Wydarzenia Cieszyn

Wiślana trasa z potencjałem

Fot. UMWŚ

Odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, prowadzący przez teren województwa śląskiego i liczący 80 km długości, zyskał nowe oznakowanie.

Wiślana Trasa Rowerowa w założeniu ma przebiegać wzdłuż całej długości rzeki Wisły. Jej pierwotny kształt został wyznaczony ponad 10 lat temu, z początkiem na zaporze w Wiśle Czarnem. W praktyce okazało się jednak, że dedykowany w pierwszej kolejności dla turystów rowerowych szlak nie nadaje się do uprawiania turystyki długodystansowej i jest zlepkiem mniej lub bardziej atrakcyjnych odcinków lokalnych dróg i szlaków rowerowych o charakterze rekreacyjnym. Poza tym jego oznakowanie jest nieaktualne.

Z tych powodów samorząd województwa śląskiego zdecydował się w 2015 roku przeprowadzić audyt Wiślanej Trasy Rowerowej, co pozwoliło na korektę jej przebiegu i przygotowanie nowego projektu stałej organizacji ruchu. Kontrola potwierdziła także, że szlak posiada ogromny potencjał dla rozwoju ruchu turystycznego i może spełniać wysokie kryteria tzw. EuroVelo. Wymaga to jednak z jednej strony stworzenia sprawnego systemu zarządzania trasą jako całością, z drugiej podniesienia i ujednolicenia standardu technicznego, którego jednym z elementów jest właśnie oznakowanie odpowiadające w pierwszej kolejności użytkownikom, ale także obowiązującym w kraju przepisom.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
2 lat temu

Najlepsza trasa rowerowa jest w Wiśle Obłaziec przy PKP i później przy moście, przy hotelu Gołębiewski, rzygać się chce

Rafał
Rafał
2 lat temu
Reply to  Zenek

brawo Zenek, tam trzeba mieć czujność w weekend na poziomie kolarstwa zawodowego z kursem kaskadera 🙂