Sport Cieszyn

Wisła: Najmłodszy bieg narciarski w Polsce bije rekordy popularności | ZDJĘCIA

Fot. UM w Wiśle

Już po raz trzeci na trasach Kubalonki odbyły się narciarskie zmagania „O Puchar Wisły”. Przyciągnęły wielu amatorów białego szaleństwa.

– Cieszymy się z tak dużej frekwencji miłośników biegówek, zarówno w kategoriach dzieci i młodzieży, jak również w kategoriach open dorosłych. Niezmiernie zadowoleni jesteśmy również z faktu, iż w ramach naszego wydarzenia odbyły się I Mistrzostwa Polski Masters. Za ich sprawą na Kubalonkę przyjechało wielu wspaniałych biegaczy, którzy podnieśli poziom rywalizacji na trasach – mówi Karina Czyż z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu.

Na linii startu w kategoriach dzieci i młodzieży stanęło łącznie 88 zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali zarówno pobliskie kluby sportowe z Wisły i Istebnej, a także Wodzisław Śląski, Chochołów czy Bystrą. – Po raz kolejny śmiało można powiedzieć, że bieg „O Puchar Wisły” jest wydarzeniem międzynarodowym, gdyż udział w nim wzięła spora grupa biegaczy Republiki Czeskiej – z Dolnej Łomnej, Mostów czy Jabłonkowa, miasta partnerskiego Wisły – dodaje Karina Czyż.

W najmłodszej kategorii wiekowej dzieci na dystansie 100 m zwyciężyli Zofia Juroszek i Bartosz Wantulok (MKS Istebna), zaś w grupie trochę starszej na dystansie 700 m najlepszymi okazali się być Milena Legierska (MKS Istebna) oraz Mikołaj Juroszek (NKS Trójwieś Beskidzka). W grupie młodzieży, rywalizującej na dystansie 2000 m, zwyciężyła Amelia Juroszek (MKS Istebna), a w grupie chłopców najlepszy był Iwo Styrna (LKS Klimczok Bystra). W każdej kategorii nagradzani byli najszybsi zawodnicy i zawodniczki z Wisły, a byli to Hania Ormańczyk, Nina Cieślar, Lena Wantulok, Tomasz Cieślar. Najmłodszym uczestnikiem biegu okazał się Teodor Nycz z Bielska-Białej, rocznik 2017, dla którego organizatorzy również przygotowali specjalną nagrodę.

W kategoriach open na dystansach 4 km, 8 km i 10 km rywalizowało łącznie 100 zawodników i zawodniczek. To jak na razie rekord frekwencji w kategoriach open. Na dystansie 4 km zwyciężyli Kinga Gazurek (MKS Istebna) i Damian Kantor (Fenix Ski Team Jesenik z Republiki Czeskiej). Najszybszą wiślanką na tym dystansie została Olga Cieślar, a wiślaninem Mariusz Boś. W biegu na 8 km kobiet wystartowała tylko jedna zawodniczka – Agnieszka Szotkowska (Czechy), zaś w rywalizacji mężczyzn na tym dystansie najlepszy był Piotr Palka (WSS Wisła), który jednocześnie zyskał tytuł najszybszego wiślanina. Na najdłuższym dystansie, który stanowił także Mistrzostwa Polski Masters, zwyciężyli Anna Żółtak z Krakowa oraz Marcin Węgrzyn z Nowego Targu. Najszybszym wiślaninem był Łukasz Cieślar. Najstarszymi uczestnikami zawodów byli natomiast Maria Zachara (rocznik 1957) i Zbigniew Radomski (1951) i także otrzymali specjalne upominki.

– Dla wszystkich uczestników wielkie brawa i gratulacje za odwagę i wolę walki, gdyż trasy na Kubalonce nie należą do łatwych, a mimo to przyciągają wielu miłośników narciarskich zmagań. Cieszymy się bardzo z obecności tak licznych kibiców, którzy dopingowali uczestników i tworzyli sportową atmosferę na starcie, mecie oraz na trasach – podkreśla Karina Czyż. Sportowymi komentarzami imprezę okraszali Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu oraz Włodzimierz Młodysz.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale oraz ciepły posiłek i herbatę. Na zwycięzców w każdej kategorii wiekowej dzieci i młodzieży oraz w kategoriach open kobiet i mężczyzn czekały dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów. Dla zwycięzców każdej kategorii przygotowane były oryginalne, drewniane statuetki. Nagrody wręczali burmistrz Wisły Tomasz Bujok, przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski.

– Bieg o Puchar Wisły jest najmłodszym biegiem narciarskim w Polsce, ale z powodzeniem wpisał się w kalendarz imprez polskich amatorów biegówek. Dziękujemy zawodnikom za udział i zapraszamy na kolejną edycję zmagań już za rok! – zachęca Karina Czyż.

Wszystkie zdjęcia – Fot. UM w Wiśle

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments