Wydarzenia Cieszyn

Wisła: Powstanie wieża widokowa i możliwość spaceru w koronach drzew

Wieża w Krynicy. Fot. Adam Olszowski/Wieża Widokowa w Krynicy FB

Od kilku lat tego typu budowle cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Przyszedł czas i na nasz region. Za jakiś czas będziemy mogli przespacerować się w ten sposób nad Wisłą.

Wiosną, bieżącego roku rozpoczną się prace budowlane wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew w Wiśle, w Skolnity Ski&Bike Park. W Grupie Pingwina to już trzecia Wieża widokowa – pierwsza w województwie śląskim. Goście odwiedzający ośrodki grupy – Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju, oraz Kurzą Górę w Kurzętniku (Warmia i Mazury) – od kilku lat mają możliwość korzystania z podobnych konstrukcji. Obie Wieże widokowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

– Jest nam ogromnie miło poinformować, że jesteśmy już w pełni przygotowani do budowy wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew. Wieża ze ścieżką w koronach drzew została zaprojektowana tak, aby była wkomponowana w istniejące już drzewa, nie naruszając korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że Wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku – mówi prezes Skolnitego Janusz Tyszkowski.

Realizacja tego projektu powierzona będzie polskim fachowcom, z którymi Grupa Pingwina współpracuje od lat i do których ma pełne zaufanie. Są to konstruktorzy, inżynierowie, architekci i cieśle z ogromnym doświadczeniem przy tak odpowiedzialnych i wymagających budowlach. Wysokość wieży będzie wynosić 35 metrów, długość ścieżek ogółem to prawie 1000 m. Konstrukcję będzie wspierać 13 wież podporowych.

– W Grupie Pingwina to już trzecia Wieża widokowa zaprojektowana i wykonana przez tych samych specjalistów, jesteśmy przekonani, że prace budowlane pójdą bardzo sprawnie, a zwiedzający docenią fakt, że Wieża jest po prostu ‘nasza i polska – dodaje vice prezes Skolnitego Rafał Barański.

Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii. Architektura i konstrukcja obiektu stanowią nowatorskie rozwiązania, nawiązujące do drewnianej architektury regionu i najlepszych rozwiązań architektury światowej związanych z tym tematem.

– Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, Wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasze Wieża również będzie uczyć i interesować małych i dużych, choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację przypadnie do gustu zwiedzającym – relacjonuje Karolina Cieślar z centrum narciarskiego Skolnity.

Budowla wykonana będzie z drewna robinii akacjowej i modrzewia przy zachowaniu naturalnego koloru drewna. Zestawienie wież, ścieżek, podpór ma stworzyć niepowtarzalny układ przestrzenny wpisujący się w otoczenie i okoliczny krajobraz. Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami z poziomu terenu, ścieżki posiadać będą spadek 3-6 % dający możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim. Konstrukcja wieży, będzie również przychylna rodzinom z małymi dziećmi (wózki). Obiekt dołączy i znacznie uatrakcyjni całoroczną, i tak już bogatą infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną ośrodka. Zakończenie prac przewidziane jest do końca roku 2024.

Wizualizacja wieży na Skolonity:

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
idzie postęp z UE
idzie postęp z UE
1 rok temu

Niedługo polskie lasy będą zarządzane przez Brukselę, a wtedy las zobaczymy tylko, gdy urzędnik pozwoli.

Krystian
Krystian
1 rok temu

Niech ludzie oglądają przyrodę póki czas, bo wokół Wisły coraz mniej drzew.

Paulina
Paulina
1 rok temu

Gdy władze Wisły myślą o wieży widokowej, władze Szczyrku planują wieżę parkingową. Przed wjazdem do miasta. Każdy będzie mógł zostawić tam samochód, by nie jechać 20 minut przez miasto tylko 2 godziny zaiwaniać z walizkami na piechotę na Biały Krzyż. Albo czekać 2-4 godziny na autobus. No atrakcja jak jasna …….!

windą bliżej
windą bliżej
1 rok temu

Dla niepełnosprawnych z poziomu terenu? – czyli nie będą mieli szans oglądać widoki z wysokości wieży widokowej?

Marek
Marek
1 rok temu

Kolejna atrakcja w Wiśle. I to jaka! Brawo. Nie to co w Szczyrku. W Wiśle mamy Muzeum Beskidzkie, a w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Zabytkowy Park Przygód, w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Centrum Edukacji Ekologicznej – piękne ogrody, w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Pałacyk Myśliwski, w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Aleję Podań i Legend, w Szczyrku “szlak kulinarny” od knajpy do knajpy. Czyli w Szczyrku śpij i żryj.  W Wiśle mamy Park Kopczyńskiego, w Szczyrku… apartamentozę*

*Apartamentoza – choroba występująca na terenie całej Polski, aczkolwiek w Szczyrku szczególnie groźnie i lekarstwa brak. 

Marek
Marek
1 rok temu

Błąd. Zamiast w Wiśle “szlak kulinarny” miało być w Szczyrku “szlak kulinarny”…

Marek
Marek
1 rok temu

Kolejna atrakcja w Wiśle. I to jaka! Brawo. Nie to, co w Szczyrku. W Wiśle mamy Muzeum Beskidzkie, a w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Zabytkowy Park Przygód, W Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Centrum Edukacji Ekologicznej – piękne ogrody, w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Pałacyk Myśliwski, w Szczyrku apartamentowce. W Wiśle mamy Aleję Podań i Legend, w Wiśle “szlak kulinarny” od knajpy do knajpy. Czyli w Szczyrku śpij i żryj.  W Wiśle mamy Park Kopczyńskiego, w Szczyrku… apartamentozę*

*Apartamentoza – choroba występująca na terenie całej Polski, aczkolwiek w Szczyrku szczególnie groźnie i lekarstwa brak.