa odrestaurowała położoną w Stryszawie Górnej leśniczówkę. Odnowiony budynek stał się siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury oraz Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej. Efekt psuł jednak wygląd stojącego po sąsiedzku budynku gospodarczego. Teraz można powiedzieć, że po gruntownym remoncie, stał się wisienką na torcie, dodając całemu kompleksowi uroku.

Władze gminy już dawno dostrzegły potrzebę odrestaurowania budynku, ale nie chciały kosztami inwestycji w pełni obciążać własnego budżetu. W maju ubiegłego roku złożyły wniosek „Remont i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku gospodarczego w miejscowości Stryszawa”, w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Po ocenie formalnej, merytorycznej i finansowej, dofinansowanie przyznano na realizacje tylko 17 z nich. – Wniosek Gminy Stryszawa, w punktacji ostatecznej znalazł się na wysokim 8 miejscu. Widać, że nasz wniosek został bardzo dobrze napisany, a budynek gospodarczy należy do zabytków dużej klasy – zauważa z dumą Rafał Lasek. Na mocy podpisanej 24 lutego umowy gmina otrzymała 684,6 tys. zł dotacji na pokrycie 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynoszących łącznie 912 tys. zł.

Gdy gmina miała już zabezpieczenie finansowe wszystko poszło jak z płatka. Szybko ogłoszono przetarg na wykonawcę robót i go rozstrzygnięto. Następnie teren przy zabytkowej leśniczówce zamienił się w plac budowy, a budynek gospodarczy zaczął zmieniać się w oczach. W przebudowanym obiekcie powstał „Dom zabawkarza”, czyli miejsce, w którym  będą  wystawione eksponaty przedstawiające historię, tradycję wytwarzania ludowych zabawek drewnianych. Wygospodarowano także miejsce na wyeksponowanie starych wzorów zabawek. Na parterze budynku zaprojektowano również salę z przeznaczeniem na warsztaty twórcze, w tym warsztaty wytwarzaniem zabawek oraz mały punkt gastronomiczny, by osoby odwiedzające „Dom zabawkarza” mogły odpocząć przy kawie, herbacie i skosztować potraw regionalnych. Poddasze budynku o powierzchni 80m2 stało się salą wystawową, w której odbywać się będą także konferencje lub seminaria organizowane przez GOK w ramach Święta Zabawki Ludowej. – Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się sprawić, że budynek gospodarczy odzyskał dawny blask, a nawet większy. Przestanie pełnić funkcję budynku gospodarczego, a stanie się miejscem pozwalającym mieszkańcom i artystom krzewić kulturę i edukować. Wraz z już odrestaurowaną leśniczówką będzie jedną z największych atrakcji turystycznych naszej gminy – mówi Rafał Lasek.

 

google_news