Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Własna firma – dotacje w nadzwyczajnym czasie

Prowadzisz własny biznes? Sprawdź, skąd można otrzymać dofinansowanie na działalność firmy.

Pieniędzy do rozdysponowania jest sporo, ale jednooosobowych, małych i średnich firm w potrzebie jeszcze więcej.

Kto pierwszy, ten lepszy, i to dosłownie. Musimy być na bieżąco i śledzić informacje o dacie rozpoczęcia naboru wniosków: przez powiatowe urzędy pracy lub w ramach programów Funduszy Europejskich w naszym regionie.

W jaki sposób? Wejdźmy na stronę właściwego urzędu pracy lub Urzędu Marszałkowskiego naszego województwa, sprawdzajmy aktualności na: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wszystkie-serwisy-programow.

Alternatywnie zadzwońmy do punktu informacyjnego Funduszy Europejskich (o którym też trochę później powiemy).

Czasu jest mało, bowiem środki szybko się rozchodzą, a biurokracji jest sporo.

Jeśli potrzebujemy pomocy, aby wypełnić wielostronicowy wniosek, warto abyśmy poszukali firmy, która specjalizuje się w tego typu doradztwie i pośrednictwie w uzyskaniu dotacji (za opłatą).

Podzielmy informacje na ten temat na takie trzy duże punkty (skąd możemy uzyskać dotacje):

1). Wsparcie dla firmy z urzędu pracy

Należy wiedzieć, że w ramach Tarczy Antykryzysowej powiatowe urzędy pracy uruchomiły dopłaty dla działających już jednoosobowych, mikro- i małych firm, których obroty z powodu epidemii koronawirusa spadły o 30, 50 lub 80 procent.

Wnioski o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych lub dopłaty do wynagrodzeń pracowników najlepiej składać elektronicznie, przez platformę: www.praca.gov.pl.

Trzeba wiedzieć, ze formularz jest dość intuicyjny, a wiele pól uzupełnia się automatycznie.

Wymagany jest oczywiście podpis elektroniczny lub profil zaufany. W zależności od wykazanego spadku obrotów dopłaty mogą wynosić (przez kolejne 3 miesiące czasu) do 1300 zł do 2340 zł na osobę w firmie.

Wszelkie formalności zdecydowanie pomaga uregulować firmowy rachunek w banku.

Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo takowego jeszcze nie posiada, warto sprawdzić aktualny ranking na stronie https://centrumbankowosci.pl/konta-firmowe-online/ i załatwić wszystko przez internet.

2). Dotacje z Funduszy Europejskich

Warto wiedzieć, że wiele osób skorzystało w latach ubiegłych z unijnych pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na rozwój już działającej firmy. Na kolejne lata (2021-2027) znów szykują się miliony dopłat.

Trzeba wiedzieć, że aktualną nowością w ramach Funduszy Europejskich jest zaś projekt wsparcia średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych bezzwrotnymi dotacjami na kapitał obrotowy a także oferta korzystnie oprocentowanych pożyczek na utrzymanie działalności, na bieżące potrzeby firmy.

Obsługą dofinansowania dla średnich firm zajmuje się PARP, czyli Polska Agencja Przedsiębiorczości.

Dla pozostałych: urzędy marszałkowskie poszczególnych województw.

Należy wiedzieć, że dotacja na kapitał obrotowy może trafić do średnich przedsiębiorców (od 50 do 250 pracowników), którzy 31 grudnia 2019 roku prowadzili działalność gospodarczą i zanotowali (na skutek epidemii) co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Trzeba wiedzieć, że wsparcie ma służyć zaspokojeniu wydatków w ciągu maksymalnie trzech miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Firmy, które otrzymają pieniądze, mogą je przeznaczyć na utrzymanie płynności finansowej, na przykład na opłacenie mediów (prąd, gaz, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.

Wysokość dotacji jest uzależniona od liczby osób zatrudnionych. Nabór wniosków Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło 15 czerwca.

Właściciele firm mogą je składać do 31 lipca (lub do dnia wyczerpania środków).

