Wydarzenia Cieszyn

Wisła: Pasy były i się zmyły. Niech piesi radzą sobie sami…

Mieszkańcy ulicy Prusa w centrum Wisły biją na alarm i szukają pomocy, gdzie to jest tylko możliwe. Chodzi o „prezent” zrobiony przez wykonawców remontu drogi wojewódzkiej DW 941. W czym rzecz?

Na 21 grudnia zapowiadane jest oficjalne otwarcie 5-kilometrowego odcinka DW 941 po remoncie, a tymczasem kilkudziesięciu mieszkańców ulicy Prusa, zostało pozbawionych bezpiecznego przejścia przez drogę wojewódzką. Chodzi o ludzi zamieszkujących posesje za torami kolejowymi. Jak wyjaśniają mieszkańcy, obecnie brak jest chodnika od strony ulicy Prusa, a pobocze tylko utwardzono klińcem. Brak jest możliwości wjazdu wózkiem dla rodzin z dziećmi, podobny kłopot dotyczy również osoby niepełnosprawne. Powodem jest zbyt wyskoki krawężnik.

Z ostatnich informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta Wisła wynika, że przejścia dla pieszych w ogóle w tym miejscu nie będzie, a pozostanie jedynie wysepka na środku drogi. Problem dotyka nie tylko mieszkańców, ale także gości korzystających z pensjonatów i obiektów agroturystycznych położonych za torami. Na szczególne ryzyko zostaną wystawione dzieci, które chodzą codziennie do szkoły – zaznaczają mieszkańcy w piśmie do władz miasta. Podpisało się pod nim ponad 30 osób.

Zdaniem zainteresowanych, takie rozwiązanie jest niedopuszczalne i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego. Brak znaków pionowych informujących, że jest tam przejście oraz brak znaków poziomych w postaci namalowanych pasów spowoduje, iż kierowcy całkowicie będą ignorowali to miejsce.

Z doświadczenia wiemy, że przejście na druga stronę jezdni – zwłaszcza w czasie zwiększonego natężenia ruchu – będzie praktycznie niemożliwe. Obecnie tyle się mówi o potrzebie poprawy bezpieczeństwa pieszych, ale w tym przypadku mamy wrażenie, że jest wręcz odwrotnie – podkreślają mieszkańcy ulicy Prusa.

Co ciekawe, jak się dowiadujemy, pasy dla pieszych zostały namalowane w tym miejscu, ale niedługo później przyjechała ekipa i… zamalowała je na czarno. Dowody są na zdjęciach zrobionych przez zbulwersowanych mieszkańców.

Czy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, któremu podlega droga DW 941 biegnąca przez Wisłę, widzi jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu?

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrek
Jędrek
11 miesięcy temu

Wysepka w tym miejscu całkowicie zburzyła ideę pasa do skrętu w lewo dla jadących od strony Ustronia. Czy tego naprawdę nikt nie widzi?

Michal
Michal
11 miesięcy temu

I bardzo dobrze. Mnie wkurzają te pasy. Tam gdzie są pasy trzeba przechodzić przez pasy ( bo inaczej mandat) a także spowalnia to ruch samochodów.
Tam gdzie pasów nie ma przechodzisz (przebiegasz) przez drogę gdzie ci się żywnie podoba….
P.s.
A czy to nie powinno być tak że odpowiedzialny za taką decyzję że nie będzie pasów w razie wypadku osoby które będzie przechodzić idzie do więzienia za to że nie zadbał należycie o bezpieczeństwo pieszych???
Gdyby taka odpowiedzialność urzędnicza istniala to idę o zakład że teraz by tam były pasy i problemu by nie było.

Mircyś
Mircyś
11 miesięcy temu

I bardzo dobra wiadomość. Dla niedoinformowanych przejście przez ulicę/jezdnię/ droge w miejscu nieoznaczonym jest możliwe o ile do najbliższej ” zebry” jest więcej niż 100m

lol
lol
11 miesięcy temu

Nie będzie pasów. Jest to konsekwentna polityka ZDW i Marszałka Województwa. Wiąże się to z decyzją o pierwszeństwie pieszych. Pasy mają znikać na wszystkich śląskich drogach wojewódzkich. Taka decyzja zapadła kilka miesięcy temu.

Hermenegilda
Hermenegilda
11 miesięcy temu
Reply to  lol

Czyli istniejące będą zamalowywać na czarno? Fajnie, ja słyszałam i taki argument, że jak nie ma pasów to wtedy przechodzący przez jezdnię jest uważniejszy, wyostrza się wzrok, słuch i inne zmysły.

Michal
Michal
11 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Szczególnie ponoć wyostrzaja się zmysły erotyczne.

Hermenegilda
Hermenegilda
11 miesięcy temu
Reply to  Michal

Tak tak, piesi przechodzą na golasa. Dodatkowe niebezpieczeństwo ale bardziej dla kierowców.