Sport Cieszyn

Wisła: Pobiegną na skocznię już w ten weekend

Po raz kolejny w najbliższy weekend do Wisły zjadą miłośnicy biegów przeszkodowych, aby wziąć udział w zawodach Barbarian Race. W sobotę i niedzielę na skoczni im. Adama Małysza w Malince pojawią się biegacze z najróżniejszych krajów, aby rywalizować o miano najszybszych i najsprawniejszych.

Największą frekwencją, jak co roku, cieszą się Mistrzostwa Polski w Biegu na Skocznię. Sobotnie zmagania zgromadzą kilkuset uczestników, którzy chcą zmierzyć się z obiektem, którego patronem jest Adam Małysz. – Podbieg po zeskoku, buli i najeździe to niby tylko 250 m dystansu, ale momentami nawet 35 stopni nachylenia, więc łatwo nie jest. Na zeskoku jest rozciągnięta specjalna siatka, umożliwiająca poruszanie się po tak dużej stromiźnie, ale i tak wszyscy uczestnicy w niektórych momentach wspierają się rękami – tłumaczy Tadeusz Papierzyński w Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego urzędu miejskiego. – Tak naprawdę o wynik walczą tylko najmocniejsi, a cała reszta traktuje to jako świetną zabawę i możliwość sprawdzenia się w tak nietypowym wyzwaniu – dodaje.

W tym roku na skoczni dodatkowo toczyć się będzie również rywalizacja o tytuł mistrza wśród dziennikarzy oraz najszybszego spośród mieszkańców Wisły, gdzie wyniki wliczane będą w klasyfikację rozgrywanej w roku 2022, z okazji 60-lecia nadania Wiśle praw miejskich, Wiślańskiej Spartakiady Dolin.

Skocznia to tylko jedna z przeszkód dla uczestników biegów głównych, czyli Barbarian Opener w sobotnie przedpołudnie oraz Barbarian Race w niedzielę. Tam na uczestników czeka kilkadziesiąt przeszkód o różnym stopniu trudności i tutaj do rywalizacji przystąpią już tylko najmocniejsi. – Trzy lata z rzędu biegi Barbarian Race przez środowisko biegów OCR uznane zostały za najlepszą tego typu imprezę w kraju. Również i w tym roku będziemy chcieli podtrzymać ten trend i przygotować wydarzenie na bardzo wysokim poziomie. Wisła jest już kultowa wśród startujących w naszym biegu, więc wierzymy, że tak będzie i w tym roku – informuje Grzegorz Szczechla, główny organizator zawodów. W tym roku zawody w Wiśle, jako pierwsze z biegów przeszkodowych w Polsce, znalazły się w cyklu World Series, gdzie zwycięzcy otrzymują przepustkę do udziału w Pucharze Świata.

Oprócz wydarzeń skupionych wokół skoczni w Wiśle Malince, osobne zmagania na torze przeszkód czekają też na najmłodszych. Dzieci w wieku 4-12 lat mogą wystartować w zawodach Barbarian Kids, które rozegrane zostaną na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Jonidło i Centrum Edukacji Ekologicznej.

google_news