Wisła: Bieg o Puchar po raz pierwszy!

To był pierwszy w historii, w dodatku zorganizowany w czasach pandemii, bieg narciarski o Puchar Wisły. Impreza okazała się sporym sukcesem!

Zawodnikom nie przeszkodziły wyjątkowo wiosenne warunki i na starcie pojawiło się 150 uczestników (90 dorosłych i 60 osób w kategorii dzieci i młodzieży). Polski Związek Narciarski zdecydował, że bieg o Puchar Wisły już od pierwszej edycji zaliczany będzie do klasyfikacji w ramach Pucharu Polski Amatorów. Najmłodsi walczyli na 100-metrowej pętli. Pierwsi w tej kategorii na metę dobiegli: Lena Partyka z MKS Istebna i Mikołaj Juroszek z NKS Trójwieś Beskidzka. Na trzecim stopniu podium stanął Xavier Wantulok z Wisły. Starsze dzieci rywalizowały na dystansie 800 metrów, a najlepszymi w tej kategorii byli Amelia Juroszek z MKS Istebna i Nikodem Czepczor z NKS Trójwieś Beskidzka. Młodzież musiała pokonać pętlę o długości 2500 m o niełatwym profilu, bo trasa ta miała zarówno stromy zjazd jak i ostry podbieg. Najszybciej pokonali ją Zuzanna Kohut oraz Filip Juroszek, oboje z NKS Trójwieś Beskidzka. W tej kategorii trzeci czas wywalczyła Olga Cieślar z WSS Wisła.

Rywalizacja w kategoriach open odbywała się na skróconych dystansach.  Zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli to wyboru trzy dystanse: 5 km, 7,5 km lub 10 km. Kobiety, które walczyły o punkty w klasyfikacji PPA musiały pokonać trzykrotnie pętlę 2,5 km, zaś wśród panów o punkty w PPA rywalizowano na dystansie 10 km.

Dystans 5 km najszybciej pokonali: Weronika Jarecka z Bielska-Białej oraz Przemysław Legierski z NKS Trójwieś Beskidzka. Wśród mężczyzn jako czwarty do mety dobiegł Dawid Pilch z WSS Wisła, tracąc do zwycięzcy nieco ponad minutę. Na tym dystansie rywalizowali również inni mieszkańcy Wisły: Piotr Pilch, Krzysztof Cieślar i Janusz Podżorski – Przewodniczący Rady Miasta Wisła.

Wśród rywalizujących na dystansie 7,5 km jako pierwsi na metę przybyli: Ewa Armata z GOSiR Frysztak oraz Sebastian Jarecki z Bielska-Białej. Miejsce tuż za podium zajęła Kamila Wantulok z Wisły.

Na najdłuższy dystans wystartowali sami mężczyźni. Jako pierwszy na mecie zameldował się Marcin Węgrzyn z Nowego Targu, drugi był Tomasz Garbień z Wiśniowej, a jako trzeci bieg ukończył Robert Faron. Najlepszym wiślaninem na tym dystansie był Maciej Manik, który zajął 13 miejsce.

Najstarszym uczestnikiem biegu był osiemdziesięcioletni Kazimierz Łapczyński.