Łączna pula dla średnich firm to 2,5 miliarda złotych (do końca czerwca 2020 roku rozdysponowano już ponad 500 milionów złotych).

Firma dotknięta epidemią może wnioskować o maksymalnie 430 tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy.

Szczegóły znajdziemy na stronie: https://www.parp.gov.pl/ w zakładce „Biznes a koronawirus”.

Natomiast w lipcu 2020 roku ruszyły znów nabory wniosków dla mniejszych działalności: osób samozatrudnionych, a także mikro- (do 9 pracowników) i małych przedsiębiorstw (do 50 zatrudnionych), które na skutek wystąpienia epidemii koronawirusa odnotowały spadek obrotów.

Trzeba wiedzieć, że szczegółowe wymogi są różne dla poszczególnych województw, ponieważ bezzwrotne dotacje dla tego sektora przedsiębiorców uruchamiają ich marszałkowie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą i uda sie nam zakwalifikować do puli beneficjentów bezzwrotnych dotacji na kapitał obrotowy, możemy zyskać ponad 23 tysiące złotych.

Pieniądze wypłacane są w transzach po 7 tysięcy 845 złotych i 11 groszy. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw wysokość dofinansowania zależy przede wszystkim od liczby osób zatrudnionych.

3). Pieniądze na start naszej firmy

Dla wielu osób, które straciły pracę na etacie w ramach redukcji etatów związanej z epidemią, ratunkiem może być rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Jeśli mamy dobry pomysł na biznes, ale dotąd brakło nam odwagi, aby zrezygnować ze stabilnej dotąd umowy o pracę, może teraz jest dobry moment, aby zrealizować ten plan.

Od czego zacząć? Warto abyśmy postarali się o dotację z urzędu pracy.

Należy wiedzieć, że nabory wniosków w sprawie przyznania dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej ogłaszane są przez powiatowe urzędy pracy cyklicznie, zazwyczaj kilka razy w roku, ale dla różnych grup wiekowych.

Aby sprawdzić, czy mamy szansę na te pieniądze, skontaktujmy się z właściwym dla miejsca rejestracji przyszłej działalności PUP lub śledźmy aktualności na stronie tego urzędu.

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy dostać w ramach tego wsparcia nie więcej niż 6-krotność aktualnego średniego wynagrodzenia.

Urzędy pracy w ogłoszonych konkursach podają różne maksymalne kwoty dotacji, ponieważ zależą one również od możliwości finansowych danego urzędu.

Pierwszym warunkiem uzyskania tej dotacji jest posiadany status osoby bezrobotnej.

Teoretycznie wniosek o dotacje możemy złożyć niezwłocznie po rejestracji jako bezrobotny w urzędzie pracy, lecz w niektórych placówkach trzeba odczekać, nawet około 30 dni czasu.

Drugi warunek podstawowy to nieprowadzenie działalności gospodarczej przez ostatni rok.

Po wypełnieniu wniosku, pozytywnym jego rozpatrzeniu i decyzji o otrzymaniu dotacji podpisujemy umowę.

Co ważne, obowiązkiem beneficjenta jest rozliczenie się z wykazanych we wniosku zakupów i utrzymanie firmy co najmniej przez kolejnych 12 miesięcy czasu. W innym wypadku otrzymaną sumę należy zwrócić.

Ponadto należy powiedzieć o Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Chcemy skorzystać ze wsparcia, ale nie mamy pewności, czy należy się ono naszej działalności?

Nie mamy pojęcia od czego zacząć? Zacznijmy od konsultacji w jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Adresy i telefony do punktów w całej Polsce znajdziemy na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ w zakładce w Punkty Informacyjne.

Co ważne, z powodu epidemii koronawirusa spotkania w siedzibach punktów są zawieszone do odwołania. Znów konsultacje telefoniczne i mailowe są możliwe.

Centralny Punkt Informacyjny; adres – Warszawa ulica Domaniewska 39 A; adres mailowy: [email protected]; godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku (8-18) oraz sobota (10-14); telefony: (22) 626 06 32, (22) 626 06 33, (22) 378 31 77.

google_news