W rocznicę urodzin Jerzego Pilcha, zmarłego niedawno pisarza rodem z Wisły, na spacer przez miasto śladami jego prozy wyruszyła grupa miłośników literatury. Znany i popularny autor obchodziłby 10 sierpnia 68. urodziny.
Jego pamięć uczcili uczestnicy wycieczki, wśród których znaleźli się zarówno mieszkańcy Wisły, jak i turyści. Trasa spaceru wiodła od dworca kolejowego poprzez „środek świata”, czyli centrum Wisły zmitologizowanej przez Jerzego Pilcha. Przewodniczka, którą była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle Renata Czyż, pokazywała najważniejsze budynki, które często pojawiają się w prozie „synka z Wisły”: dworzec, pocztę, Dom Zdrojowy, szkołę, kościół ewangelicki, Dom Zborowy, farę, hotel „Piast” z restauracją „Ogrodowa”, dom dziadków Czyżów i dom w Parteczniku.
Spacer zakończył się na cmentarzu ewangelickim Na Gróniczku, gdzie uczestnicy odwiedzili groby przodków pisarza. Zwiedzającym Wisłę śladami Jerzego Pilcha oraz stworzonych przez niego postaci literackich towarzyszyły sceny z jego książek, m.in. historia dzwonu z wieży kościelnej czy obraz małego Jerzyka czytającego w niedzielę gazety rozłożone przez babkę Czyżową na wyszorowanej, kuchennej podłodze.
Trzy godziny w pełnym słońcu przy temperaturze prawie 30 stopni nie zniechęciły uczestników do spaceru. Większość wytrwała do końca, niektórzy cytowali swoje ulubione fragmenty z książek pisarza i dopytywali o szczegóły biograficzne.