Karolina Wantulok, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle, zajęła wysokie miejsce w VIII Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, organizowanej przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowała interesującą ofertę pobytu w perle Beskidów dla młodych ludzi, której ideą było zachęcenie ich do bycia bardziej off-line niż on-line…
O drodze nastolatki do sukcesu opowiada Ewa Stanna, nauczycielka przedmiotów turystycznych w „Patelnioku”.– Najpierw w naszej placówce odbył się etap szkolny olimpiady, w którym wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich turystycznych. Dwie najlepsze osoby, Zuzanna Motyka i Karolina Wantulok z trzeciej klasy, przeszły do etapu okręgowego konkursu, w którym wzięło udział około 200 młodych ludzi. Wszyscy pisali test i rozwiązywali zadanie, polegające na organizacji czterodniowego pobytu dla zagranicznych przedstawicieli biur podróży. Karolina z bardzo dobrym wynikiem dostała się do etapu centralnego i tak zaczęła się najtrudniejsza część zmagań – przygotowanie do kolejnego testu z wiedzy oraz do prezentacji własnego produktu turystycznego związanego z hasłem „Turystyka a zdrowie”. Wymyślenie go było dużym wyzwaniem. Karolina skorzystała z pomysłów z naszych lekcji oraz z pomocy swojej dwunastoosobowej klasy. I tak powstało „Wiślańskie JOMO” – wyjaśnia Ewa Stanna. Co to takiego?
„Wiślańskie JOMO” to oferta trzydniowego pobytu w mieście dla dzieci i młodzieży, pełna zajęć integracyjnych, wycieczek w góry, wieczorów przy ognisku i grach, w trakcie których młodzież miałaby okazję „cieszyć się z bycia poza zasięgiem”, co w języku angielskim określane jest frazą „joy of missing out” – JOMO. Zgodnie z zamysłem Karoliny, wszystkie propozycje mogłyby być zrealizowane z wykorzystaniem zaplecza Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle i jego uczniów, którzy odpowiadaliby za animację czasu wolnego gości, a także zapewnienie im noclegu i wyżywienia. – Pomysł, opracowanie graficzne i prezentacja Karoliny bardzo spodobały się komitetowi głównemu olimpiady. Wybrany temat wydaje się być bardzo trafiony zwłaszcza w czasie, gdy młodzież, także w związku z nauką zdalną, zamiast JOMO prezentuje bardziej FOMO – fear of missing out, czyli strach przed utratą czegoś ze względu na bycie poza zasięgiem – zauważa Ewa Stanna (na zdjęciu razem z uczennicą).
Ostatecznie Karolina Wantulok znalazła się w gronie 15 laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Turystyce i po opracowaniu zadania finałowego – wczasów w litewskich Druskiennikach – uzyskała siódme miejsce w kraju. Tak dobry wynik nie byłby możliwy również bez odpowiedniego wsparcia pedagogów. Obok Ewy Stannej i Ewy Macoszek-Dragon, nauczycielek przedmiotów turystycznych, do sukcesu uczennicy przyczyniła się m.in. Alicja Kobiela, geografka. Sama Karolina jest bardzo ambitną, pracowitą i odpowiedzialną młodą osobą. Marzy o pracy w charakterze pilota wycieczek.