Wydarzenia Cieszyn

Wiwat Trzeci Maj!

Fot. Witold Kożdoń

W całej Polsce trwają dziś obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja. Skoczowianie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja już kilkanaście minut po godzinie ósmej. W południe uroczystości rozpoczną się w Cieszynie.

W Skoczowie, przy pomniku „Naszym bohaterom” obok ronda 100-lecia Odzyskania Niepodległości, spotkali się nowi i dotychczasowi radni, burmistrz Mirosław Sitko oraz burmistrz-elekt Rajmund Dedio, przedstawiciele służb mundurowych, gminnych instytucji oraz placówek oświatowych, organizacji pozarządowych. Wartę honorową pełnili harcerze oraz członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej OSP. Pod pomnikiem złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów, odegrano hymn państwowy, a burmistrz Mirosław Sitko przypomniał wydarzenia sprzed 233 lat. Na koniec, o godz. 9.00, w kościele św. Piotra i Pawła została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

Fot. Witold Kożdoń

Dla odmiany w Cieszynie obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczną się o godz. 10.30 mszą patriotyczną w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny. O godz. 11.30 na rynku zaplanowano koncert orkiestry dętej „Cieszynianka” oraz występ mażoretek. Punktualnie w południe zabrzmi hymn państwowy, po czym odbędą się oficjalne obchody. 15 minut później rozpocznie się natomiast lekcja śpiewu patriotycznego.

Po południu, o godz. 14.00, na cieszyńskim rynku odbędzie się koncert zespołu Winyl Band pt. „Na skrzydłach wolności”, zaś o godz. 16.00 koncert cieszyńskiej orkiestry dętej Uniwersytetu Śląskiego.

Zdjęcia Witold Kożdoń

 

google_news